středa 17 leden 2018
Text Size

LG Flex 2 (test): výtečný a teď už pro prakticky každého

Menší rozměry obrazovky mobil přiblížily „masám“. Unikátní zahnutí ale zůstalo stejně, jako zadní strana se samoopravitelným povrchem. Zůstala ale i rozumná cenovka. A nejen v porovnání se Samsungem! 

Foto: autor a LG

Hodnocení: 90 %

pro: výborné vlastnosti, výtečný a operativní foťák, vynikající úchop, pro většinu příjemnější rozměry, mechanika karty microSD, lepší ikony (oproti první verzi), ale…

proti: …nikoli u základních ovládacích tlačítek (zvykal jsem si na ně horko, těžko), samoopravitelná zadní strana klouže – a hodně!, nepodporuje dts, pouze mono (zabudovaný reproduktor), nepodporuje bezdrátové dobíjení (!), pouze akumulátor Li-Ion (!)

shrnutí: Vynikající provedení i vlastnosti a také výrazně menší rozměry přiblížily Flex 2 nesrovnatelně více lidem. Pravověrní sice mohou úpět, ale nakonec nám stejně nic jiného nezbude…

 

Zobrazení ve 3D naleznete na stránkách LG zde (externí odkaz, nové okno).

 

Vyhlazení poškozeného povrchu je nyní rychlejší i když tentokráte jsem to nijak výrazně nezkoušel.

 

„Flex“ má opět několik jmen. Jednak LG G Flex 2 a také – opět oficiálně – LG-H955 či dokonce LG G Flex2 H955.
Faktem ale je, že mu všichni říkají prostě Flex nebo LG Flex v tomto případě Flex 2.

Zdá se mi, že LG opět prošvihlo možnost zavedení další vrcholové řady kam by spadaly „zahnuté“ mobily.

Ostatně proč neudělat zahnutý třeba i osmi či deseti palcový tablet? Pojďme ale k opět ohebnému Flexu…

Verze 1 se od verze 2 liší jako nebe a dudy a nejen lepší výbavou a parametry. Pocity z mobilu diametrálně změnily zmenšené rozměry obrazovky. Zcela jiný je úchop, jiné je zahnutí a tohle už není „pádlo“, jak mi dodnes občas říkávají, ze žertu nejen kamarádi. Tohle je v podstatě běžný mobil a nikoli tableto-mobil, nebo-li phoblet či také phablet.

Řekl jsem běžný?

No to ani omylem!

 

Elegance zůstala zachována...

 

Design, zpracování a určení

Návrh vychází z Flex 1, ale telefon je koncipován více klasicky. Zabudován je sice stále uživatelsky nevýměnný akumulátor, kryt se ale dá vyndat a pod ním jsou mechaniky microSD a micro SIM. Zapínání a regulace hlasitosti jsou stále na zadní straně, na spodní je Micro USB a napojení sluchátek.

Displej jde v bocích maximálně do stran, telefon je tak uchopitelný lépe, než u řady jiných (je to i díky zahnutí!), takže je už v podstatě pro každého. Rozdíl oproti Flex 1 s 6palcemi je ovšem diametrální!

Jak v úchopu, tak v pocitu!

Zpracování je jako obvykle excelentní, zakřivení ovšem nevyniká tolik a i to je daň za menší úhlopříčku.  

 

Hlavní obrazovka mobilu hned po instalaci a možnost nastavení obrazu OLED displeje.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Displej podporuje automatickou regulaci jasu, čitelnost na přímém slunci je výborná, rozdíl oproti Flex 1 jsem však nepozoroval. Pohledové úhly jsou maximální možné, na takto „malém“ displeji ale tolik nevyniknou.
  • Kontakty v mobilu po importu se chovají jako obvykle, tj. jdou setřídit, atd.
  • Ovládání: k dispozici jsou tři softwarová tlačítka, jejichž počet lze zvýšit až na pět. Ta hardwarová jsou bez výjimky na zadní straně. Tlačítka „pod čarou“ jdou upravit, resp. nahradit s výjimkou seznamu aplikací. To můžete pouze po liště přemístit.
  • Focení a video – ostření dotykem na displej je možné v obou případech a je velice rychlé. Možnosti nastavení jsou však prakticky nulové a vše funguje jen na plnou automatiku. Vedle ní je k dispozici panorama, přepnutí na přímé focení po zaostření přes displej a tzv. duální focení, kdy je zapojen přední i zadní aparát takže snímají oba do jednoho snímku.
  • Synchronizace s Outlookem je k dispozici (LG PC Suite), spojení s notebookem s Windows 8 bylo bezproblémové, k dispozici jsou tři režimy, a to včetně samostatného pro dobíjení. Při přenosu souborů jde mobil bez potíží používat. Bez problémů spolupracoval i s kombinovanou flash pamětí (USB 2.0/Micro USB 2.0) Kingston DataTraveler microDuo s kapacitou 32 GB která na straně mobilu vyžaduje konektor USB (OTG).
  • Velikost a hmotnost: oproti Flex 1 je úchop výrazně pohodlnější, takže není problém volat jednou rukou pro prakticky kohokoliv. Velice příznivý vliv má i zahnutí!
  • Doba provozu: při klasickém zkoušení (přehrávání videa, střídavě přes Wi-Fi i z flash disku) jsem dospěl k 11 h, za obdobného provozu se dobije za cca 3 h 10 min. Díky rychlodobíjení zvládne cca 50 % kapacity za asi 40 min. Mobil vypíná při poklesu kapacity akumulátoru na 1-2 % a tudíž jde – po „úplném“ vybití – prakticky okamžitě zapnout. Originální dobíječka má 1,8 A.
  • Údržba – bezproblémová, přední sklo se špiní méně, resp. stejně, ale je to méně vidět pokud se nepodíváte ze správného úhlu. Některé recenze zdůrazňují, že zadní strana více chytá prach. Já nic takového nepozoroval.
  • Aplikační kompatibilita: AirAttack HD Lite (hra) – bezproblémová; Angry Birds Rio (hra) – bezproblémová; Cool Reader (čtečka e-knih) – bezproblémová; Český rozhlas (iRadio ČRo) – bezproblémová; ČT (iVysílání, ČT24, ČT Sport – TV archiv a živé vysílání) –  bezproblémová, jen u iVysílání nelze ve videu skočit na nějaký čas, protože aplikace padá; Prima (TV archiv) – bezproblémová; Joj (TV archiv a živé vysílání) – občasné drobnosti, ale pohodlně použitelná; Markíza (TV archiv) – funguje, ale občas jsou potíže např. při příchozím volání, po zastavení videa a např. vypnutí mobilu, se přehrávání vždy samovolně spouští; Filmbox Live (TV kanály a on-line videopůjčovna) – bezproblémový; Voyo – nenabídne se ke stažení (Voyo SK kupodivu ano…); MX Player (videopřehrávač) – bezproblémová.

