pátek 19 leden 2018
Text Size

Aligator RX430 Extremo (test): tvrďák do opravdu každých podmínek

V černé i černo-oranžové můžete zakoupit klasický chytrý telefon pro dvě SIM karty s krytím IP67 chráněný nejen bytelným pogumovaným tělem, ale také odolným sklem Gorilla Glass. Nechybí podpora kompasu a čtyřjádrový procesor s grafickým akcelerátorem.  

Foto: Adart Computers 

 

Hodnocení: 85 %   

 

pro: cena/výkon, vysoký stupeň odolnosti v kombinaci s požadovanou cenou, solidní aplikační výkon, dobré ovládání, pro někoho samostatná spoušť foťáku

proti: velmi pomalé dobíjení, občasná nesladěnost hardwaru a softwaru, nelze nainstalovat Cool Reader, hodně těžko snímatelná krytka Micro USB 

shrnutí: Bytelně provedený chytrý telefon střední třídy nabízející vysoký stupeň ochrany někde pod vojenským standardem. Dobře vypadá (pokud máte rádi nabouchané typy) a díky relativně vysokému výkonu je i univerzálně použitelný. Zvyknout si musíte především na velmi pomalé dobíjení, protože dodávaná dobíječka je slabá.

 

Další články o odolných mobilech a mj. i o krytí IP a IPX, najdete zde (odkaz se otevírá do nového okna).

 

Odolných mobilů je na trhu celá řada. Odolných chytrých mobilů zase tolik není. Tedy těch skutečně odolných určených pro vysloveně outdoorové aktivity, včetně těch nejnáročnějších. Konkurencí tomuto výrobku jsou tak u nás především značky Caterpillar a Evolveo s obdobnými vlastnostmi. Krytí je IP67, takže mobil je prachotěsný a vodotěsný a v tomto případě do až metrové hloubky s tím, že pod vodou může zůstat až 30 minut. To už norma neurčuje a je to tudíž na výrobci.

Chytrý mobil je také pochopitelně náročný na spotřebu a s těmi klasickými, v tomto případě outdoorovými, soupeřit nemůže. Nelze ale říci, že se nesnaží i když výrobce bohužel provozní časy neudává. Vyzkoušel jsem alespoň praktický víkendový provoz s přehráváním multimédií, včetně napojení na Wi-Fi síť, běžná data a GPS. Právě s tím posledním je třeba šetřit nejvíce. To ale nejspíše znáte.

Zajímavou udávanou vlastnosti je kompatibilita s Micro USB - OTG (odkaz se otevírá do nového okna).

Bohužel to má drobný háček: konektor je utopen hodně hluboko v těle, takže kombinovaná flash paměť USB 2.0/Micro USB 2.0, kterou používám ke zkoušení, Kingston DataTraveler microDuo (test zde – odkaz se otevírá do nového okna) s kapacitou 32 GB zasunout nešla, takže jsem kompatibilitu nemohl ověřit. Tak mě napadá – škoda, že výrobce (telefonu i paměti) nedodává „prodlužku“. Určitě by se občas hodila.

Z outdoorových vlastností jmenujme ještě podporu elektronického kompasu (aplikace je už zabudována), LED svítilnu, která je ovšem klasická od foťáku a bohužel nemá vnější tlačítko, a GPS přijímač bez podpory ruského systému Glonass. 

 

Jak vidíte, mobil je opravdu bytelný. Potíže jsem měl s krytkou Micro USB, která v podstatě nešla bez použití nářadí otevřít. Mechaniky SIM a microSD najdete pod krytkou se šrouby.

 

Design, zpracování a určení

Na pohled hodně bytelný mobil míří na opravdové outdoorové nadšence či na ty pracující v tvrdších podmínkách. Bytelnost je znát i v praxi, protože k odklopení krytek konektorů na bocích potřebujete grif a pevné nehty či nějaký nástroj. Telefon je zabudován do těla z kombinace kvalitního plastu a gumy, pod odšroubovatelným krytem na zadní straně najdete mechaniku microSD a dvojici SIM karet, přičemž horní je určena pro datovou komunikaci až do standardu 3G, resp. 3,5G. 

