středa 17 leden 2018
Text Size

Philco PHWK 2000 (test): chytrá konvice s řadou možností a výborným ovládáním

Hledáte kvalitní varnou konvici s regulovatelnou teplotou? Pak jste na tom stejně jako já! Domluvil jsem proto pro vás (a pro mě), malý testík a dopředu říkám: tahle digihračka stojí za to!  

Foto: Philco

 

 

Hodnocení: 90 %   

pro: cena/výkon, excelentní ovládání a signalizace stavu (indikace teploty změnou barvy, číselně a na závěr zvuková signalizace), kvalitní materiály, vysoký rozsah nastavení teplot vody, řada šikovných režimů (!), solidní zpracování, výtečně sedne na středový kolík

proti: po dlouhém převaření vody nesignalizuje ukončení tříminutové fáze, přivítal bych těžší podstavec, chybně vybraná ikona pro dlouhé převaření 

shrnutí: Kvalitní konvice pro každého, kdo má rád zelený čaj, rád si dává záležet na tom, jak teplou vodou co zalévá, nebo prostě pro toho, kdo z jakéhokoli důvodu potřebuje ohřívat vodu na nižší teplotu než je 100 ⁰C. Díky funkci tříminutového převaření se ale hodí i všude tam, kde si nejste zcela jisti čistotou vody nebo v ní máte příliš chlóru. 

 

Základem ovládání jsou čtyři tlačítka a modře osvícený displej zobrazující aktuální teplotu ohřívané vody (znaky jsou vysoké 8,5 mm a výborně čitelné). V pravém horním rohu je menšími znaky vyvedena aktuálně nastavená teplota ohřevu.

 

Doteď jsem používal konvici Siemens s designem od F.A.Porshe. Nepamatuji si kolik stála, ale mám pocit, že bylo něco kolem pěti tisíc. Vydržela nějakých 12 let a i když stále ještě funguje, stává se poněkud nespolehlivou. Má na to ale nárok a říkám dopředu – tohle jsou výrobky podle mého gusta! Bohužel takových je dnes hodně, ale hodně málo a tak i já, které nesnáší zaplevelování planety šunty, mám potíž najít něco normálního. A normální je podle mého to, když vám pračka, televizor, potažmo konvice vydrží deset, patnáct let (no dobře, u konvice slevím na šest, sedm…). 

Nejde ale jen o to, že se chováme ohleduplně k přírodě, ale i k našim potomkům a našim penězům (po tomhle ale tzv. ekologičtí aktivisté nejdou – to je nezajímá…). Krásně je to vidět i na této konvici. Dnes ji v nerezu s podobnou kapacitou koupíte za méně než polovinu, pochopitelně bez regulace teploty, hodně horkým horním víkem (tady se hřeje minimálně!) a bez vychytaných režimů, kterých tu najdete hned několik. Přesně řečeno šest! I tady je vidět, že někdo přemýšlel hlavou…

 

Čistý profil, solidní materiály a výrazný úchop rozhodně potěší!

 

Design, zpracování a určení

Vedle obvyklého kruhového podstavce se středovým kolíkem je základem konvice bytelné držadlo a pod ním široký a osvětlený indikátor (vodoznak) ukazující stav vody výškou sloupce. Měnící se barvou pak zobrazuje její aktuální teplotu, takže situaci vidíte na dálku. Ve finále se pak ozve poměrně výrazné zvukové znamení, které se dá těžko přeslechnout. 

Teplota vody – a to přímo aktuální – se ukazuje i na displeji s rozměrnými znaky, a to nejen když je voda ohřívána, ale i když se ochlazuje. Není tak problém chvíli vyčkat, než se ze 100 stupňů stane 98 ⁰C například pro zalití instantní kávy. 

Konvice solidně padne do ruky levákovi i pravákovi (stále vidí na vodoznak), pouze mírně převažuje směrem dopředu, což je znatelnější v okamžiku zaplnění vodou. Držadlo je příjemně bytelné a i po uvaření plné konvice vody – třeba i dvou za sebou – je stále chladné, stejně jako víko konvice. Víko jde i v tomto případě dobře a hlavně okamžitě po uvaření a vyprázdnění odklopit. Výrazně zahřáté je tak pouze tělo. 

Zpracování je na úrovni, a to nejen vzhledem k ceně a obstálo by i o kategorii výše. 

A pro koho je? Pro kohokoliv, kdo má rád kvalitní výrobky, pro ty, kdo potřebují vodu ohřát přímo na konkrétní teplotu (typicky milovníci zeleného čaje) a také pro ty, kdo mají nějaké speciální nároky a chtějí ohřívat vodu třeba i s dlouhodobým převařením. Nebo dlouhodobým převařením na určitou teplotu, která může být i dosti nízká. Třeba 20 ⁰C! Tady ovšem pochopitelně záleží i na vstupní teplotě vody a teplotě v místnosti. Více řekne následující přehled režimů. 

