středa 17 leden 2018
Text Size

LG Hom-bot VR34408LV (test): solidní, někdy unikátní, ale ještě nedotažený

Robotických vysavačů je na trhu spousta. Tento má dokovou stanici ve které se dobíjí, mapuje si místnost, pamatuje si poslední úklidovou pozici a má i snadno vyjímatelnou nádobu na odpad. 

Foto: autor a LG

Hodnocení: 70 % 

pro: solidní úklidové schopnosti, dobíjecí dok, nízká hlučnost, značná odolnost proti uvíznutí, resp. vysoká schopnost samovyproštění, překvapivě vysoký pojezdový výkon, pamatuje si polohu (nejen) po uvíznutí a pokračuje v úklidu, má pracovat bezkontaktně, ale…

proti: …takto nefungoval, tu a tam do něčeho narazil či něco posunul, velmi špatně (!) čitelné LCD s nepříliš jasnými ikonami, chybí jasná signalizace stavu dobití/vybití akumulátoru, na dobíjecím doku nešťastně umístěná LED ohlašující dobíjení na kterou není ve stoje vidět

shrnutí: Kvalitní a dobře vybavený vysavač s vysokým výkonem a dobíjecím dokem, kterému by nejvíce pomohlo zabudování podstatně čitelnějšího displeje s jasně definovanými ikonami. Úklidové schopnosti jsou v rámci segmentu nadprůměrné.

 

Vysavač se dostane i do mezery jen o málo větší než je on sám. A dostane se i z ní!

 

LG nabízí pod značkou Hom-bot tři modely nesoucí jednak číselné, jednak slovní označení: LG Hom-bot VR64701LVMP (akumulátor 1.900 mAh), LG Hom-bot VR34408LV (testován) a LG Hom-bot VR62601LVM.

Všechny mají několik možností navigace, snadné a rychlé čištění odpadní nádoby (stačí odklopit horní víko), nízké tělo, které zajede v podstatě pod jakýkoli nábytek na nožičkách a udávanou účinnost vysávání až 94 % v závislosti od typu podlahy. A to je rozhodně solidní údaj!

A v čem se vysavače liší? V různé kapacitě a typu akumulátoru, hlučnosti, odlišných senzorech a mj. i výbavě.

Každá verze je tak trochu jinak vybavená a nejvyšším – a nejdražším – modelem je papírově VR64701LVMP (17.990 Kč) i když na rozdíl od VR62601LVM (14.990 Kč) umí odložený start jen jedenkrát denně. Testovaný VR34408LV je pak bez možnosti odložení startu, má trochu jinak postavené senzory, méně příslušenství (nelze mj. napojit mop pro mokré vysávání) a také pouze pět vysávacích režimů zatímco ostatní mají sedm.

V ceně dostanete i dálkový ovladač přes který můžete navolit další režimy, které přímo na vysavači nejsou. Naopak nedostanete ovládání přes mobil, což by mnozí – spolu s hlášeními – ocenili.

Celkově vzato se ale nedá pregnantně říci, který model je například základní i když podle ceny se dají rozlišit dobře a testovaný vysavač by z tohoto pohledu základní byl. Faktem ale také je, že každý míří na trochu jiné potřeby a na stránkách LG si vysavače můžete i porovnat, takže jasně vidíte rozdíly. 

 

Ovládání obstarávají čtyři tlačítka plus kolébkový přepínač pro zapnutí a vypnutí na boku. Na snímku ještě chybí další „dvouhmat“ Mode + Home zajišťující ztišení vysavače, tedy vypnutí hlasových hlášení. Bohužel v praxi to není výhodné, protože hlášení displeji jsou velice špatně čitelná.

 

Design, zpracování a určení

Z hlediska designu není zcela vysavač dokonalý. Návrh spodní části se ale zdá být na jedničku! Jsou tu výrazná kolečka na pružině výškově výkyvná o asi 2,5 cm, šikovně umístěné štětečky v rozích a mj. i široké kontakty které zapadnou do těch v doku, takže vysavač bez problémů dobíjí. Dok má však také své rezervy! Především ho musíte dobře umístit, aby ho vysavač neměl tendenci posouvat, což se dá zvládnout. Největší chybou je tak umístění LED diody pro signalizaci dobíjení. Ta je totiž v místě, kde na ni ve stoje nevidíte a protože robot má zároveň zcela nevýrazný displej, je to vysloveně nešťastná kombinace. Displej byl pro mě osobně čitelný jen z blízka (ve stoje jsem na něj prakticky vůbec neviděl) a některé ikony nebyly na první pohled pochopitelné.

