pátek 19 leden 2018
Text Size

Acer Aspire R13 (test): konvertibilní notebook s gorilou a řadou parádiček

Odolné sklo Corning Gorilla Glass 3 ze dvou stran displeje, úchvatná a hlavně unikátní koncepce jeho nastavení a také vysoký výkon a velmi dlouhý provozní čas. Tahle novinka potěší laika i gurmána! AKTUALIZOVÁNO  

Foto: Acer a autor

 

AKTUALIZOVÁNO, 5. 1. 2015, 3:00 h: poslední dobou prodělal notebook několik aktualizací a dvě větší/velké u Windows 8. Pokaždé je ohlásil tím, že začal zlobit (vypadávaly funkce) a mj. přestal fungovat i dotykový displej. To bohužel odpovídá chování mého, byť nedotykového notebooku. Microsoft nás zase zlobí…

 

Hodnocení: 90 %   

pro: parádní stroj a parádně navržený po hardwarové stránce, včetně unikátní koncepce uchycení LCD, podsvícená klávesnice, odolné sklo, solidní klávesnice i když…

proti: …chybí zejména horní řada funkčních tlačítek, LED pro napájení a dobíjení nejsou při práci vidět, a to v prakticky žádné poloze, občas při práci v nativním prostředí Windows 8 neupozorňuje na to, že dochází energie

shrnutí: Unikátní návrh spojení displeje a základny dává tušit výjimečný stroj. A i přes některé kompromisy v návrhu (či dokonce chyby) tomu tak skutečně je. Tohle je stroj na práci i zábavu a na velmi časté používání i cestování.

 

Oficiální video najdete na Youtube zde (externí odkaz, nové okno).

 

Poloha „vyvýšeného stolu“, nebo jak jí budeme říkat také nemá chybu. Aspire R13 jich má opravdu hodně i když jich oficiálně udává „jen“ šest…

 

Na trh dorazil jedinečný stroj a i když si možná řeknete „takových tu je“, nevím, nevím. Či spíše vím – není! Vezměme to ale trochu více obecně…

Multifunkční notebook je o spojení displeje s tělem a to jak mechanickém, tak elektrickém. Za tento úchyt klidně můžete notebook přenášet a jeho použití je vysloveně všestranné ať už v tradiční poloze nebo třeba jako „stanu“ či tabletu. Sladěnost s Windows 8.1 je dotažena kam až to jde a zbytek jde – jako obvykle – na vrub Microsoftu, což je známi i z jiných strojů tohoto typu. 

Ke koupi jsou tři verze: 2x Full HD s procesory i5 a i7 (ta byla zapůjčena) od 25.990 Kč, a třetí s rozlišením 2 560 x 1 440 bodů a procesorem i7 za 39.990 Kč. Velikost displeje je pak vždy 33,8 cm (13,3")…

 

Úchyt je bytelný a dává naději na trvanlivé a bezproblémové spojení jak po mechanické, tak po elektrické stránce. Povšimněte si síťového vypínače, který je nešťastně umístěn vedle USB rozhraní a několikrát se mi podařilo díky tomu R13 nechtěně vypnout. Logo Aceru po zapnutí notebooku svítí.

 

Design, zpracování a určení

Výborný, či spíše prakticky vynikající návrh má tři problematická místa i když zejména u tohoto prvního a posledního záleží na úhlu pohledu: není kam zasunout tužku (dává se až do obalu, který je však v ceně) a otevírání notebooku vyžaduje cvik a vzetí za správné místo víka s LCD. Třetí věcí, což je ovšem vlastnost, je základní koncepce vyžadující odvětrávací otvory pro aktivní chlazení. Acer R13 sice může vypadat jako ultrabook, ale čistokrevný rozhodně není. Nicméně je natolik kvalitně vymyšlen, že když například opřete displej o část s klávesnicí, nedotýká se tlačítek. Excelentní je pak uchycení LCD, což je tradičně nejproblematičtější místo nejen takovýchto strojů. Dalším je nutný nízký profil a tudíž potíže s klávesnicí. Tady je kompromisní rozložení, ale hlavně vypuštění horní, šesté řady s Esc a funkčními klávesami. Připravte se také na to, že záslepka mechaniky SD karty vyžaduje vyloupnutí nehtem.

Zpracování i použité materiály rozhodně odpovídají ceně, či spíše jdou nad její rámec (2x odolné sklo) stejně jako bytelné úchyty LCD. 

Pro koho je R13 určen, je dáno už samotnou koncepcí velmi kvalitního a překvapivě bytelně navrženého konvertibilního notebooku s Windows 8. A způsobů použití je jedním slovem spousta, ať už pro práci nebo zábavu. Aspire R13 ocení kreativní často cestující lidé, ti, co používají pro práci i zábavu jeden stroj a typicky nemají tablet, resp. si ho nechtějí pořizovat, ale ocení ho i obyčejní (či spíše „neobyčejní“) obchodní cestující, protože notebook je výtečnou ukázkou kombinace přenosnosti, velikosti LCD a doby provozu na akumulátor.

