středa 17 leden 2018
Text Size

Lenovo Vibe X2 (test): elegance, parádní návrh a rozměry na hraně. Prostě nádhera!

Pokud hledáte telefon těsně před špičkou, ale zároveň vyžadujete co nejmenší rozměry, nemáte v současnosti příliš na výběr. Lenovo vám tu možnost dává a na danou úhlopříčku dokázalo maximum!  

Foto: autor a Lenovo

 

 

Hodnocení: 95 %   

pro: parádní design, precizní klasické ovládání s kontextovým menu (!), kvalitní displej, výborný fotoaparát se spoustou funkcí, odolné sklo Gorilla Glass s tuhou konstrukcí rámu, promyšlený systém příslušenství Vibe Xtension

proti: chybí synchronizace s MS Outlook, absence NFC, pro někoho i absence mechaniky paměťové karty a podpora Glonass

shrnutí: Výborný mobil vyšší střední třídy s nádherným vzhledem, excelentním ovládáním a spolehlivým návrhem, který navíc výborně padne i do menší dlaně. Pokud při dané úhlopříčce hledáte opravdu kvalitně navržené a zpracované velikostní minimum, tady budete doma!

 

Vrstvený design ve třech možných provedeních je opravdu nádherný. Zapůjčena byla verze prostřední.

 

 

Telefon je bez instalace a naběhne tedy okamžitě do provozu. Na jednu stranu tak máte možnost rovnou telefonovat, na stranu druhou vše musíte udělat manuálně, včetně volby jazyka (nabíhá do angličtiny). 

K dispozici máte 32 GB místa na vnitřním flash disku, ve skutečnosti je volného prostoru 26 GB. Všechny stažené a Lenovem předpřipravené aplikace můžete lehce odinstalovat, ale velikost místa, kterou máte k dispozici se nijak nezměnila, takže je vyhrazené.

Výbava je na úrovni, ale pár věcí chybí. Především NFC a satelitní Glonass, rovněž tu nehledejte specializovanou grafiku. Ne, že by mi nějak chyběla a ne, že bych to telefonu těchto kvalit a této třídy vyčítal. Prostě byste to jen měli vědět. 

Navíc pak mimo jiné dostanete unikátní systém příslušenství Vibe Xtension, který je opravdu promyšlený. K dispozici jsou kryty a pouzdra, tzv. Battery Xtension a HiFi Xtension se zvukem od JBL (viz foto níže). Co mohu soudit z fotografií – zapůjčeno nic nebylo – stačí rozšíření jen nacvaknout… 

 

Promyšlený je systém příslušenství. V tomto případě HiFi Xtension se zvukem od JBL.

 

Design, zpracování, pro koho je

To první je precizní a klasické, takže připojení sluchátek je nahoře, Micro USB dole, vypichovací Micro SIM vlevo a tlačítka hlasitosti a zapnutí/vypnutí vpravo. Rám se skládá ze tří vrstev, přičemž čtvrtou je odolné sklo Gorilla Glass a v kontrastu s ostatními vrstvami dodává telefonu zajímavý punc. A také ho zpevňuje. Ostatně důležité také je, že i zpracování bylo excelentní, a to po všech stránkách.

Do návrhu se už nevešla mechanika paměťové karty. Celek nepůsobí ani tak lehce, jako bytelně a spolehlivě a pokud chtěl výrobce u telefonu s hloubkou pouhopouhých 7 mm dosáhnout právě toho, pak se mu to povedlo. Ať už je to jakkoli, při takto tenkém návrhu je už dojem odolnosti, včetně té na zkrut, zásadní. Potěší, že tomu tak je i ve skutečnosti.

Vibe X2 je určen pro ty, kteří požadují cenu do deseti tisíc a zároveň kvalitu, výkon, neotřelou eleganci a solidnost návrhu a zároveň co nejmenší rozměry při dané značně velké úhlopříčce 12,7 cm (5ʺ). 

 