Tlačítka na bocích jsou zapuštěna v gumě stejně, jako konektory. Zatímco u sluchátek to nevadí a zvládnete to se snad jakoukoli přímou (rovnou) koncovkou s 3,5 mm konektorem typu jack, u Micro USB potřebujete konektor s prodlouženou délkou, protože s tím běžným, telefon ani nedobijete, ani nepřenesete data. Jinak se do hluboce zapuštěného rozhraní nedostanete. Kabel pro napájení, který ji má, pochopitelně dostanete v ceně. 

Zpracování mobilu bylo po všech stránkách výborné, na chybičku jsem nikde nenarazil. Snad jen kryt Micro USB by chtěl vyřešit lépe, resp. lépe by chtělo vyřešit jeho otevírání, protože ho pochopitelně budete potřebovat otevírat často, už jen pro dobíjení. 

 

Detail hlavního ovládání. Tlačítko domovské stránky je hardwarové, ostatní dotyková.

 

Test nejdůležitějších funkcí

 • Displej podporuje automatickou regulaci jasu, čitelnost na přímém slunci je obdobná jako u ostatních výrobků s LCD displejem typu TFT IPS. Počítejte jen s jednodušším, méně výrazným IPS displejem, který se pochopitelně nemůže vyrovnat výrobkům s dvakrát vyšší cenou. Pohledové úhly ale IPS naprosto odpovídají. 
 • Ovládání – k dispozici jsou tři tlačítka z toho jedno (domovské menu) hardwarové. Další dvě představují tlačítko Zpět (vpravo) a vyvolání kontextového menu (vlevo). Další ovládací tlačítka jsou na bocích a obvyklou hlasitost a zapnutí/vypnutí doplňuje atypický Reset a tlačítko pro vyvolání fotoaparátu kombinované se spouští. Tlačítka na obrazovce „pod čarou“ jdou upravit s výjimkou vyvolání seznamu aplikací měnícího se někdy v koš (odebrání aplikací).
 • Focení a video – aparát je možnostmi na výši, autofokus při focení pracuje po dotyku na LCD, u videa pak automaticky. Snímky i video se natáčejí do formátu MPEG-4 Video s koncovkou 3GP a jako obvykle vyžadují dostatek světla. V rámci cenové relace jsou lehce podprůměrné. 
 • Synchronizace s Outlookem chybí, napojení na notebook s Windows 8 proběhlo bez problémů stejně, jako přenos souborů (nebylo zapotřebí žádného ovladače, což by mělo platit i pro Windows 7 a XP). K dispozici je pět režimů, včetně speciálního „Pouze nabíjení“ a také klasického připojení jako „Úložiště USB“. 
 • Velikost a hmotnost: vše je poměrně značné (stačí se podívat do tabulky), nicméně stupni odolnosti plně odpovídající. Tady se překvapení nekoná a ani konat nemůže. 
 • Doba provozu: při běžném používání s minimem GPS vydrží víkend. Při přehrávání videa (polovina brána ze sítě při zapnuté Wi-Fi) byla výdrž asi 7 hodin. Za provozu (bez Wi-Fi, přehrávání videa), ale i bez něj, Aligator dobíjí velmi pomalu a trvá mu to skoro devět hodin. Dodávaná dobíječka dává totiž pouze 500 mA! Po úplném vybití telefonu a opětném připojení napájení bylo navíc nutno – před tím, než se dal přístroj nastartovat – asi pět minut počkat. Pak teprve telefon naskočil (kapacita akumulátoru mezitím zřejmě dosáhla 1 %). Při cestách rovněž nezapomeňte mít u sebe vždy dodávaný kabel Micro USB s dlouhou koncovkou konektoru! Jiným nedobijete!
 • Údržba – v podstatě nulová, tvrzené sklo se kupodivu minimálně špiní, což je určitě příjemné a málokdy spatřitelné. 
 • Aplikační kompatibilita: AirAttack HD Lite (hra) – bezproblémová; Angry Birds (hra) – bezproblémová; Cool Reader (čtečka e-knih) – nešla nainstalovat, hlásí „Kód neznámé chyby při instalaci aplikace – 24“; ČT (iVysílání, ČT24, ČT Sport – TV archiv a živé vysílání) –  bezproblémové; MX Player (videopřehrávač) – bezproblémový; Prima (TV archiv) – nenabídla se k instalaci.

