Vytisknout tuto stránku

Acer Aspire Z3-710 (test): dotykový, elegantní, vybavený, ale také pomalejší

Na počítače typu all-in one, tedy „všechno v jednom“, jsem měl vždy slabost. Nabídnou totiž PC v úsporném formátu a ještě můžete využít monitor jako takový. Tento je vlastně malá „televize“ s dotykovou obrazovkou. 

Foto: Acer a autor

 

Hodnocení: 80 %

  • pro: elegantní design s dobře provedenou nohou, rozumná výbava, výrazný zvuk, výborný obraz, ale…
  • proti: …na hodně lesklé obrazovce, nešťastně umístěné tlačítko vypnutí/zapnutí, Windows 10

Můžete očekávat: Dobře udělaný počítač v „monitoru“ zaměřený na běžnou domácí práci pro ty, kteří nepožadují rozšiřitelnost a vysoký výkon, sázejí na eleganci a styl a vypořádají se v problémem jménem Windows 10 Home. Ty tu neběhají nejrychleji a díky verzi Home se nehodí na práci, protože si dělají co chtějí a kdy chtějí. Při instalaci PC pozor na dosti se lesknoucí obrazovku dávající na druhou stranu hodně živé barvy, které  drtivá většina prostě chce.

 

Nahoře u rozhraní na boku si povšimněte tlačítka pro přepnutí vstupů a vypnutí monitoru jako takového (pouze režim PC). Potěší bytelný úchyt kovové nohy.

 

„All-in One PC“ je počítač provedený trochu jinak a protože se jich moc neprodává, zaslouží si to krátké vysvětlení. V praxi dnes vypadá jako LCD monitor, jen je o něco hlubší, ale to už nejspíše víte. Co tušit nemusíte je to, že tento využijete i jako prostý monitor, nebo k němu můžete přes HDMI připojit třeba televizní set-top box, a díky zabudované DVD mechanice a dodávanému programu PowerDVD může pracovat i jako DVD přehrávač. Tedy pracoval by k čemuž se ještě dostaneme.

K dispozici máte řadu vstupů a výstupů, včetně USB, kterých je tu opravdu hodně.

Ne vše je ale ideální, jako například hodně se lesknoucí obrazovka, kterou ve vypnutém stavu můžete směle používat namísto zrcadla. Na jednu stranu sice obrazu pomáhá (živé, kontrastní a jasné barvy, které většina či spíše dnes drtivá většina zbožňuje), na stranu druhou bych se bez ní rozhodně obešel.

Při LCD typu IPS opravdu není zapotřebí a podle mého si to takovýto monitor ani nezaslouží i když rozumím tomu, proč to výrobce udělal.
Pokud by ale bylo na výběr…

 

Klávesnice má klasické notebookové rozložení, pouze Del není zcela vpravo nahoře, ale posunuto kousek vlevo. Myš je vhodná pro praváky i leváky. Klávesnici pohodlně položíte na plochou spodní část nohy.

 

Design, zpracování a určení

Širokoúhlý monitor kryje jednolitá plastová deska jdoucí opravdu až do krajů, kde naráží na kryt jdoucí ze zadní strany. Noha je kovová, bytelná a také postříbřená. Panel se na ní dá naklápět, výškově se regulovat nedá. Při naklápění obrazovky si však musíte dát pozor na problematicky umístěné tlačítko vypnutí a zapnutí počítače, které je na pravém boku zcela dole, tedy v místech, kde alespoň já na obrazovku sahám, když ji chci naklopit.

Noha je velice šikovně vymyšlena a je zcela plochá, takže se pod ni dá uklidit dodávaná klávesnice kompaktnějšího vzezření i rozumně designovaná dvoutlačítková myš vhodná jak pro praváky, tak pro leváky.

DVD mechanika s klasickým vozíkem je nenápadně umístěna na pravém boku, dvojice reproduktorů má výdech směrem dolů a vedle nich je ještě jedno USB v němž je umístěn adaptér pro komunikaci s bezdrátovou myší a klávesnicí. Zbylá rozhraní jsou na zadní straně a na levém boku. Tam také najdete mechaniku karty SD a tlačítko pro přepínání vstupů, resp. přímé vypnutí obrazovky (výborná funkce) použitelné bohužel pouze v režimu PC nikoli v režimu monitoru.