Detail mono reproduktoru a místa pro napojení příslušenství.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Displej je precizní bez jakékoli viditelné bodové struktury, podporuje automatickou regulaci jasu a čitelnost na přímém slunci je lepší než průměr, takže rozhodně solidní.
  • Ovládání – k dispozici jsou tři hardwarová tlačítka na boku a tři softwarová umístěná pod displejem, takže se neperou s aplikacemi. Ikony „pod čarou“ jsou čtyři (volání, kontakty, zprávy, webový prohlížeč) a všechny jdou vyměnit. Hlavní softwarová tlačítka jsou: Domů, vpravo je Zpět a vlevo Kontextové menu vyvolávající např. úpravu pracovní plochy. 
  • Focení a video: než fotoaparát nastartuje, trvá to většinou sice déle, ale výsledek stojí za to! K dispozici je nebývalá spousta nastavení, a to jak u kamery, tak u fotoaparátu jako takového (viz obrázek na konci článku). Do Bull HD natáčí i přední fotoaparát s pevným ohniskem, který už potřebuje hodně světla. U toho zadního zase mj. narazíte na to, že přechod mezi stínem a světlem je při „kamenování“ překvapivě svižný a funguje už i autofokus přes dotyk na displeji. 
  • Synchronizace s Outlookem se nedodává, spojení s mým ultrabookem Aspire S3 s Windows 8.1 bylo přes Micro USB bez potíží. K dispozici byly čtyři režimy, včetně volby „Pouze dobíjení“. 
  • Srovnání velikosti a hmotnosti jsem jako obvykle vzal přes úhlopříčku a rozlišení LCD. Vibe X2 má kupodivu tu samou hmotnost 120 g a 69 x 140 x 7 mm (švh) jako konkurenční Huawei P7. Momentálně doprodávaný Samsung Galaxy S4 váží 130 g a rozměry jsou 70 x 137 x 8 mm. Tam kde na tom záleží je větší.
  • Doba provozu: při obvyklém zkoušení přehráváním videa cca 50/50 přes Wi-Fi a z vnitřního flash disku, mobil vydržel 5 hod 40 min, což je vzhledem k rozměrům výborné. Naopak dobíjení za obdobného provozu zvládl za 4 hodiny 20 minut, a to také není špatné! Udávaná doba provozu je v tabulce níže a potěší zvláště na datech přes LTE. 
  • Údržba – čelní krycí sklo se špinilo méně, než bych čekal a rozhodně méně než průměr. Zadní strana pak prakticky vůbec.
  • Aplikační kompatibilita: AirAttack HD Lite (hra) – bezproblémová; Angry Birds Rio (hra) – bezproblémová; Cool Reader (čtečka e-knih) – bezproblémová; ČT (iVysílání, ČT24, ČT Sport – TV archiv a živé vysílání) –  bezproblémová; MX Player (videopřehrávač) – bezproblémová; Prima (TV archiv) – bezproblémová, nyní i s možností nastavení kvality; Filmbox Live (TV kanály a on-line videopůjčovna) – aplikace se nenabídla. 

 

Domovská stránka hned po instalaci. K dispozici jsou tři obrazovky (možnost zapnout kolování jsem nenašel – škoda), ikony pod displejem jsou plně upravitelné. Softwarová tlačítka jsou mimo LCD, což je rozhodně plus.

 

Jaký je?

Telefon se excelentně drží v ruce. Při úhlopříčce 12,7 cm (5ʺ) hraje pochopitelně svou roli každý milimetr šířky a hloubky a i v tomto ohledu je na tom Vibe X2 výtečně! Líbí se mi také, že ovládání je klasika sama a že Lenovo zachovalo softwarová tlačítka z tradičního Androidu, a to i když je zabudována verze 4.4. Tři tlačítka (Domů, Zpět, Kontextové menu) podle mého představovala nejlepší ovládání mobilů s Androidem a i když se Google správně snaží vše sjednotit s tablety, tablety se měly přizpůsobit, nikoli telefony! Jsem rád, že na to ještě někdo myslí, a to včetně zabudování klasického menu Nastavení, tedy nerozděleného do několika záložek u nichž často nevíte, kde co je a každý výrobce si to dělá po svém. Tady je to přehledné a jasné! 

Mezi čtyřmi ikonami umístěnými na displeji tak říkajíc „pod čarou“, chybí – jak je u Androidu 4.4 zvykem – vstup do seznamu aplikací. Ty se tak ukládají pouze na plochu, ale jdou sdružovat, takže jich pod jednou ikonou můžete mít třeba pět. Tady Lenovo podle mého správně sáhlo po inovaci a nabídlo majiteli mobilu uspořádat si vše podle svého, což při původní koncepci někdy šlo a jindy nikoli.

U aplikací překvapilo bezproblémové Voyo a hlavně Prima, která se obecně vzato příliš nekamarádí. Čtečka knih Cool Reader šlapala výtečně a díky skvělému displeji se na mobilu taktéž perfektně čte! 

Za danou cenu je Lenovo Vibe X2 výtečnou volbou jak pro ženu, tak pro muže. Design se opravdu povedl a jsem rád, že ruku v ruce s ním jde i zpracování, kvalitní ovládání a sladění s operačním systémem Android. 

 

Na tomto snímku je výborně vidět vrstvený design rámu zajišťujícího vysokou odolnost, kterou shora doplňuje Gorilla Glass. Opravdu to funguje!

 

Tabulka vlastností

 

 

Uprostřed je snímek po stažení „roletky“ přes kterou můžete vyvolat i nastavení umístěná do jedné obrazovky (vlevo). Vpravo pak vidíte mj. úpravu plochy vyvolatelnou přes tradiční kontextové menu Androidu. I v této části najdete vstup do  menu nastavení. Koncepce nemá chybu!

 

U fotoaparátu je vidět nebývalá spousta nastavení. Shora: foto část, kamera  a různá nastavení.

 

Číst 6336 krát

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení autora webu. Autor webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.