 

Poloh ve kterých se dá s R13 pracovat, resp. se s ním bavit, je podstatně více, než říká výrobce. Ten hovoří o šesti… 

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Lesklý displej typu LCD IPS je dotykový (až 10 bodů) s podporou pera, které je v ceně, a je umístěn na dvou bytelných postranních závěsech. Dá se libovolně natočit, zcela otočit a také položit na klávesnici. 
  • Ovládání: k dispozici je klávesnice, dotyková destička s integrovanými tlačítky a tlačítka softwarová na obrazovce vyvolatelná gesty. Hardwarové tlačítko vyvolání Windows 8  zabudováno není.
  • Podsvícená klávesnice s tlačítky běžné velikosti se při psaní neprohýbá a má atypické rozložení. Tlačítko Del je umístěno mezi mezerníkem a šipkou vlevo, pravý Ctrl chybí stejně, jako řada funkčních tlačítek, které se tak vyvolávají přes Fn. Dotyková destička je přesná a podporuje i základní gesta. 
  • Chlazení je aktivní, výstupní otvory jsou na spodu a vzadu. R13 se ale i při dlouhodobém provozu zahřívá minimálně, a to i když nespočívá na podložce či něčem tvrdém.
  • Doba provozu a akumulátor: ten je běžným způsobem nevýměnný, za provozu se dobije za 2 hodiny a při přehrávání videa z vnitřního SSD flash disku, resp. asi polovinu času ze vzdáleného serveru Voyo.cz (Wi-Fi zapnuto), vydržel něco přes osm hodin (8 h 15 min). Dobíjení vidíte na LED diodě umístěné na čele pod klávesnicí, která je však velmi špatně vidět. Stav dobíjení najdete na ikoně ve Windows. 
  • Velikost a hmotnost: 1,5 kg je na takovýto stroj rozhodně přiměřené, R13 se na pohled zdá lehčí než ve skutečnosti je. Klávesnice má rozměry 275 x 88 mm, rozměry nejpoužívanějších tlačítek (písmena, Ctrl, Fn atd.) jsou 15 x 14,5 mm.
  • Údržba – odolné sklo Gorilla Glass je z obou stran displeje a dosti se špiní zejména to horní, takže pokud máte rádi pořádek, čištění bude časté. Povrch klávesnicové části je matný a naopak se prakticky nešpiní, resp. na něm nic není vidět.

 

Kompromisní klávesnice s klasickým kurzorovým křížem a pouze pěti řadami tlačítek. Šestá na níž jsou umístěna funkční tlačítka F1-F12, Esc a mj. Ins a Del chybí. Del bylo přesunuto dolů k mezerníku, Esc tam, kde obvykle bývá středník a zbytek se vyvolává přes Fn.

 

Jaký je? Výtečný!

U takového konvertibilního zařízení je vždy nejdůležitější spojení klávesnicové a displejové části. Měl jsem takovýchto věciček za poslední více než dvě desítky let celou řadu, včetně těch nejlepších a špičkových, jako IBM Butterfly, což je v podstatě předchůdce všech takovýchto strojů, či několika kapesních počítačů Psion, které taktéž prošlapávaly cestu a kde se to vlastně začalo řešit ještě dříve, než u notebooků. U R13 mi tohle překvapivě starosti nedělá. Ty dělaly – jako obvykle –Windows 8, které opět mají problémy například v okamžiku zaklopení (i částečného) klávesnice, kdy by se měla objevit ta softwarová, takže například nemáte jak napsat přístupové heslo a musíte konvertibilní notebook zcela otevřít. Ostatně tohle se týká i těch, které mají zcela oddělitelný displej a nenarazil jsem na jediný u kterého by to fungovalo. 

Pokud chce Microsoft uspět, musí tohle konečně dotáhnout, nemluvě o tom, že by měl – konečně (!) – také domyslet práci s dotykovým displejem v okamžiku kdy se nachází na tradiční ploše Windows a nikoli v nativní části Windows 8 s pro ní vytvořenými aplikacemi. Nic z toho ale nejde na vrub Aceru a Aspire R13. Je ovšem škoda – a to mě osobně vadí nejvíce –, že základní koncepce nepočítala s pasivním větráním. To se ale těžko dá Acer Aspire 13 vytknout. V každém případě jde o ojedinělý a unikátní notebook, jakých mnoho není. Pokud si ho můžete nebo chcete dovolit, neváhejte. Já bych to rozhodně udělal…

 

Pozice v podobě klasického notebooku u kterého stačí otevřít víko s LCD a hned se sám zapne, a to dnes umí málokterý! Za displej stačí lehce vzít a otočí se v postranních závěsech (je uchycen v poloviny výšky LCD), takže si ho můžete upravit jak chcete.

 

Tabulka vlastností

 

Číst 3606 krát Naposledy změněno pondělí, 05 leden 2015 03:06

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení autora webu. Autor webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.