 

Ovládání je pochopitelné a jasné. Na zhruba polovinu funkcí si vystačíte se zmáčknutím jednoho tlačítka. Pokud vyžadujete kombinaci funkcí, např. ohřev vody a udržování teploty, je třeba zmáčknout dvě. Tohle se hodně povedlo!

 

Jaké režimy jsou k dispozici a jak se spouští

 • Ohřátí vody na 100 ⁰C – stačí stisknout jediné tlačítko (zapnutí/vypnutí – viz č. 1 na obrázku výše). Teplota je na 100 ⁰C nastavena buď manuálně tlačítkem č. 2, nebo automaticky. Konvice se totiž po sundání z podstavce vždy na tuto teplotu resetuje.
 • Dlouhé převaření vody pro zvýšení její čistoty a snížení obsahu chlóru (100 ⁰C se udržuje po dobu 3 minut). Stačí stisknout jediné tlačítko (à la pára, tj. na obrázku výše č. 4). Konvice ale v mém případě zvukovým signálem oznamovala dosažení 100 ⁰C, po ukončení tříminutového cyklu už ale nic nesignalizovala, pouze se vypnula. 
 • Ohřev vody na požadovanou teplotu (je prováděn pouze na požadovanou teplotu!). Stačí jediným tlačítkem (č. 2) nastavit teplotu na jakou chcete vodu ohřát a nechat konvici být. Po chvíli se sama zapne a dokončení akce ohlásí zvukovým signálem. Pochopitelně se projevuje nějaká ta nepřesnost a např. při ohřevu na 30 ⁰C voda nakonec dosáhla maxima na 33 ⁰C, přičemž konvice se vypnula při 28 ⁰C, kdy se ozval i tón a následně voda samovolně „došla“ na 30 ⁰C. Navýšení teploty se ale dá jednoduše zabránit. Jen je třeba konvici sejmout hned po zaznění zvukového signálu. A protože je na LCD vždy ukazována aktuální teplota, není to problém.
 • Ohřev vody na požadovanou teplotu, avšak po předchozím převaření (krátkém). Ohřev je tudíž vždy prováděn přes 100 ⁰C (ozve se první zvukový signál) a následně voda samovolně chladne na požadovanou teplotu. Jakmile je jí dosaženo, ozve se druhý zvukový signál (často se ozýval o 2-3 ⁰C výše). Postup je stejný, jako v předchozím případě (nastavení teploty tlačítkem č. 2), na závěr se ale ještě stiskne tlačítko zapnutí/vypnutí (tj. č. 1), čímž se dá signál ke krátkému převaření. Připravte se ovšem na to, že celá operace může trvat delší dobu, klidně i deset minut, protože chlazení pochopitelně probíhá přirozenou cestou.
 • Ohřev vody na požadovanou teplotu (je prováděn pouze na požadovanou teplotu) s následným udržováním nastavené teploty po dobu až 30minut. Dokončení se opět ohlašuje zvukovým signálem a spuštění je jednoduché. Tlačítkem se nastaví teplota (č. 2) a následně se zmáčkne tlačítko pro udržování teploty (č. 3 – ikona šálku s vlnkou). 
 • Ohřev vody na požadovanou teplotu, avšak po předchozím krátkém převaření (ohřev je tudíž prováděn přes 100 ⁰C a následně voda samovolně chladne), přičemž požadovaná teplota se ještě navíc udržuje po dobu až 30minut. Kombinace výše uvedeného, ohlášení opět zvukovým signálem.

Teplotu můžete nastavovat po deseti stupních (20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 a 100 ⁰C) a jak vidíte, nesmíte být zcela akurátní. Nicméně mě překvapilo, že konvice velice často zvládla opravdu přesně zadanou teplotu a vypnula si například ohřev o chvilku dříve, aby voda došla, čímž pochopitelně šetří energii. Někdy se ale teplota nepatrně odlišovala. Narazil jsem však max. na 3 ⁰C víc, nebo méně, takže při ohřevu na 60 ⁰C se vypnula při 58 ⁰C, následně došla na 60 ⁰C a pokud jsem ji nechal vystoupala na 62, resp. někdy na 63 ⁰C. 

V každém případě je podle mého názoru tolerance u takovéhoto výrobku velice rozumná a dostačující. 

To samé se týká i udržování teploty vody, kdy se ohřev pochopitelně taktéž zapíná těsně pod nastavenou udržovací teplotou a konvice vše vyhodnocuje a tak říkajíc ke kýženému výsledku iteruje. 