Zpracování vysavače je bez námitek, více dotáhnout by potřebovalo jen odklápění horního víka skrývajícího nádobu s odpadem. Někdy jsem tlačítko musel mačkat dvakrát i třikrát.

A pro koho je tento Home-bot určen? (Tohle je myslím v tomto konkrétním případě klíčové!) Především pro ty, kteří nevyžadují odložení startu a tudíž ho zapínají buď přímo a jsou doma, nebo ho zapnou při odchodu a neřeší to, že kvůli například rozloze bytu či domu musí během úklidu dobít.

 

Displej představuje vlastně jen pět ikon. Bohužel to nejsou všechny, které byste potřebovali. Chybí zejména signalizace dokončeného úklidu. Ta je pouze hlasová.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Displej je v červené barvě s minimem ne vždy dobře pochopitelných ikon (dokování plus dobíjení) a hlavně s chybějící ikonou dokončeného úklidu. Displej není příliš výrazný a tudíž i čitelný, a to ani při běžné světelné hladině.
  • Ovládání – kolébkový vypínač na boku a tři promačkávací tlačítka na horní části zahrnují Turbo vysávání, Start/Stop, Home, vypnutí zvuku a zablokování ovládání. Poslední dva úkony uděláte šikovným „dvojhmatem“.
  • Navigace, paměť, senzory – tři druhy navigace plus manuální řízení vysavače. Paměť posledního místa úklidu a pokračování v úklidu. Zabudována je mj. horní kamera napomáhající lepší orientaci v místnosti a propracovanějšímu učení, gyroskop, ultrazvukové senzory (taktéž pro mapování místnosti), trojice senzorů pro schody a akcelometr. Hlídání světlé výšky, ale zjevně mezery má zvláště, pokud je prostor pod nábytkem jen nepatrně nižší, než je výška vysavače.
  • Vysávací režimy – je jich pět přes čistě náhodný, vysávání konkrétního místa a dva režimy Turbo pro zběžný rychlý úklid. Zajímavý je především Smart Turbo, který rozpozná koberec (zvládne až středně vysoký vlas) a v tomto okamžiku zvýší výkon a My Space pro zmiňované vysátí konkrétního místa. Vysavač se dokáže i učit a v tomto okamžiku je vyžadován start z doku. Šířka čištěné oblasti je v praxi asi 370 mm (udává se 380 mm) a na dálkovém ovladači můžete navolit i tzv. opakované vysávání, které by se mělo spíše nazývat neustálé, protože jede až do vybití akumulátoru. Jaké překážky oficiálně vzato vysavač zvládne, najdete v tabulce. Podle mého zkoušení přejede i podlahové lišty cca 2 cm vysoké.
  • Velikost a hmotnost: ve srovnání s konkurencí pro suché vysávání patří ke standardu i když se 3 kg hmotnosti mohou zdát mnoho.
  • Doba provozu byla zhruba 70 minut (udáváno je 100), dobíjení trvalo něco přes dvě hodiny, ale neberte mě za slovo, protože ne vždy bylo zcela jasné, zda je vysavač dobitý či nikoli. Signalizace dobíjení je trojí: na doku LED diodou, na displeji ikonou ne-ikonou a jsou tu i hlasová hlášení. Příručka upozorňuje, že se někdy může stát, že si vysavač vybije akumulátor aniž by stihl dojet až do dobíjecí stanice. Během testu se mi to opravdu i stalo.
  • Údržba – štětinky v rozích nepotřebují prakticky nic, kartáč na spodní straně je umístěn pod výklopným krytem a díky tomu se čistí poměrně lehce. Nádoba na odpad je umístěna pod odklopným víkem (ne vždy jde otevřít ideálně) a čistí se jednoduše, navíc máte k dispozici štěteček, kterým vyčistíte i kouty a dala by se i vymýt. Celý vysavač pak stačí jen občas otřít, a to včetně koleček na spodní straně. Bohužel horní černá strana je z větší části vysoce lesklá a velice lehce se špiní.

 

Z tohoto se už vysavač sám nedostal. Ale na trubku vyjel!

