středa 17 leden 2018
Text Size

Panasonic OLED, aneb Jsou LCD na odpis?

Berlínský veletrh IFA 2015, který je otevřen ještě do středy, přináší řadu vychytávek nad kterými zaplesá nejen srdce nadšence (holicí strojek si povídá s mobilem), ale třeba i hospodyňky (pračka s dvojími dvířky). 

Foto: archiv autora

 

Přinesl ovšem ještě něco daleko důležitějšího. Totiž oživení segmentu televizorů s obrazovkami typu OLED (a nejen s nimi), což už očekával málokdo. Já ovšem ano! Ne, že bych byl vševědoucí, ale na únorovém setkání při uvádění výrobků Panasoniku pro letošní rok mi na můj přímý dotaz u prototypu OLED TV „a kdy bude ke koupi?“ bylo překvapivě, nicméně zcela neoficiálně odpovězeno: „Nejspíše do 10, 12 měsíců…“

Nevím kolik z přítomných si toho všimlo, ale Panasonic to nyní skutečně udělal!

Jsem přesvědčen, že pokud takovýto krok udělá takto konzervativní firma (nebojme se toho spojení), něco to mění. Pokud jsem si doteď myslel, že OLED už nemá šanci, že se problémy s touto technologií nikdy nevyřeší, teď si to nemyslím. Teď ve mně naopak převažuje názor, že OLED nejenže bude fungovat, ale že dokonce bude schopen konkurovat jak v úhlopříčkách (menších), tak v cenách a hlavně v kombinaci cena/výkon!

Obraz má totiž ve srovnání nejen s LCD, ale i s těmi nejlepšími plazmami minulosti, naprosto bezkonkurenční podání, což v prvním případě platí beze zbytku a zcela!

LCD OLED zkrátka konkurovat nemůže, ať je jakkoli vymazlené.

To prostě není technologicky možné!

Pokud se vše potvrdí a Panasonic skutečně v říjnu televizory do prodeje uvede, bude to nejspíše stejný zlom, jaký představoval přechod od „CRT baněk“ k plochým obrazovkám. (Tedy pokud to firma nedělá jako sázku do loterie, čemuž se mi nechce věřit!)
Z počátku pochopitelně půjde o konkurenci LG OLED a cenově nejspíše také SUHD (LCD) televizorům Samsungu. Co bude později, na to si musíme počkat.

TP Vision (Philips) a Sony, stejně jako dalším velkým producentům televizorů, tedy pokud se výroba opravdu rozeběhne a opravdu nebude mít problémy, což tak nějak očekávám, by pak nastal hodně těžký život.

Ve finále by ho ale měl konec konců i dnes s přehledem vedoucí Samsung.

Tohle vypadá na hodně žhavý konec roku!

– 4 září 2015

 

Číst 3821 krát Naposledy změněno pondělí, 07 září 2015 00:20

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení autora webu. Autor webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.