středa 22 listopad 2017
Text Size

Chraňte své děti před Facebookem i na Facebooku

Facebook nově povoluje teenagerům veřejný profil. AVG Technologies proto radí rodičům, jak tomuto novému přístupu čelit.

 

Sociální síť Facebook nedávno oznámila změny pravidel užívání sociální sítě pro teenagery. Ti doposud mohli sdílet své příspěvky a fotky pouze se svými přáteli či přáteli přátel. Nová možnost nastavení veřejného profilu znamená, že jsou příspěvky viditelné pro všechny uživatele. To ale znamená, že jsou využitelné pro komerční zájmy a snáze zneužitelné.

Každý uživatel má při zveřejňování jakéhokoliv obsahu možnost vybrat si, s kým jej bude sdílet. Patří sem možnosti sdílet „s přáteli“, s „přáteli přátel“, „vlastní nastavení“, kde může označit konkrétní přátele a před těmi příspěvek skrýt, či volba „veřejně“. Tuto možnost mají nově i teenageři ve věku 13 až 17 let. Řada rodičů si proto nyní klade otázku, jak se o veřejných obsazích svých dětí dozvědět, a co dělat, pokud najdou nevhodné příspěvky či fotografie. Jiří Kropáč, vedoucí virové laboratoře AVG Technologies, proto připravil několik rad, které by rodičům mohly pomoci předejít zneužití veřejně sdílených informací.

V první řadě by rodiče měli své děti o možnostech sdílení poučit a vysvětlit jim jednotlivé ikonky. Ačkoli je na profilech teenagerů ve výchozím nastavení uložena možnost „sdílet s přáteli“, změna tohoto nastavení je velmi jednoduchá. Dítě ji může udělat třeba na popud kamaráda, aniž by si uvědomilo důsledky. Jakmile uživatel nastavení změní, uloží se i pro následující příspěvky. Je tedy důležité, aby bylo dítě o konkrétních možnostech a jejich důsledcích informováno. Ani to ale někdy nestačí. Proto byste měli fotografie a jiné příspěvky vašich dětí pravidelně prohlížet a všímat si ikonek znázorňujících, s kým jsou sdíleny.

 

Ikonka zeměkoule znamená, že fotka je sdílena veřejně, a může ji tedy vidět úplně kdokoliv.

 

Zejména teenageři rádi sdílí fotografie a nejosobnější informace o tom, kde se právě nacházejí a s kým tam jsou. Právě takové informace mohou být velmi jednoduše zneužitelné. Pokud naleznete nějakou fotografii či jiný příspěvek, který považujete za nevhodný, můžete na něj své dítě upozornit. Stačí kliknout na odkaz „sdílet“ v pravém horním rohu u příspěvku a z možností sdílení vybrat „sdílet v soukromé zprávě“. Ve zprávě potom můžete svému dítěti navrhnout změnu nastavení sdílení či odstranění příspěvku. Pokud byl příspěvek sdílen někým jiným, může uživatel smazat své označení, nebo navrhnout změnu nastavení sdílení autorovi příspěvku. 

 

Uživatelé, kteří používají Facebook v angličtině, mohou využít funkci vyhledávání na základě sociálních propojení. Pro Facebook v češtině se tato funkce, která umožňuje vyhledat fotografie uživatelů podle konkrétních kritérií, momentálně připravuje. Rodiče se proto mohou zatím zapsat do pořadníku a jakmile bude funkce zprovozněna, přijde jim upozornění. Po přihlášení na profil bude následně stačit zadat na stránce s vyhledávačem „Facebook Graph Search“ hledaný výraz, např. „fotografie mých dětí“. Toto vyhledávání bude samozřejmě fungovat za předpokladu, že jste na Facebooku identifikovali své rodinné vztahy a určili, kdo jsou vaše děti. Zároveň musí být vaše děti na fotkách označeny. Potom se vám zobrazí výsledky vyhledávání, v tomto případě přehled fotografií, na nichž jsou vaše děti označeny.

 

Vzhledem k tomu, že si děti nástrahy veřejného sdílení svých příspěvků neuvědomují, je dobré procházet jejich sociální profily pravidelně. Jen tak můžete předejít případným zneužitím příspěvků ze strany kyberzločinců, kteří tyto změny v nastavení jistě velmi oceňují. 

 

Právě proto se vyplatí mít o fotografiích a jiných příspěvcích vašich dětí aktuální přehled.

 

 

Číst 3208 krát Naposledy změněno čtvrtek, 24 duben 2014 07:12

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení autora webu. Autor webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.