Teplota vody je ve všech uvedených případech navíc neustále indikována barvou světla ve vodním sloupci, a to je nejen hodně šikovné, ale hlavně přehledné. 

 

Test dalších důležitých funkcí

 • Tělo převážně nerezové (broušený nerez) v kombinaci s kvalitním tvrdým plastem a gumou (obruba u víka), konvice má označení maximálního stavu vody, minimální označen nebyl. 
 • Displej je výborně čitelný a modře podsvícený. Pracuje pouze když je konvice na umístěna na podstavci. Jakmile konvici sundáte, resetují se volby a teplota je automaticky nastavena na 100 ⁰C
 • Ovládání – čtyři tlačítka plus vodoznak s vyznačením objemu v litrech, resp. v symbolických šálcích. Po zasunutí konvice na podstavec je připravena k činnosti během necelé sekundy. 
 • Údržba – drtivá většina materiálu konvice je z broušeného nerezu, který se poměrně dosti špiní (vidět jsou i dotyky prstů), takže je třeba mít odpovídající výbavu (výrobce doporučuje suchý hadřík a/nebo slabý roztok z neutrálního saponátu). Údržba vnitřku konvice (plus filtru u hubice) záleží na vaší vodě a frekvenci používání. Výrobce doporučuje buď vinný ocet, nebo kyselinu citrónovou. 
 • Různé – režimy práce jsou detailně popsány výše, příručka je solidní ve všech ohledech, včetně údržby. Délka přívodního kabelu byla i se zakončením skoro 80 cm a klasicky jde namotat (zkrátit ho) do podstavce. 

 

Stav vody – a její teplotu – spatříte na výrazném ukazateli pod úchytem, který je vidět i při držení v levé ruce (to pro nás, předělané praváky). Úchyt je výborně odizolovaný a platí to i o v širokém rozsahu odklápějícím se víku (odhadem 90⁰). 

 

Jaká je? Šikovná a funkční!

Dlužno říci, že výrobce i přes instalované bezpečnostní prvky (mj. i ochrana proti přehřátí při zapnutí bez vody) stále doporučuje konvici z podstavce snímat, nebo vytahovat přívodní šňůru. Po pravdě nikdy jsem nepochopil, proč jsou konvice (a týká se to i těch nejdražších) navrhovány takto. Můžeme s tím nesouhlasit, nemusí se nám to líbit, ale nemůžeme s tím zhola nic dělat! Navíc statistiky požárů jsou v tomto ohledu neúprosné! V každém případě je to ale obecná charakteristika, takže není co kritizovat. Mínusy vidíte v hodnocení, možná ale by šla – třeba prostým firmwarem :) – odstranit chybka zapříčiňující, že po dlouhém převaření vody je sice signalizováno dosažení 100 ⁰C, ale ukončení tříminutové převařovací fáze už bohužel nikoli. Přitom kupříkladu ohřev na 90 ⁰C s krátkým převařením už 2x signalizován je – jednou jakmile voda dostoupí 100 ⁰C, podruhé když klesne na 90 ⁰C. Po pravdě tady bych se spokojil až se závěrečnou signalizací…

Trochu strach jsem měl z ovládání. Nakonec se ukázalo jako jasné a snadno pochopitelně a rychle jsem si na něj zvykl stejně, jako na drobnou prodlevu mezi tím, když konvici posadíte na trn podstavce a okamžikem, kdy ji můžete zapnout (možná to není ani sekunda…). 

Hodně se mi líbí nejzákladnější funkce a protože mám dosti kvalitní vodu ze studny vystačím si s prostým ohřátím na 70 ⁰C (jsem milovník zeleného čaje, kterého piji kvanta) a tohle je děláno naprosto dokonale stejně jako jednoduše navolitelný základní ohřev na 100 ⁰C. Vždy si vystačíte jen s jediným tlačítkem! 

Pokud nejste příznivci nerezu a tudíž zvýšené údržby, můžete si ji pořídit i v bílé (kov), nebo hodně elegantní černé barvě (opět kov). U nerezu v této cenové relaci nemůžeme očekávat nějaký speciální povlak, jako typicky u chladničky, takže dotek prstu zde zanechává zřetelnou stopu.

Pokud jde o objem 1,7 l, ten je už jediný možný a nižší kapacita v nabídce není. V každém případě pokud hledáte něco takového (a já právě ano), tohle je myslím to pravé ořechové. Tentokráte tudíž mohu Philco PHWK 2000 nejen doporučit, ale také si ji nakonec i pořídím. 

 

 

Tabulka vlastností

 

 

 

Číst 4369 krát Naposledy změněno pondělí, 23 únor 2015 01:55

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení autora webu. Autor webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.