středa 22 listopad 2017
Text Size

Goclever Chronos Eco (test): chytré, levné, ale také nedotažené

Velmi nadějné chytré hodinky/chytrý náramek s relativně dlouhou vydrží nabízejí za dobou cenu výborné funkce. Bohužel je tu řada nedodělků, které znepříjemňují život.  

Foto: autor a Goclever

 

Hodnocení: 60 %   

pro: konečně rozumná výdrž (!), excelentní čitelnost elektroforetického LCD displeje na silném světle, výborné ovládání, nealergické provedení hodinek i pásku, rozumná odolnost proti vodě (vyzkoušeno i pod sprchou), Bluetooth se dá vypnout, ale…

proti: … náramek to nijak nesignalizuje (nedělá to ani při zapnutém Bluetooth), mizerná příručka, nefunkční osvětlení při nastavení reakce na rychlý pohyb, osvětlení displeje se nedá nastavit prodleva, jen částečně lokalizované, řada drobných chyb a nedodělků 

shrnutí: Nadějný základ, ale ještě s nějakou cestou před sebou. Nedotaženosti jsou znát na každém kroku příručkou počínaje a například samovolným a neuvěřitelně rychlým vypínáním podsvícení konče. Udělat by něco chtělo i s velmi omezenou kompatibilitou. Výdrž je ovšem výborná!

 

Ovládací tlačítka a rozhraní pro připojení dobíjecího kabelu. Jak vidíte, konektor představuje jen plošku a dva středící kolíky. U sebe drží za pomoci magnetů.

 

Zabudováno je tzv. elektroforetické LCD – co je to elektroforéza si osvěžíte na Wikipedii (externí odkaz, nové okno, čeština).

 

Seznam zařízení kompatibilní s Goclever Chronos najdete na oficiálních stránkách výrobce zde.

 

Základem každého chytrého náramku, nebo chcete-li hodinek, je displej. Ten ale v tomto případě není typu e-ink, tedy elektronický inkoust, jak by to mohlo i při pohledu na něj vypadat, nýbrž zcela neznámé Memory LCD s podsvícením LED pracující na principu elektroforézy a pocházející od Sharpu. Vyznačuje se vysokým kontrastem a velice nízkou spotřebou, což lze v tomto případě jen potvrdit. Displej s tekutými krystaly sám žádné světlo nevyzařuje, takže bez něj na něm nic nevidíte (záleží na úrovni okolního světla) a pokud něco vidět chcete, musíte vyvolat lehce namodralé podsvícení. Jde to hned v několika režimech, i když jak se nakonec ukázalo, funkční byl pouze jeden. K tomu se ale dostaneme. Faktem je, že na akumulátor vydrží náramek hodně dlouho, a to je největší výhodou, protože k čemu vám jsou hodinky, které musíte pomalu každý den dobíjet? Takováto zařízení dnes typicky od Samsungu jsou poněkud nepraktická. Tady se na nějakých 20-25 dnů dostanete, a to je jiná káva! Odhadem, protože takto dlouho jsem je neměl.

Jinak hodinky zvládnou oznámit příchozí událost/SMS/e-mail a skoro vše si na nich můžete i přečíst. Změří spánek, spočítají vám kroky i vzdálenost a také čas, který jste za den nachodili (bohužel na jejich displeji jen v sekundách…). U kompatibilního telefonu s nimi můžete ovládat i hudební a video přehrávač a také částečně fotoaparát, resp. spoušť kamery. Tady je informovat o výsledcích měření nesrovnatelně lepší!

 

Design je jednoduchý, ale kvalitní až na zapnutí hodinek v okamžiku, kdy není vidět na displej. Jde to totiž jen některými tlačítky. Někdy se ale ani tak nevyhnete následnému zmáčknutí tlačítka další. To abyste viděli datum a čas. Datum navíc není v kontinentálním formátu! Takže další přemýšlení.

 

Design, zpracování a určení

Atypicky začnu tím, pro koho jsou. Pouze pro ty, kteří mají kompatibilní telefon a těch nebude mnoho. Největší naději máte, pokud vlastníte značky Goclever a Sony. Bude i pro ty, kdo jsou spíše nadšení uživatelé nových technologií, než lidé, kteří je chtějí skutečně bez starostí používat. Ti druzí se tady budou spíše trápit.