 

Nastavení mobilu můžete přepnout buď do záložek, nebo do seznamu. Google s tím neustále manipuluje nicméně u Android 5 máte alespoň na výběr. Vlevo vidíte, že ikony jsou výrazně lepší než u Flex 1, kde bylo spuštění funkce hodně špatně vidět.

Jaký je? Jiný! A více standardní…

Flex 2 působí naprosto odlišným dojmem než Flex 1. Může se jmenovat stejně, může mít principiálně stejný návrh, ale je to úplně jiný telefon. Úhel prohnutí je jiný a díky zmenšení displeje je na jednu stranu obecně dostupnější na stranu druhou působí podstatně více jako běžný mobil.
Zadní strana je sice samoopravitelná rychleji než dříve (podle firemních údajů – neměl jsem to srdce to tentokráte zkoušet s klíčem v kapse), ale hodně klouže, takže se telefon nedá ani opřít. Nicméně u jedničky se mi osvědčilo pokrýt ji kvalitní fólií od Skinzone a rozhodně se vyplatí ji dát i na přední stranu.
Byť je tu Gorilla Glass…
V potaz vezměte i to, že ze zabudovaných 16GB je k dispozici pouhých 7,5 GB, což je mnohými vytýkáno. Není třeba to řešit. Je tu přece mechanika karty SD...
Zajímavé je i to, že mobil sice podporuje u videa jen H.264, do něj ostatně také ve 4K natáčí, ale mě přehrál i Full HD video s H.265. Jen bez zvuku v DTS, což je poněkud nepochopitelné.
Výborná může být pro někoho i funkce Glance View ukazující mj. čas, datum a kapacitu akumulátoru. Stačí jen pomalu přejet směrem od horního okraje displeje dolů.
Flex2 potěší nejen vlastnostmi a parametry, ale i rychlostí a „hladkostí“ displeje a zejména perfektním foťákem byť bohužel pracujícím jako plnoautomat, protože nastavení jsou v podstatě nulová. Mimochodem víte co to pro mě – v tomto případě, tedy u mobilu – znamená? Rychle se spustí (tady ještě mírná rezerva je), rychle ostří, fotí rychle za sebou a umí sekvenční focení pouhým přidržením spouště. Takhle má vypadat kvalitní mobilový fotoaparát!
Má také solidní fotky.
To poslední mnozí dávají na první místo, resp., mluví o tom, že fotky jsou kvalitní, výjimečné, výborné, vynikající. Vraťme se ale zpátky na zem. Žádný normální mobil s „normálním“ mobilovým objektivem nemůže poskytovat výborné fotografie.
To je prostě protimluv a nejen jazykový.
Flex 2 je vynikající mobil. O tom nemůže být sporu. Je také neotřelý (stále!) a i když konkurence vymýšlí se zahnutím různé triky, Flex byl první a je tak stále jediný originál. Nemylme se ale! Flex 2 není u LG vlajkovou lodí. Tou je právě uvedená G4 a i proto jsem mluvil o tom, že by si zasloužil vlastní řadu. Pod „géčko“ prostě nepatří a pomalu tu směřuje ke standardu. Nevytýkám mu úhlopříčku 5,5", ale od ní se všechno odvíjí. Už to není žádný tableto-mobil a s menším displejem a zahnutím projevujícím se mj. i v příjemnějším držení, je více podobnější běžné provenienci.
Dvojka se sice nejspíše bude prodávat lépe než jednička, ale pro nás pravověrné „flexové puristy“ to prostě není ono.
Třeba se ale jednou dočkáme!
A možná i zahnutého tabletu…


Flex 2 je výrazně menší a změně velikosti odpovídá i stupeň zahnutí. Držení je ovšem skvostné a nesrovnatelně lepší než u Flex 1.

 

Tabulka vlastnostíI ke Flexu 2 bude ke koupi klasický kryt s kulatým otvorem známý z modelů G.Číst 4554 krát Naposledy změněno středa, 13 květen 2015 14:10

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení autora webu. Autor webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.