Tlačítko je natolik dobře umístěné, že po chvíli cviku ho nahmátnete i poslepu.

Design je až na tlačítko zapnutí/vypnutí PC v podstatě bezchybný a bezchybné je i zpracování, což je vidět na všech jeho částech.

A pro koho je? Díky Windows 10 Home rozhodně ne pro někoho, kdo na nich bude profesionálně pracovat a využívat je ke své obživě. Při představě, že bych potřeboval odeslat časově limitovanou práci a W10 budou mít zrovna chuť aktualizovat a zprovozní počítač až třeba za hodinu se mi jednoduše řečeno otevírá kudla v kapse. A takhle to bohužel je… (viz dále). 

 

Rozhraní jsou vlevo a na zadní straně, kombinovaná DVD vypalovačka je vpravo (viz foto v úvodu). Chlazení je pasivní, takže postačí drobné žebroví nahoře a dole. Dokonce není ani v plné šíři…

 

Test nejdůležitějších funkcí

– Základní funkce a možnosti: pracuje jako zcela běžný počítač, lze ho ale přepnout do režimu běžného monitoru a ve spojení s dodávaným programem Cyberlink PowerDVD pracuje jako přehrávač DVD. Tedy měl by pracovat, protože tuto funkci se mi nepodařilo rozhodit. Aplikace sice pod Windows 10 Home zpočátku pracovala (pár dnů), pak přišla aktualizace a po ní se odmítala spustit. Následně nepomohlo nic a pochopitelně by nepomohl ani návrat ke stavu před aktualizací, protože po něm by si W10 opět udělaly automatickou aktualizaci, kterou uživatel nemá možnost ovlivnit!

– Displej je lesklý (velmi) s dotykovou vrstvou a můžete nejen odmačkávat volby, ale provádět i dovolená gesta. Bohužel ani Windows 10 nejsou s dotykovým ovládáním příliš velký kámoš a v tomto ohledu se od „osmiček“ mnoho nezměnilo.

– Klávesnice a myš: to první je kompaktnější se středně tvrdými tlačítky s dlouhým krokem a poměrně jasně definovaným přechodem. Velikostně tlačítka odpovídají běžné „dospělé“ klávesnici. Rozložení je solidní s klasickým kurzorovým obráceným „T“ a funkční klávesou pro přístup k například hlasitosti či uložení počítače do režimu spánku. Pořadí tlačítek Ctrl, Fn, Windows a Alt odpovídá notebookům a podobné je to i vpravo od mezerníku. Zvyknout si budete muset na atypicky umístěné Delete. Klávesnice se nijak neprohýbá, na spodní straně jsou odklopitelné nožičky pro její náklon. Myš je kvalitní, velice dobře padne do ruky levákovi i pravákovi a pracuje na dřevě a třeba i na skle. Na spodu má tlačítko pro fyzické vypnutí, které klávesnice postrádá.

– Chlazení je pasivní, takže počítač je tichý a slyšíte jen šum pevného disku. Malé výdechy jsou pouze ve spodní a v horní části. Zjevně to stačí, protože Aspire Z3 se ani po pěti, šesti hodinách provozu nijak zvlášť nezahříval i když teplý vzduch jdoucí z vnitřní části byl na ruce cítit.

– Údržba – díky celoobrazovkovému a veskrze lesklému krytu není špinění nijak vidět. Čištění je tak velice jednoduché, protože nikde nejsou místa, ve kterých by mohl ulpět prach.

– Různé – kamera a mikrofon spolupracují se Skype, počítač nepodporuje Intel WiDi či třeba Wi-Fi Miracast, takže využití třeba pro přenos videa na větší obrazovku není možné. Zabudovaný přehrávač jakous takous funkci tohoto typu má – volba pro přenesení například videosouboru na jiné zařízení přes Bluetooth, Wi-Fi nebo WiGig). Funkce byla přeložena jako „Přetypovat na zařízení“ (?), na jiném místě se už jmenovala „Vysílat na zařízení“.  S mým LG Flex 2 však nepracovala, protože W10 mobil neobjevily i když bylo zapnuté Wi-Fi. Zkoušel jsem posléze i Bluetooth (přenesení fotografie), ale dopadl jsem stejně.

