pátek 19 leden 2018
Text Size

Nikon Coolpix S2900 (test): malý fotodoplněk „nefotícího“ mobilu

Extra kompaktní rozměry, v podstatě „telefonní“ hmotnost, relativně rozumná rychlost a povětšinou přímé a jednoduché ovládání. A také samostatné tlačítko video spouště, které se určitě také hodí!  

Foto: Nikon

 

Hodnocení: 80 % 

pro: miniaturní rozměry, klasické vymazávání snímků (nikoli à la Nikon), výborný zoom, dobíjení i přes PC, řada funkcí v režimu Auto, včetně bodového ostření, ISO od 80 (!), pět (!) režimů ostření (zaostřovacích polí), solidní panoramatický režim, ale…

proti: …nikoli intuitivně použitelný (neobešel jsem se bez příručky), chybí rychlejší přístup k sériovému focení, sestavovat napájecí adaptér je za trest

shrnutí: Hezká malá hračka pro maminy s dětmi a vlastně kohokoliv, kdo chce nosit v kabelce či taštičce něco s normálním zoomem (tady je ovšem dosti dlouhý...) a relativně širokým objektivem. Hmotnost a rozměry ani nepocítíte a kladné vlastnosti bohatě převažují nad výtkami.

 

Ve stříbrné barvě nevypadá špatně, ale modrá kterou vidíte níže, je o třídu poutavější! (Vpravo nahoře vidíte "očíčko" pomocného světla autofokusu, což je šikovná věcička pomáhající dělat lepší snímky za nižší světelnosti.)

 

„Nefotící mobil“, to se zdá být jako protimluv. Po pravdě nenarazil jsem ještě na jediný, který by fotil a také se jako foťák choval. Neustále se také divím, že některou z tradičních fotografických firem nenapadne takovýto foto doplněk udělat. Stanovení parametrů je přece triviální…

I když jsem zdánlivě odbočil, ve skutečnosti jsem k S2900 dostal. Tenhle aparát se totiž mým představám blíží. Není to úplné, ale je to dobrý začátek. Nicméně základní předpoklad zmiňovaného mobilového foto doplňku tu splněn není (dobíjení přes Micro USB) a chybí i pár dalších detailů, které nemá smysl rozebírat. V každém případě je ale Coolpix S2900 malý a šikovný a fotí lépe, než mobil. Má solidní optický zoom, který drtivá většina mobilů nemá, malé rozměry i nízkou hmotnost, možnost zoomování při natáčení videa atd., atd. Možností nastavení je tu navíc opravdu dost a stačí jen přepnout na režim Auto…

 

Na snímku v úvodu vynikne jeho útlost, tady zase příjemná elegance i když je aparát samozřejmě proveden z jednoduchého, byť dobře působícího plastu. 

 

Design, zpracování a určení

Kompaktní klasika na které není designérsky co obdivovat a ani co kritizovat, prostě solidně odvedená práce. Jedny dvířka skrývají jak paměťovou kartu, tak akumulátor, zabudován je jediný konektor, co největší nedotykový displej a pár tradičně rozložených tlačítek. Vše se povedlo vměstnat do vysloveně útlých rozměrů, a to je určitě deviza! 

Zpracování je výborné, aparát ač plastový dobře drží pohromadě, nepromačkává, což je nutné ocenit, a neměl jsem dojem nějaké hračky.

Určen je pro maminky s dětmi, které chtějí hlavně nějaké to video a jednoduché focení v režimu inteligentní automatiky (Scene) s možností přepnout na Sport, aby nepřišly o momentky (fotí sérii snímků). A je určen také pro ty, kteří chtějí sebou pro víkendové nošení něco maličkatého, levného a lehkého s co nejdelším zoomem, co si ale zároveň mohou vzít sebou i na dovolenou či prodloužený víkend.

 

Držení je dobré (palec padne do volného místa nad „Scene“), ale když bude chtít využít video spoušť je třeba aparát držet i druhou rukou jinak je to poněkud krkolomné. Jako obvykle chybí tlačítko pro přepnutí do sekvenčního focení, což je bohužel tak nějak standardní…

 

