pátek 19 leden 2018
Text Size

Doro Liberto 820 Mini (test): seniorský telefon zcela jinak, aneb Chytře a dotykově

Jednoduché mobily pro seniory byly ještě donedávna pouze klasické, tlačítkové. Nyní nastupují i dotykové, kterým se tento segment dlouho bránil, resp. dlouho byly na okraji zájmu. Problémem byl nejen elektrický potenciál kůže, ale i styl ovládání jako takový. 

Foto: autor a Doro

 

Hodnocení: 75 %

pro: výborně navržený zjednodušený systém ovládání, excelentní dobíjecí stojánek s parádním zasouváním mobilu a možností automatického dobíjení (konektor Micro USB), výborný Doro Manager, hardwarové tlačítko spouště fotoaparátu, vysoká aplikační kompatibilita, ale…

proti: zatím bez iVysílání ČT, zcela nepoužitelné počáteční nastavení mobilu, nelze zrušit vyhledávání Google na hlavní obrazovce, hodila by se ještě větší velikost písma, nízká výdrž, velice pomalé dobíjení při zapnutém mobilu

shrnutí: Zcela jiné provedení „mobilu pro seniory“ než jak ho známe. A troufnu si říci, že hodně nadějné! Přístup je odlišný, ale v řadě případů lepší a tak šikovnou kolébku bych ocenil všude! Dokonce i nejhorší konektor jaký znám, Micro USB, je tady dobře použitelný! Teď jen dotáhnout počáteční nastavení, prodloužit výdrž a zrychlit dobíjení!

 

Konektor Micro USB je na boku a i díky tomu se mobil do dokové stanice velice snadno zasouvá. Navíc si můžete nastavit aplikaci, která se po zasunutí do doku sama spustí. Přes celou obrazovku se tak mohou objevit například rozměrné hodiny nebo se začít promítat fotky. Na snímku je nejnovější barevné provedení.

 

Nebudu na tomto místě rozebírat ani co to je seniorský mobil a zda má toto sousloví vůbec nějaký význam, ani zda je pro seniory či „seniory“ vůbec vhodný dotykový displej. Jednak jsem se k tomu na stránkách různých médií vyjadřoval v posledních letech několikrát a jednak vím o mnohem mladších lidech než jsou třeba sedmdesátníci, kteří mají s dotykovými displeji kvůli jejich principu problémy. Soustřeďme se proto na to, jaký vlastně Doro Liberto 820 Mini je, a to zejména u ovládání, a také pro koho je vlastně vhodný. 

 

Ovládání mobilu charakterizují především tři hardwarová tlačítka. Středové má navíc i dva výstupky pro spolehlivější nahmátnutí.

 

Design, zpracování a určení

Začít musím excelentním stojánkem – dokem. Na rozdíl snad od všech, které jsem kdy viděl se do něj mobil – delší stranou – výborně zasouvá. Dok může být stále připojen k 230 V, takže je telefon po zasunutí okamžitě dobíjen. Stojánek je dostatečně těžký, takže se nepřeklápí a po celé spodní části má gumu, takže neujíždí.
Designérský skvost!
Mobil je navržen už hůře, čímž nemyslím rozložení hardwarových tlačítek, ale velmi nízkou kapacitu akumulátoru, resp. vysokou spotřebu. Tři tlačítka najdete na čelní straně (kontextové menu, domov a zpět), další tři na levém boku (hlasitost, zapnutí/vypnutí) a jedno na pravém (spoušť fotoaparátu). Na téže straně je konektor Micro USB pro zasunutí do doku, nebo přímé dobíjení či napojení na počítač.
Na zadní straně je nastavitelné SOS tlačítko, objektiv foťáku a LED světlo, které se dá použít i jako baterka. Na horní straně je připojení audio sluchátek (3,5 mm konektor).
Ovládání má dva režimy – standardní a zjednodušený, který nabídku ještě více omezí a také zvětší ikony na domovské stránce (foto níže). Tohle může někomu opravdu pomoci!
Na domácí stránku si můžete připnout kontakt nebo aplikaci, včetně čtečky knih, hry, či budíku.
Zpracování bylo po všech stránkách výborné a platí to i o doku.
A pro koho je? Nejen pro seniory, ale i pro vysloveně malé děti (zvláště po přepnutí do tzv. zjednodušeného režimu) a v podstatě pro každého, kdo má s ovládáním klasického dotykového mobilu potíže. Tady se na to jde jinak a Doro tudíž nabízí alternativu.

 

Hlavní obrazovka na domovském tlačítku. Zleva: takto vypadá u nově zakoupeného telefonu, nově zakoupený telefon s přidanou funkcí počasí a na třetím snímku je přidán kontakt a aplikace. Poslední obrazovka ukazuje mobil při zapnutém tzv. zjednodušeném režimu.