 

Ve Windows 10 kupodivu stále najdete dvojí nastavení počítače – volbu „Nastavení“ a volbu „Ovládací panely“. Proč také například pod tlačítkem „Všechny aplikace“ všechny aplikace nejsou a proč třeba pod „M“ chybí „Malování“ je prostě na hlavu. Škoda, že neexistuje rozumná unixová (linuxová) alternativa!

 

Jaký je? Příjemný, ale…

Počítač dorazil s Windows 10 ve verzi Home a bohužel postupně přestaly pracovat některé funkce, nemluvě o často zvláštním překladu Microsoftu a zásadních, i když tradičních a dlouhodobých neschopnostech typu nezobrazování externích titulků u zabudovaného videopřehrávače.

Jinak „desítky“ oproti „osmičkám“ startují poněkud pomaleji, alespoň na daném hardwaru Acer Z3-710. Trochu mě u nich také zarazilo, že oproti ultrabooku Acer Aspire S3 (Intel Core i5-3217U, 1,7 GHz, 4 GB RAM a Windows 8.1), pracuje tento papírově přece jen lepší hardware někdy až znatelně pomaleji.

Posoudit Acer Z3-710 znamená jednoznačně posuzovat i Windows 10. Ty jsou bohužel takové jaké jsou a je s podivem, že Microsoft nedokáže dotáhnout uživatelské rozhraní do nějakého rozumného konce. Tak například ve Windows 10 stále najdete dvojí nastavení počítače – volbu „Nastavení“ a volbu „Ovládací panely“. U W8 je to ale ještě horší…

„Ovládací panely“ jsou ovšem klasika, kterou si možná pamatujete už z Windows XP, což byly podle mého poslední slušné Windows. Ostatně jejich výborné jádro pocházelo z Windows 2000 a ty v tomto ohledu neměly chybu! Upraveny pak v XP byly jen vrchní vrstvy a uživatelské prostředí, které zjevně zákazníkům sedlo!

A proč to říkám? Protože řeči Microsoftu o tom, že prostředí ve Windows 10 důvěrně znáte prostě nejsou pravda. To by musela firma pracovat v tomto ohledu daleko důsledněji a mít nějakou koncepci, což bohužel nikde není vidět.

Vraťme se ale k Acer Z3-710. Škoda, že velmi šikovné tlačítko na levém boku umožňující přepínání vstupů, neumí při použití jako monitor, vypnout obrazovku tak, jak to dokáže při použití jako počítač. A když jsem u toho. Na zadní straně je dvojice rozhraní HDMI. Jedno označené jako HDMI (in) a druhé jako HDMI (out). Pokud si jako já říkáte, že HDMI je přece z principu obousměrné, tak tady je opravdu jednosměrné. Alespoň se tak chová a do HDMI (out) prostě signál z vnějšího video zdroje neprojde.

Z počítače jsem trochu rozpačitý. Na jednu stranu se mi líbí koncepce, provedení i zpracování, na druhou stranu ho jasně degradují Windows 10. Bohužel lepší to už nebude, protože tohle jsou přece poslední Windows…

Nicméně pokud vám nevadí, smíříte se s jejich omezeními a pokud nepožadujete nějaký vyšší výkon, budete s tímto Acerem myslím spokojeni. Je příjemně kompaktní, přiměřeně elegantní a je také variabilně použitelný (až na DVD přehrávač…). Někomu možná nebude vyhovovat pouze základní klávesnice, myš je ovšem solidní a navíc se dá sada snadno zaměnit za jinou. Pravdou ale je, že pokud by ho Acer dodával s Windows 8.1, byla by to rozhodně lepší varianta! Nemluvě o XP…

 

Acer Z3 je proveden elegantně, ale také tak, jak žádá většina tj. s lesklou obrazovkou. Monitor tak kryje jednolitá plastová deska zvýrazňující barevnost, jas i kontrast. Klávesnici pohodlně zasunete pod počítač (monitor).

 

Tabulka vlastností

Číst 5170 krát Naposledy změněno sobota, 27 červen 2020 08:08