pátek 19 leden 2018
Text Size

„Pseudo 3D“ vyprchalo. Pojďme do skutečného 3D!

Když jsem o něm tvrdošíjně v roce 2010, což byl první rok pseudoprostorového obrazu, mluvil takto, někteří se pošklebovali. Marně jsem vysvětloval, že to není ono, že je to jen náhražka a že lidé nebudou chtít nosit brýle. Nakonec – bohužel – došlo na má slova.  

Foto: archiv autora

 

3D zkrátka vyprchalo, vyčpělo a vytratilo se. Je to fakt a promiňte, že větu začínám číslicí, což by se ani v dnešní zvrácené době tzv. internetové, nebo už dokonce „občanské“, žurnalistiky rozhodně nemělo. Já tomu říkám pseudožurnalistika a je to na jiné povídání, takže zpět k meritu věci.

Prostorový obraz má smysl a má budoucnost. 

Jen ne v této podobě. 

Kdo někdy viděl ten opravdový, holografický (o jiné smysluplné technologii zatím nevím), mi musí nutně dát za pravdu.

Já ho viděl kdysi dávno (elektronicky vzato) tuším na veletrhu IFA v Berlíně a mluvilo se především o tom, že holografické 3D je hrozně náročné na přenosové trasy. A že je tudíž jen těžko prosaditelné do vysílací praxe.

Tenkrát, a může to být takových osm, devět let, o Ultra HD snilo jen pár nadšenců někde v utajených laboratořích a ještě tak možná o něm snili jejich prozíraví šéfové, kteří jim ho dovolili zkoumat. 

Nyní se ptám znovu: „Opravdu je nereálné opravdové 3D?“

„Opravdu se nedá – ani nyní – přenést po televizních kanálech?“

„Opravdu není možné tam, kde zanedlouho budou v jednom multiplexu pouhé dva, či tři Ultra HD kanály, přenést jeden jediný skutečný prostorový obraz, byť pro začátek třeba na ukázku?“

Tato země kdysi byla na absolutní světové špičce. A byli jsme i na špici technického rozvoje tak proč si to nyní nezopakovat?

Proč?

 

– 9. ledna 2015, 13:30 h

 

 

Číst 2070 krát Naposledy změněno pondělí, 04 květen 2015 07:21

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení autora webu. Autor webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.