Test nejdůležitějších funkcí

 • Tělo je plastové, držení solidní i pro malou ruku (té velké bude nejspíše připadat titěrný) a jako obvykle musíte foťák držet v pravé ruce. 
 • Hledáček obstarává tradičně pouze LCD. 
 • Blesk má v režimu Scene dvě volby (auto, vypnuto), v režimu Auto voleb pět: auto, redukce červených očí, vypnuto, zapnuto a synchronizace blesku s dlouhými časy. Udávaný dosah je až 4 m. Při sériovém focení nepracuje.
 • Displej je nedotykový, jas je regulovatelný v pěti stupních v poměrně malém rozsahu. 
 • Inteligentní automatiku obstarává režim Scene, další volbou je manuální přepnutí mezi 16 přednastavenými scénickými režimy, přičemž foťák si ten poslední pamatuje i po vypnutí. Mj. je k dispozici „Panorama s asistencí“, focení v protisvětle, makro či Sport (několik snímků za sebou – běžné sériové focení v tomto režimu zapnout nejde). Třetí volbou je kreativní „Pop“, následuje „Inteligentní portrét“ a plně nastavitelný režim Auto. Z kolika režimů si při zapnutí inteligentní automatiky (u Scene) a při natáčení vybírá se mi bohužel nepodařilo zjistit.
 • Video – funguje v něm optický zoom i mono zvuk a má samostatnou spoušť. Při natáčení nelze fotit, k dispozici jsou dva režimy ostření (jednorázové a nepřetržité) a redukce větru.
 • Propojení s počítačem a přenos záznamů byl bezproblémový, pouze je zapotřebí speciální kabel, který je v ceně, protože je zároveň určen k dobíjení. Fotoaparát se objevil ve Windows 8.1 jako „S2900“. 
 • Ovládání – k dispozici jsou obvyklá tlačítka na zadní straně, včetně video spouště, na horní pak zapnutí/vypnutí, foto spoušť a zoomování. Při mazání snímků správně musíte přehmátnout a přejet na volbu Ano, což u Nikonu není obvyklé.
 • Velikost a hmotnost jsou zanedbatelné, pokud máte velkou dlaň, bude vám aparát připadat vysloveně titěrný. Pro ty z nás, co ji nemáme je vysloveně šik, aniž by to nějak dramaticky ublížilo jeho držení.
 • Dobu provozu neumím pregnantně změřit (musel bych mít aparát podstatně déle), ta udávaná je v tabulce. Dodávaná dobíječka má USB rozhraní do něhož se napojí kabel se speciální zástrčkou na opačné straně. Foťák ale dobíjí i po připojení k počítači a signalizuje to zabudovanou LED. Během dobíjení nefunguje a nedá se s ním ani fotit, ani prohlížet snímky.
 • Údržba: sklo se tradičně špiní, zbytek už prakticky nikoli. 

 

Z blízka kreslí překvapivě dobře, s větší vzdáleností ale detailů rychle ubývá i když rozlišení je enormní. Nic překvapivého v této kategorii… 

 

Jaký je? Pěkný, ale ještě trochu chybí…

Byl by to prakticky ideální doplněk mobilního telefonu, fotící ovšem lépe, kdyby ho v tomto ohledu výrobce dotáhl. To by ho ale takto musel navrhovat, což zjevně nedělal, takže se jeho hodnocení musím dívat z jiné strany a počkat si na nějaký jiný model (snad se někdy dočkám…).

Pokud ho tudíž budu posuzovat jako typicky levný fotoaparát, musím především pochválit dlouhý zoom a spoustu nastavení. Chybět mi bude především možnost rychle přepnout do sériového režimu. Tady vždy musíte do menu a osobně bych tuto funkci kdykoli vyměnil za samospoušť, kterou drtivá většina z nás stejně potřebuje jen jednou za čas.

Pokud si zapnete sériové snímání uvidíte, že aparát zvládne osm snímků za sebou (alespoň u mě tomu tak bylo), focení s bleskem ale v tomto režimu neumí, což je vzhledem k ceně pochopitelné. 

Při nastavení na inteligentní automatiku, obstarává sériové focení režim Sport, jehož vyvolání je ale někdy náročnější, protože si Nikon správně pamatuje poslední volbu motivového programu. 

Při změně na Auto, kdy se vám otevřou všechny možnosti fotoaparátu, sekvenční focení vyberete v menu nastavení stejně, jako například pomocné světlo autofokusu (!), datové razítko či autofokus kontinuální. Možností je tu vzhledem k ceně opravdu hodně! Pokud bych si ale měl ještě něco přát, ocenil bych režim Text… 

Nikon S2900 je šikovným a levným foťákem ultra kompaktních rozměrů určeným pro časté nošení a nepříliš náročné focení a natáčení. Vyzkoušet si na něm ale s výhodou můžete i „dospělé“ volby, včetně řady ostřících režimů, a to rozhodně není málo! Vzhledem k ceně je to tak určitě velice dobrá volba!

Ostatně jako u Nikonu prakticky vždy… 

 

 

Tabulka vlastností

 

 

Číst 4377 krát Naposledy změněno pátek, 13 březen 2015 23:00

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení autora webu. Autor webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.