A pokud jsem to vzal odzadu, zmíním zpracování. To odpovídá ceně. Plášť těla hodinek je z poměrně jednoduše vypadajícího plastu, o třídu lépe působí uživatelsky nevyměnitelný silikonový pásek. „Sklo“ je průměr a má prý být odolné proti otěru, což nemám jak zjistit; slovům výrobce říkajícího „odolné proti poškrábání“ nejsem nahlížen věřit zvláště, když nic bližšího neudává stejně jako u odolnosti proti vodě. Tady mluví jen o „5 ATM“, ale stupeň krytí IP jsem nikde nenašel. 

Design hodinek si rozhodně zaslouží absolutorium za ovládání (s výše uvedenou výhradou k jejich zapnutí) a za pásek, včetně absence kovových částí, které by mohly způsobit alergickou reakci a také za styl dobíjení. Stačí totiž jen vzít sebou jednoduchý „kablík“ se speciální zakončením (viz foto zcela dole) a nepotřebujete sebou nosit dokovou stanici, byť jakkoli miniaturní. Mínusem designu je bezesporu nedotažené osvětlení, nemožnost větších znaků na displeji bez napojení mobilu a také nutnost typicky v noci hodinky zapínat pouze specifickými tlačítky (šipkové). Jinak skončíte v menu! To se vám ale někdy povede i tak…

 

Displej je kontrastní a dobře viditelný i na silném světle. Jeho grafiku navolíte pouze s pomocí mobilu (obrázek vlevo) a aplikace Goclever Chronos Eco. Nejdříve ale musíte na její jméno přijít, což není tak jednoduché a na Google Play jsou i jiné podobné… V základu hodinky ukazují jen miniaturní čas (obrázek vpravo) a ještě miniaturnější datum ve tvaru „02/06 PT“. Navolit se dá pouze formát času (12/24 hodin), formát datumu vybrat nejde.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Displej je nedotykový, černobílý, bez klasického podsvícení (dá se ovšem na chvíli osvětlit), čitelnost na přímém slunci je excelentní. Osvětlení displeje můžete zapnout/vypnout, nebo nastavit tzv. noční režim (dobu „od-do“ v níž se má po dotyku osvětlit). Případně lze ještě zapnout tzv. Osvětlení pohybem, které ale bylo u mě nefunkční, resp. omezeně funkční, protože se světlo zapínalo ani ne na sekundu a jen po opravdu velmi rychlém máchání rukou.
  • Bezdrátové propojení – bez nainstalované aplikace v mobilu hodinky nepřipojíte, maximálně spárujete. Kompatibilních telefonů není mnoho, základem je minimálně Android 4.4 či iOS 7.1. Kupříkladu od LG je kompatibilní pouze špičková G2, u Apple iPhone 5, 5C 5S a u Samsungu S4, S5 a Note 3, takže opět jen vrcholové modely. Největší naději máte u Goclever a Sony. 
  • Ovládání (viz foto nahoře): k dispozici jsou čtyři hardwarová tlačítka. Na levé straně Zpět/Vyvolání stavových informací, na pravé dvě šipkové klávesy a mezi nimi Enter/vstup do menu. Menu je obrázkové (viz foto níže) a na první úrovni se v něm dá kolovat, na dalších to už nešlo.
  • Velikost a hmotnost: vyslovené fyzické srovnání rozměrů a hmotnosti s typicky hodinkami Samsung Gear 2 (test zde – nové okno) není důležité a platí i o dalších „náramko-hodinkách“. Buď jsou koncipovány jako užší a vyšší (Samsung), čtvercové (Goclever), nebo vysloveně kulaté, jako např. LG či Alcatel Watch (nové okno).
  • Doba provozu: pregnantně jsem ji nezjišťoval (na měsíc, dva jsem je neměl), ale odhadl bych nějakých 20-25 dnů při kombinovaně zapnutém osvětlení. Dobijí se za nějaké 3,5 hodiny, signalizace dobíjení na zařízení je ale nedotažená, protože se po chvíli přepnou na režim datumu a času, takže pokud chcete znát stav akumulátoru, musíte je ručně přepnout. Dobíjení obstarává USB kabel, který je na straně hodinek speciálně zakončen a přes magnet se „přisaje“ k hodinkám“.  Doková stanice není zapotřebí a dobíjí se i po připojení k počítači. 
  • Údržba – krycí sklo se hodně špiní, zbytek je bezúdržbový.
  • Zabudované aplikace: upozornění (hovor, zprávy, události…), textové zprávy (možnost čtení zpráv a e-mailů), přehrávání v hudby v mobilu (Play/Pause, přetáčení), foto/video (vzdálená spoušť), krokoměr (čas, odbourané kalorie, vzdálenost), spánek (jeho délka) a nastavení, kde jsou mj. funkce jako najít telefon, displej s černým nebo bílým textem či návrat do továrního nastavení.
  • Různé – v aplikaci v mobilu navolíte grafiku displeje v několika režimech (stáhnete údaje z hodinek, takže máte lepší přehled a je vidět, že aplikace je udělána řádově lépe, než to, co je v hodinkách a jde například i nastavit metu, které chcete třeba v chůzi/běhu za den dosáhnout. 