 

A ještě plně černá varianta…

 

Jaký je?

Velice dobrý a mohl by být lepší, kdyby byl software a hardware lépe sladěn, což se zde projevovalo především občasným hlášením o pádu nějakého procesu. Telefon ale stále fungoval. 

Displej vyniká vysokými pohledovými úhly a solidním barevným podáním i když je znát, že jde o jednodušší LCD IPS, více by také mohlo jít zvětšit písmo, což bude možná některým vadit. V každém případě to doporučuji ve volbě Displej před koupí vyzkoušet. Zvyknout si budete muset i na občas trochu zlobící posunování ikon na displeji, které si někdy skáčí jak chtějí a na posun prstem reagují podle svého, Jde to však zvládnout a hlavně – neděláte to každý den. Poprat se rovněž budete muset s absencí nejlepší čtečky elektronických knih Cool Reader, která jde ovšem – alespoň z větší části – nahradit aplikací FBReader. Jinak jsou tu samé klady a pozitiva, včetně víkendové výdrže i když tady hodně záleží na tom, jak mobil využíváte. V každém případě Aligator RX430 Extremo představuje solidně odvedenou práci, která za rozumné peníze nabídne vysoký aplikační výkon v kombinaci s velmi vysokou odolností. Dotáhnout by chtělo sladění hardwaru se softwarem a určitě by se hodila i tlačítkem vyvolatelná svítilna. V každém případě ale, po více než měsíci používání, klady jasně převažují. Odolné chytré telefony této třídy je navíc stále ještě třeba poměřovat trochu jiným objektivem. Tady se z valné části dá uplatnit ten běžný a i to přičítám RX430 k dobru. 

 

Tabulka vlastností

 

Mobil má kvalitní provedení a je vyroben z kvalitních materiálů (kov, plast, tvrdá guma). To je myslím vidět i z tohoto snímku. 

 

 

 

Číst 4011 krát Naposledy změněno pátek, 22 srpen 2014 09:50

3 komentáře

 • Odkaz Komentáře kate středa, 28 leden 2015 16:19 napsal(a) kate

  Nejsme spokojeni se značkou Aligator.
  Otec má už druhý telefon Aligator pro seniory, horší střep jsme ještě neviděli.
  Jediný důvod, proč jsme koupili druhý kus je,
  že senior je na něm závislý v tom smyslu, že si zvykl na ten typ a rozložení tlačítek
  a každá změna cěhokoliv mu působí velké problémy.
  Varuji před touto "značkou" Na nějakou reklamaci u této firmy ADart Computers můžete zapomenout,
  neuznali ji ani na jeden telefon. První vyrdžel rok a druhý uz jen pár měsíců. závada:
  1)úplně umřel špatné přerušující se kontakty na nabíjecí konektory, telefon skoro nejde nabít.

 • Odkaz Komentáře Tomáš Čech neděle, 09 listopad 2014 14:35 napsal(a) Tomáš Čech

  Nedari se mi najit zdrojovy kod pro firmware i presto, ze by licence, pod kterou je jadro publikovane melo firmu Aligator k poskytnuti zavazovat. Na e-mailovy kontakt firma nezareagovala, na dotaz na Facebook reagovala jeho smazanim :(

  Mate namet na reportaz ;/

 • Odkaz Komentáře karel pátek, 22 srpen 2014 17:20 napsal(a) karel

  Moc odolný zas není. A servis pro Brno mizerný. Nikdo nemá tvrzené sklo na výměnu.

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení autora webu. Autor webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.