 

Test nejdůležitějších funkcí

– Displej podporuje automatickou regulaci jasu, čitelnost na přímém slunci je klasická (občas ano, občas ne), pohledové úhly vzhledem k ceně solidní. Displej není typu IPS, jak někde můžete číst, a Doro to ani v oficiální specifikaci neuvádí.
– Kontakty v mobilu po importu z účtu Google jdou setřídit podle křestního jména nebo příjmení, jakmile zastrčíte SIM kartu nabídne se přenesení kontaktů i z ní a máte také možnost zvolit místo pro ukládání nových.
– Ovládání: na čelní straně jsou tři hardwarová tlačítka (Domov, Zpět, Kontextové menu) plus dalších pět softwarových – Google Apps, Nabídka, tj. seznam aplikací, telefonování, zprávy a fotoaparát (viz foto výše). Upravitelné, resp. odstranitelné (ikony jsou následně prázdné) jsou pouze poslední tři. Další hardwarová tlačítka jsou na bocích a zadní straně (SOS).
– Focení a video – ostření dotykem prstu, a to i ve videu (!), zabudováno je také hardwarové tlačítko spouště. Ve foťáku lze vedle kvality a rozlišení nastavit ostrost, sytost, jas a kontrast, ve videu ve třech stupních rozlišení až do 720p.
– Synchronizace s Outlookem, spojení s notebookem s Windows 8 – to první je tu bezpředmětné, to druhé bezproblémové s nabídkou třech režimů, včetně speciálního pro dobíjení. Napojení bylo vždy spolehlivé a bez potíží.
– Velikost a hmotnost: i přes nízkou kapacitu akumulátoru je mobil, při standardní šířce a výšce 66 x 126 mm, hluboký 11 mm. Výborně padne do ruky, ale možná se někomu bude zdát příliš široký.
– Doba provozu: dobíječka má 1 A, měření délky provozu přehráváním multimédií (přes Wi-Fi i z mobilu) – 3 h. 50 m. Za provozu se telefon dobil za necelých 9,5 h. Za zcela vypnutého stavu (po připojení jde okamžitě zapnout) dobíjí podstatně rychleji (cca 2 h.).
– Údržba – jednoduchá, ale bude asi častější, protože plast na zadní straně se více špiní. Jednou za čas bude také zapotřebí opatrně vysát trochu utopený reproduktor sluchátka, resp. jeho mřížku.
– Aplikační kompatibilita: AirAttack HD Lite (hra) – bezproblémová; Angry Birds Rio (hra) – bezproblémová; Cool Reader (čtečka e-knih) – bezproblémová; Český rozhlas (iRadio ČRo) – bezproblémová; ČT: iVysílání jede, ale vypadne po pár minutách hraní, ČT24 a ČT Sport pracovaly bez problémů; Filmbox Live (TV kanály a on-line videopůjčovna) – nešel nainstalovat, resp. instalaci se nikdy nepodařilo dokončit; Joj (TV archiv a živé vysílání) – bezproblémová; MX Player (videopřehrávač) – bezproblémový, zvuk v Dolby Digital (AC3) není podporován; Markíza (TV archiv) – funguje, ale pouze dokud vám např. někdo nezavolá, či nezazvoní budík, poté se neobnoví grafika; Prima Play (TV archiv) – bezproblémová.V aplikacích se nelistuje pohybem prstu, i když i tato funkce jde zapnout, nýbrž přepínáním stránek přes jednotlivá tlačítka. Jakmile přidáte další aplikace objeví se na nové obrazovce. Pravá obrazovka ukazuje, jak vše vypadá v tzv. zjednodušeném režimu.

 

Jaký je?

Pamatujete ještě na zprávy o tom, že si Emporia, což je velký výrobce „seniorských“ telefonů“, jako jediná vymohla na EU výjimku z pravidla jednotného dobíjecího systému mobilních telefonů přes Micro USB (viz např. glosa Budoucnost telefonování… – nové okno)?

Doro to u tohoto mobilu vyřešilo po svém a také velice dobře! V ceně dostanete kolébku, kterou můžete mít trvale připojenu na nabíječku s konektorem Micro USB. A protože konektor má telefon umístěn na boku, snadno se do doku zasouvá opravdu komukoli. Ten je navíc dostatečně bytelný (a těžký), takže i po připojení dobíječky drží a protože mobil ví, že v něm je, nabídne po zasunutí možnost automatického zobrazení rozměrných hodin či třeba přístup do galerie pro rovněž automatické promítání fotek.