 

Jaký je? Výborný, ale ani zdaleka ne stoprocentní!

I když výrobce mluví o tom, že vysavač ve všech režimech s výjimkou manuálního pracuje bezkontaktně, v mém případě tak nefungoval. Pravda, většinou bezkontaktně pracoval, tj. poznal překážku a držel se kolem ní. Někdy ale do ní opatrně narážel (někdy i vysloven urputně) a občas dokázal i něco posunout; dokonce i poměrně  bytelný „puclík“ 50 x 50 cm určený k sezení. Bez potíží vysával rohy, ale někdy měl tendenci „vyskakovat“ na boční lišty kryjící plovoucí podlahu. Pokud narazil na nábytek, který měl na spodu mezeru jen o málo nižší než je on sám, měl tendenci se pod něj dostat, jakoby horní senzory nefungovaly zcela spolehlivě nebo je vůbec neměl, což je pravděpodobnější. Opakovaně do stolku pod který se nemohl dostat protože byl o centimetr nižší narážel. 

Narazil jsem i na občasné potíže při vysávání kolem doku, ale tady hodně zaleží na tom, jak ho umístíte a výrobce oznamuje potíže se skleněnými příčkami či celoskleněnými dveřmi.

To, že vysavač občas do něčeho narazí nejspíše přežijete i když se takto chovat nemá a při dané ceně by ani neměl! Klíčem úrazu jsou ale i hlasové zprávy. Když vysavač „vyskočil“ na poměrně vysokou kovovou podpěru rozkládací pohovky a zůstal tam viset, nevadilo to. Když ale vyčerpal baterie a zajel se dobít, hlášku jsem přeslechl, takže jsem nezaregistroval zda stačil uklidit či nikoli. V tomto okamžiku jsem ho ale raději na noc otočil na záda, protože jsem nechtěl aby zběsile pojížděl po místnosti ve snaze dokončit úklid…

Pochválit je nutno kolečka na pružině umožňující „vyjet“ i přes vyšší výškový rozdíl (klidně i 2 cm, i když se udává jen 1,5). Důležitá je i spolehlivá paměť posledního místa úklidu, což v mém případě fungovalo. Home-bot si pamatuje polohu například při zamotání do kabelů, upozorní vás jen, že máte odstoupit, aby ji mohl najít (mapování prostoru je zjevně sofistikované…).

A ještě jedna věc je na něm výborná – k mému překvapení dokázal i couvat! Tedy skoro. V každé případě zvládl najet do mezery třeba jen o dva centimetry širší a co je důležitější, zvládl se z ní i dostat, a to nebývá obvyklé!

Důležité také je, že se vysavači bez problémů vyhnete pokud uklízí a také to, že se spolehlivě vypínal v okamžiku kdy byl nějaký problém. Když se například zamotal do kabelů.

Vysavač nemá udávaný pojezdový výkon, ale když se nevešel do mezery mezi stolkem a sedacím „puclíkem“ (55 x 55 cm) suše si ho odtlačil. Když v koupelně na podlaze narazil na metrovou podložku vysál vše co šlo, podložku pomuchlal, ale nezamotal se do ní. „Vyskočil“ dokonce i na dva centimetry vysokou dřevěnou desku a překážkou pro něj nebylo ani sklo pod kamny o výšce asi 1,3 cm.

LG Hom-bot VR34408LV má výborný základ, ale potřeboval by dotáhnout! Především by měl vysávat opravdu bezkontaktně, což nedělá a vedle někdy šikovných hlasových hlášení by měl i pořádný a dobře čitelný displej, který by jasně ukazoval to, co je zapotřebí. Zejména dokončený, resp. nedokončený úklid.

Hom-bot má tak ještě nějakou cestu před sebou.

 

Nádoba na odpad se snadno vyjímá a také čistí. K duhu jde i štěteček, který vidíte pod držadlem.

 

Tabulka vlastností

 

 

Rotující kartáč je pod snadno odklopitelným víkem a díky tomu se dobře čistí.

 

Díky dvěma kvalitním a dobře pohyblivým štětečkům v rozích vysavače přesahujícím tělo o nějakých 55 mm zvládá Hom-bot odmetat nečistoty z rohů i podél stěn skoro dokonale.

 

Číst 3070 krát

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení autora webu. Autor webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.