pátek 5 červen 2020
Text Size
CO JE TO

CO JE TO (25)

co je to, co je co, aneb slovníček základních pojmů

Co je to MicroLED

MicroLED, nebo také Micro LED, MLED, apod., je technologie obrazovky televizoru stejně, jako CRT (klasická „skleněnka“), LCD, nebo OLED.

Co je to Wi-Fi…, Wi-Fi 6

Bezdrátový standard pro komunikaci na střední vzdálenosti má nyní zcela nové značení. Neuchyluje se už k názvům typu Wi-Fi n, Wi-Fi ac, či 802.11…, ale volí jméno Wi-Fi plus číselné označení, které momentálně končí u šestky.


Rozlišení nového značení Wi-Fi je jednoduché…

  • Wi-Fi 4 (802.11 n, 2,4 GHz, někdy navíc i 5 GHz)
  • Wi-Fi 5 (802.11 ac, už na 5 GHz)
  • Wi-Fi 6 (Wi-Fi ax, resp. 802.11 ax) – opět zpětně kompatibilní, momentálně nejlepší (2020), co si můžete pořídit, rychlost až kolem 10 Gb/s a obsluha až 4x více zařízení současně. Naprostá změna v tomto stylu komunikace.

 

Více se o Wi-Fi a jeho verzích dozvíte na Wikipedii zde.

Přispějte na provoz Wikipedie.


Co je to Full HD, co je to HD Ready

Rozlišení HD Ready nemá přesně stanovený počet bodů, pouze je stanoven minimální počet řádků (obrazových bodů na výšku), a to na 720. Full HD má naopak vše pregnantně stanoveno! 

Foto: archiv autora

Co je to USB-C (Co je to USB Type-C)

Oficiální název/názvy další generace USB systému, který přichází spolu s USB 3.1 a USB Power Delivery. 

Foto: USB-IF

„Stream“ je slovo pro „proud“ a o něj opravdu jde, protože se jedná o kontinuální (!) přenos zvukových dat či třeba videa přes vcelku libovolnou počítačovou či jinou síť, která to umožňuje. A nutně to nemusí být síť pouze internetová, ale třeba i vaše domácí LAN (Ethernet LAN) nebo nějaká speciální čistě pro audio-video.

Co je to Kodi (Co je to XBMC)

Jde o nově pojmenované softwarové multimediální centrum typu „open source“, tedy zdarma šiřitelné, a to včetně kódu, které se dříve jmenovalo XBMC. Od verze 14 se o něm hovoří jako o „Kodi“.

Obrazovka: autor

Co je to VP9

Tento kompresní formát videa od Google dnes představuje přímou konkurenci kodeku H.265/HEVC a je taktéž určen především pro video v rozlišení Ultra HD (UHD, 4K).  

Foto: Wikipedia

Co je to SCSA?

V roce 2012 představily společnosti SanDisk, Twentieth Century Fox, Warner Bros a Western Digital projekt, který by měl dovolit kdykoli a kdekoli zakoupit, uložit, bezpečně kopírovat a přehrát filmy a pořady, a to ve velmi vysoké kvalitě a hlavně – pro majitele autorských práv i velmi bezpečně. 

Co je to USB OTG (On-The-Go)

USB OTG (On-The-Go) představuje rozšíření standardu USB do oblasti komunikace typu „peer to peer“, tedy takové, kdy jsou dvě zařízení schopna „mluvit“ spolu přímo, bez potřeby nějakého mezičlenu. Typicky v tomto případě počítače. 

Tato zkratka představuje možnost šířit audio a video, tedy A/V signál, přes zpravidla bezdrátové Wi-Fi z místnosti, kde je umístěn hlavní televizor, tedy typicky z obývacího pokoje, do místnosti jiné, například ložnice.