Domovská stránka je na jednu stranu navržena výborně, na druhou stranu senior (ani já) neocení, že z ní nejde odstranit lišta vyhledávání. Když např. dáte „Odebrat zástupce“, možnost odstranit Google se neobjeví, pouze můžete smazat šest velkých ikon – tři volně nastavitelné a tři pro Telefon, Zprávy, Fotoaparát (viz foto výše), což bych pochopitelně nedělal, protože hardwarová tlačítka telefonování tu nejsou. Přidat si naopak na hlavní stranu můžete počasí, což je vidět na snímcích nahoře. Také lze změnit motiv i když bohužel ve všech asi deseti volbách Google stále je…
Jinak můžete u domovské stránky zapnout procházení pohybem prstu do stran, už zmiňovaný zjednodušený režim, atd.

Telefon má reproduktor kompatibilní s naslouchátky a ovládá se jinak, než běžný přístroj s Androidem. Nejsem schopen posoudit, zda to opravdu bude pro seniory či malé děti lepší. To si musí každý vyzkoušet sám, ale naděje tu je. Co dokáži posoudit je jeden zásadní problém, který však s trochou trpělivosti odstraníte – velmi špatné počáteční nastavení! Písmo je volitelné pouze ze tří variant a ve standardní podobě je „Normální“ (menší není). V SMS zprávách je zapnuta nesmyslná T9, kterou nesnáším i já, takže jakmile jsem napsal „Ahoj“ a dal mezeru, naskočilo mi „Show“.
Standardně je nastavena klávesnice SwiftKey a hlavně Angličtina, což je podle mého také špatně, a hlasové zadávání je zapnuto, byť v češtině není právě funkční (věc Google Android). S mobilem se v této podobě prostě nedalo pracovat.
SwiftKey bych ještě přežil, ostatně používám ji také, ale nedovedu si s ní představit seniora. Písmo jsem okamžitě zvětšil, ale hodil by se ještě minimálně stupeň navíc. I když neovlivňuje základní nabídku mobilu, např. popis ikon na domovské stránce, např. SMS už ano.

Pokud přepnete na normální klávesnici Androidu, vypnete T9 a chvíli si pohrajete i s dalšími nastaveními, budete mít v ruce jiný telefon. Bohužel s tou samou nízkou výdrží, a to může být další námitka.
V běžném provozu počítejte tak s dnem, pokud zapnete Wi-Fi a shlédnete něco z internetu bude vám kapacita ubývat vysloveně před očima. Tohle je nakonec má největší námitka, kterou poněkud potlačit může možný fakt, že Wi-Fi se třeba používat nebude a telefon se bude odkládat do doku. I tak to šlo udělat lépe. Dotáhnout by chtělo i kompatibilitu s iVysíláním ČT i když fakt, že je hodně vysoká a že dokonce pracuje i problematická Prima Play, což pro mě bylo velkým překvapením!
Pochválit musím Doro Manager, dovolující jiné osobě – pokud jí to povolíte – řídit a spravovat telefon na dálku, a to včetně ovládání některých funkcí či dokonce dálkového nahrávání fotografií! Naopak podivný je výběr aplikací podle tzv. Doro Selection (Doro doporučuje), který je pro našince prakticky nepoužitelný. Počítejte rovněž s tím, že displej je co do barevnosti a podání poněkud jednodušší, což bylo dobře vidět ve videopřehrávači MX Player, ale ceně určitě odpovídá.

Podle mého má Doro Liberto 820 Mini nějakou cestu ještě před sebou. Základ je výborný a pokud si s ním vyhrajete, bude pro řadu těch, kterým je určen, dobrým pomocníkem. Vaší pozornosti doporučuji zejména zjednodušený režim a samozřejmě uzpůsobení pro naslouchátka. S výhodou pak někteří využijí jednoduchého přepínání aplikací bez gest a pokud do telefonu nainstalujete aplikace, které jeho majitel budete potřebovat a chtít, vlastně se ani nemusí zabývat Wi-Fi či tržištěm Google Play. Za uvedené výhody, a také zejména za Doro Manager, se zvýšenou cenu dát vyplatí. V každém případě ale mobil nekupujte přes internet a s potenciálním novým majitelem jděte tam, kde si ho bude moci osahat.


Vlevo obrazovka po stažení roletky a vstup do nastavení, vpravo volby pro nastavení asistenčního tlačítka. Jak vidíte, zvolit jdou mj. telefonní čísla pro oznámení a také nastavit vlastní text a poloha domova.Tabulka vlastností 

Doro Liberto 820 mini ze všech stran. Na té zadní si povšimněte rozměrného asistenčního tlačítka, kterému se také říká SOS. Špatně je naopak vidět hardwarové tlačítko spouště fotoaparátu.Číst 4058 krát Naposledy změněno pátek, 01 květen 2015 21:28

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení autora webu. Autor webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.