středa 22 listopad 2017
Text Size

Philips SB2000 a SB5200 (minirecenze): unikátní kousky jaké jinde nenajdete

Dva přenosné bezdrátové reproduktory mají podobné vlastnosti a i když je každý trochu jiný, míří stejným směrem, tedy především k tabletům a mobilům. Využít se ale dají i jako hands-free, protože mají zabudovaný mikrofon.  

foto: Philips

 

Philips SB2000: nehodnoceno, minirecenze

můžete očekávat:  Designově perfektně navržený a notně „pogumovaný“ kousek se kterým byste pomalu mohli hrát „čutanou“. Měkká guma je všude, pochopitelně jen s výjimkou části kudy reproduktor vyzařuje. Napojení přes Bluetooth je bezproblémové, dobíjení obstarává konektor Micro USB.

 

Philips SB5200: nehodnoceno, minirecenze

můžete očekávat:  Opět designově vytříbený a precizně navržený mobilní reproduktor hutného výkonu, který nejen můžete propojit do většího systému, ale můžete ho i přepínat mezi vnitřním a vnějším prostředním (hraním). Potěší kovový závit pro umístění na stojan a široký popruh pro zavěšení. Dobíjení je dvojí, NFC tu však není. A při dané ceně by být mělo!

 

SB2000 je bytelný a také elegantní mobilní reproduktor. Guma na povrchu je nesnímatelná, rozhraní Micro USB a vypínač je umístěn pod krytem. NFC tu nehledejte.

 

O obou přenosných bezdrátových reproduktorech jsme psali už v dubnu při jejich uvedení (odkaz se otevírá do nového okna) mimo jiné i proto, že byly oceněny iF design awards 2014. A opravdu stojí za vaši pozornost i když nejsou nejlevnější…

První z nich, Philips SB2000 (1.499 Kč, foto výše), je voděodolný monofonní reproduktor s krytím IPX4 (odkaz se otevírá do nového okna), takže ho využijte třeba na pláži nebo doma v koupelně. Je mohutně obalen měkkou gumou a tudíž by mohl odolat i většímu pádu. Vypnout ho můžete buď manuálně přepínačem, nebo lze využít – pro krátkodobé vypnutí, resp. uvedení do pohotovostního režimu – náklonového čidla. To ho zapne v okamžiku jeho postavení a vypne při otočení o 180°. 

SB2000 má zabudován jediný reproduktor o průměru 7,6 cm (3ʺ) krytý nesnímatelnou kovovou mřížkou a také mikrofon, takže funguje i jako hands-free (jedno z ovládacích tlačítek přijímá hovor). Připojení se odehrává přes Bluetooth, nebo přes 3,5 mm audio jack. Samostatný konektor tu ale není a pracuje se s Micro USB (adaptérový kabel dostanete v ceně). 

 

 

Philips SB5200 s trojicí reproduktorů je už ve stereu a jak vidíte má také strohý „vojenský“ návrh“.

 

Philips SB5200 (2.749 Kč) někdy nabízený i jako „Philips BR-1X“ či jako „Philips BR-1X Portable Bluetooth Speaker“, vypadá hodně bytelně, avšak voděodolný není. Dá se však zřetězit a tak můžete za sebou napojit i více než dva reproduktory přes vstupní, resp. výstupní audio konektor typu jack na čelní straně, přičemž kabel dostanete v ceně. Výrobce mluví o neomezeném množství, hudba se prý následně synchronizuje a pokud změníte hlasitost u jednoho, další se přizpůsobí!

Konektor ale můžete využít i k propojení třeba s přehrávačem MP3, pro mobil či tablet je však typicky určeno Bluetooth. 

Reprosystém je kryt snímatelným silikonovým obalem různých barev a působí vysloveně „military“. Má široký popruh pro zavěšení a na spodu také kovový závit pro umístění na stojan klidně i fotografický. Nabízí dva režimy práce – pro vnitřní a vnější použití a přepnutí provedete tlačítkem na zadní straně, kde je také konektor Micro USB a mj. i konektor pro speciální dobiječku, kterou dostanete v ceně. Nabíjet ho můžete oběma způsoby, což je určitě šikovné. 

Zabudovány jsou dva reproduktory o průměrů 5,1 cm plus basový na zadní straně, všechny jsou kryty nesnímatelnou mřížkou.

 

Philips SB2000 se dá i zavěsit, což platí i o druhém reproduktoru SB5200, resp. BR-1X jak byl označen na krabici.

 

Test základních funkcí

  • Bezdrátové propojení (použit mobil Acer E3): – v případě Philips SB2000 i SB5200 bezproblémové. Stačí reproduktor pouze zapnout, on se automaticky přepne do vyhledávacího režimu Bluetooth a napojení bylo v mém případě dílem okamžiku. Jen jsem musel někdy nechat obě zařízení ručně připojit, což je bohužel problém technologie Bluetooth. 
  • Ovládání je přímo na těle reproduktorů a je snadné a dobře pochopitelné. Ostatně je to jen několik tlačítek. To, že chybí tlačítko pro spárování vůbec nevadí, oba reproduktory to dělají automaticky hned po zapnutí a vyhledávací režim trvá rozumně dlouho. 

 

Napojení na mobil Acer E3 přes Bluetooth bylo zcela bezproblémové, občas ho ale musíte provést ručně. Zdálo se mi, že častěji to bylo v okamžiku, kdy jsem telefon přepnul do režimu v němž byl viditelný jen pro spárovaná zařízení. 

 

Philips SB2000 i SB5200 (BR-1X) vypadají hodně dobře, i když nejde o nijak levné kousky. SB5200 hraje lépe a výrazněji, což lze poznat okamžitě a bylo by divné, kdyby tomu tak při dané ceně nebylo. Navzájem si nijak nekonkurují, každý míří přece jen trochu jinam a na jiného zákazníka. Jen je trochu zvláštní, že nemají zabudováno NFC, resp. že ji nemá zejména SB5200 (BR-1X). V každém případě dostanete výborně zpracované bytelné kousky s kvalitním návrhem a více než odpovídajícími (zvláště v druhém případě) zvukovými vlastnostmi. 

I když se mi hned od začátku více líbil SB2000, nakonec bych raději sáhl po SB5200. 

Vlastně bych ale chtěl oba!

 

Co je to krytí IP a IPX (odkaz se otevírá do nového okna).

 

Co je to NFC (odkaz se otevírá do nového okna).

 

Tabulka vlastností

 

 

 

 

Číst 2745 krát Naposledy změněno pondělí, 11 srpen 2014 12:28

1 komentář

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení autora webu. Autor webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.