čtvrtek 6 květen 2021
Text Size

Nejpitomější konektor nejen v této sluneční soustavě bude nahrazen

Víte co to je USB-C nebo také USB Type-C? Já se přiznám, že mi tahle novinka z loňského podzimu nějak unikla. Nabídnout má především univerzálnost (náhrada Micro USB a dokonce i USB) a také – oproti Micro USB – podstatně snazší zasouvání kabelu a tedy méně stresu pro majitele mobilů či tabletů. Už bylo na čase! 

Foto: archiv autora, Usb-IF

 

Micro USB je nejhůř navržený konektor, jaký pamatuju, a to jsem kdysi narovnával „špičky“ paralelních portů. Je mi jasné, že ne všechno se povede a minimálně jeden typ DVI, abyste zasouvali pomalu pod drobnohledem. Žádný počítačový a spotřebně-elektronický konektor, ale na Micro USB nemá!

Když se nad tím zamyslíte, musí vám nutně být jasné, proč si Emporia, jakožto výrobce tzv. seniorských mobilů, vymohla na EU výjimku. Na druhou stranu je pravda, že dobře udělaná kolébka a přesunutí Micro USB na delší bok mobilu způsobilo, že u jiného výrobce (Doro), konektor zapadne do doku výborně!
To ale nejprve někdo musí připojit onen dobíjecí dok…

V každém případě zastrčit konektor do zdířky Micro USB, kde jsou pouze dvě možnosti jak to udělat, vyžaduje někdy i tři, či dokonce čtyři pokusy, a to vůbec nemusí být případ totálně roztřeseného alkoholika, nebo do seniorského věku právě vstupujícího, řekněme, osmdesátníka. (Opravdu nemíním o nikom mluvit s despektem!)

U nového konektoru USB-C, nebo také USB Type-C, USB C, či USB Type C (oficiálně se jede s pomlčkou), by prý tohle hrozit nemělo. Jednak je oboustranný a jednak má zakulacené rohy. Obé dává naději na snazší zasouvání i když na druhou stranu jsou rozměry stále drobné. Akurátně vzato, 8,4 x 2,6 mm, což ve srovnání s Micro USB znamená o nějakých 1,5 mm na šířku více.

Pokud si z usb.org stáhnete oficiální „USB Types-C Cable and Connector Language Usage Guidelines from USB-IF“, dozvíte se následující:

  • USB-C není USB 3.1.
  • USB-C není USB Power Delivery.
  • USB-C nemusí podporovat specifikace USB 3.1 a/nebo USB Power Delivery, ale pokud si tak výrobce zvolí, nikomu to vadit nebude.

Pokud by vše klaplo, výsledkem by mohl být nejen jednotný konektor pro mobily, ale i pro foťáky či další malou „spotřebku“ a možná i pro notebooky, včetně dovíjení! Tou nejlepší zprávou by ale pro mě byl fakt, že konečně byl nahrazen nejpitomější konektor nejen v této sluneční soustavě. Teď ještě najít něco solidního za neméně neschopné Bluetooth!

– 11. 6. 2015, 5:15 h

p.s. Více se o USB-C dozvíte zde (nové okno).

 

 

Číst 3182 krát Naposledy změněno pátek, 19 červen 2015 08:28

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.