středa 17 leden 2018
Text Size
CO JE TO

CO JE TO (23)

co je to, co je co, aneb slovníček základních pojmů

Co je to Full HD, co je to HD Ready

Rozlišení HD Ready nemá přesně stanovený počet bodů, pouze je stanoven minimální počet řádků (obrazových bodů na výšku), a to na 720. Full HD má naopak vše pregnantně stanoveno! 

Foto: archiv autora

Co je to USB-C (Co je to USB Type-C)

Oficiální název/názvy další generace USB systému, který přichází spolu s USB 3.1 a USB Power Delivery. 

Foto: USB-IF

„Stream“ je slovo pro „proud“ a o něj opravdu jde, protože se jedná o kontinuální (!) přenos zvukových dat či třeba videa přes vcelku libovolnou počítačovou či jinou síť, která to umožňuje. A nutně to nemusí být síť pouze internetová, ale třeba i vaše domácí LAN (Ethernet LAN) nebo nějaká speciální čistě pro audio-video.

Co je to Kodi (Co je to XBMC)

Jde o nově pojmenované softwarové multimediální centrum typu „open source“, tedy zdarma šiřitelné, a to včetně kódu, které se dříve jmenovalo XBMC. Od verze 14 se o něm hovoří jako o „Kodi“. (V červnu byla aktuální verze 14.2.) 

Obrazovka: autor

Co je to VP9

Tento kompresní formát videa od Google dnes představuje přímou konkurenci kodeku H.265/HEVC a je taktéž určen především pro video v rozlišení Ultra HD (UHD, 4K).  

Foto: Wikipedia

Co je to SCSA?

V roce 2012 představily společnosti SanDisk, Twentieth Century Fox, Warner Bros a Western Digital projekt, který by měl dovolit kdykoli a kdekoli zakoupit, uložit, bezpečně kopírovat a přehrát filmy a pořady, a to ve velmi vysoké kvalitě a hlavně – pro majitele autorských práv i velmi bezpečně. 

Co je to USB OTG (On-The-Go)

USB OTG (On-The-Go) představuje rozšíření standardu USB do oblasti komunikace typu „peer to peer“, tedy takové, kdy jsou dvě zařízení schopna „mluvit“ spolu přímo, bez potřeby nějakého mezičlenu. Typicky v tomto případě počítače. 

Tato zkratka představuje možnost šířit audio a video, tedy A/V signál, přes zpravidla bezdrátové Wi-Fi z místnosti, kde je umístěn hlavní televizor, tedy typicky z obývacího pokoje, do místnosti jiné, například ložnice. 

Co je to krytí IP a IPX?

Předně – co je to „krytí“ jako takové? Právě takto se označuje „stupeň odolnosti“, a to v případě „IP“, proti vniknutí prachu, menších či větších předmětů, v případě IPX pak proti vlhkosti, resp. proti vodě. 

Co je to SSD disk (flash disk)

SSD znamená Solid State Drive a jde – obecně vzato – o disk složený z pevných, tzv. neprchavých flash pamětí, které drží data i při výpadku napájení (zachovávají je dokud nejsou přemazána).