 

Vlevo vidíte jednu z možných variant nastavení displeje přes aplikaci Goclever Chronos Eco, vpravo je standardní zobrazení. Povšimněte si datumu v obráceném formátu (upravit nejde).

 

Jaké jsou? Bohužel nedotažené…

Koupit, či nekoupit, toť otázka. Podle mého názoru jsou momentálně tak maximálně pro nadšence, nikoli pro běžného uživatele, který potřebuje hotový, dotažený a také plně funkční kus. Ničím z toho zatím Goclever Chronos Eco podle zapůjčeného vzorku není. Nadějný je, to rozhodně a je tu také řada snadno odstranitelných chyb, jako normální překlad příručky, vypsání jména aplikace ke stažení, úprava datumu do kontinentálního tvaru atd., atd. 

Bez napojení na mobil je funkčnost hodně omezená a například se mi pravidelně vypínalo sledování spánku (ze třech pokusů změřit ho, jsem 2x neuspěl) a potíže byly i s ovládáním spouště foťáku (jednou ano, po druhé ne). Bezproblémový byl krokoměr (čas, odbourané kalorie, vzdálenost) a funkce pracovala bez potíží i pro více dnů. Hodinky nemusíte v podstatě nikdy sundávat, běžné mytí vydrží a vydrží i sprchování, potápění ovšem nikoli a nejspíše budou potíže i s mořskou vodou. Získat informace nejen na toto téma je ovšem problém, což je vidět i z nedotažené tabulky.

Pokud jde o aplikaci, najdete ji v úvodu příručky jen jako nesmyslný QR kód. Teprve na webu se pak dozvíte, že se jmenuje „Goclever Chronos Eco“, ale v Google Play se mi jich vypsalo hned několik s podobnými jmény. Nakonec si poradíte, ale mělo by to být jednodušší. Náprava je ale snadná, včetně nápravy firmwarové. Pak bychom byli řádově jinde. Takto jsem se s hodinkami jen trápil, přemýšlel kolikátého vlastně je, nebo se trápil s tím, proč mi osvětlení nefunguje pořádně. Nakonec jsem ho musel nechat neustále zapnuté a i když se v tomto okamžiku naštěstí samo vypíná a zapíná až při zmáčknutí nějakého tlačítka, práce nebyla jednoduchá ani v tomto okamžiku. Pro jejich zapnutí beze změny stavu displeje, tedy abyste rovnou viděli kolik je hodin, musíte zmáčknout pouze jedno ze dvou šipkových tlačítek vpravo. Pokud zmáčknete jiné, displej změní podobu a vy jste buď v menu, nebo v jeho stavové části ukazující stav akumulátoru a identifikační číslo Bluetooth. V menu nebyl stav „Bluetooth zapnuto/vypnuto“ zobrazován a i když v menu Bluetooth vypnete, hodinky neustále tvrdí, že jste spojeni s mobilem. Takovýchto chybek je tu celá řada, což je pochopitelně škoda. A i když ovládání jako takové je opravdu vynikající a mnozí by se tu mohli učit, celek je třeba dotáhnout a dotvořit. 

 

Tabulka vlastností

 

Na jedné straně běžný USB kabel, na druhé speciální magnetický konektor, který snadno zapadne do rozhraní hodinek (vidíte ho nahoře). Tohle je vymyšleno výtečně a rozhodně je to lepší, než klasický konektor Micro USB a nutnost tahat sebou dok. Byť jakkoli malý…

 

Bluetooth propojení s kompatibilním telefonem nebylo problémem (Samsungu Galaxy s4), ale potíž je sehnat takový, který to zvládne. Příliš mnoho jich totiž není. Aplikace na mobilu je snadno ovladatelná a informace podstatně lepší než na samotných hodinkách. Někdy je to opravdu značný nepoměr. Kupříkladu u měření vzdálenosti.

 

 

Číst 2775 krát

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení autora webu. Autor webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.