čtvrtek 25 únor 2021
Text Size

Vířivka osvěží, aneb Malý přehled toho nejlepšího

Vířivky, nebo-li vířivé či masážní vany, nebo také vířivé bazény, se objevily po roce 1990 jako další vymoženost „zkaženého Západu“. A jako všechno v tehdejší době, se nejprve objevily ty kvalitní, resp. nejkvalitnější. A co je větším synonymem masážní vany než slovo „jacuzzi…“  

Foto: archiv autora

 

Video o hydroterapii přímo od Jacuzz najdete zde (externí odkaz, nové okno, angličtina).

 

Především je třeba vyvrátit zažitou „pravdu“ o tom, že kvalitní vířivka musí co nejvíce trysek. Uvědomte si, že čím více má trysek, tím náročnější je údržba. Pokud se o takovýto značný počet stará jediné čerpadlo, může to dokonce dopadnout i špatně. Například Jacuzzi Opalia určená pro dva a do koupelny má jeden motor a pouhých šest trysek. Ani tady ovšem nechybí propracovaný systém bublinkové koupele, které se ve vaně nevytvářejí  „milionem“ malých trysek, ale připravují se – velice chytře – mimo ni! Výsledkem je minimální údržba i poruchovost, což mohu potvrdit z vlastní zhruba pětileté praxe. 

Jacuzzi, jako tradiční značka vlastníci více než sto patentů z této oblasti, vyrábí jak venkovní, tak zejména vnitřní vířivky, včetně přelomové specialitky jménem Walk-in Bathtubs ke které se ještě dostaneme. Vedle ní je hitem dneška i vířivka se slanou vodou a zejména možnost některé z nich ovládat přes mobil či tablet. Vířivka je pak v podstatě připojena k internetu a řídí se buď prostřednictvím webového rozhraní, nebo přes aplikaci typicky pro Android či iOS. 

Například ovládání onSpa od společnosti Arctic Spas dovoluje nejen zapínat světla a vidět aktuálně nastavené parametry vířivky, včetně ohřevu a filtrace, ale můžete dokonce i pouštět a zastavovat všechna zabudovaná čerpadla. 

Poslední novinkou jdoucí v duchu doby, je pak kontrola spotřebované energie a zanedlouho přibude i automatické hlídání pH a hodnot chlóru pro výrobu slané vody v systému Arctic Spas Onzen (viz dále). Mimochodem značka Arctic Spas věnující se venkovním vířivkám má výrobu umístěnu v provincii Alberta v Kanadě, a to je hodně, ale hodně vysoko na severu. Není proto divu, že firma hovoří o tom, že její výrobky jsou schopny provozu i při -30 a více stupních Celsia! 

Uzpůsobeny jsou k tomu i tím, že mají kvalitní obvodové izolace a jednou z vychytávek je i to, že zbytkové teplo z motoru přihřívá vodu. Mě osobně je sympatický i fakt, že stejný model vířivky můžete zakoupit s jedním až pěti čerpadly a patřičně navýšeným počtem trysek. Pokud je tedy opravdu vyžadujete, Arctic Spas vám je dá, ale zároveň zabezpečí rozvod vody na nejvyšší úrovni. Navíc tu máte i doživotní záruku na vodotěsnost skořepiny vířivky a pětiletou záruku na motor. I to o něčem vypovídá!

A podle čeho poznáte kvalitní vířivku? Když to zjednoduším, můžete se orientovat podle značky, protože v této branží stále panují technologické rozdíly, resp. náskok, a také podle záruky. Osobně bych venkovní vířivku, kterou chci používat i v zimě bez celoživotní záruky na skořepinu nekoupil. V případě té vnitřní je to hodně o vkusu. Na kvalitní technologii se ale vyplatí myslet i zde, protože jestli nesnášíte mytí vany jako já Jacuzzi, je Jacuzzi…

 

Jacuzzi se vyznačuje velice jednoduchým tryskovým systémem. Je ale nebývale účinný a lehce se čistí! (Opalia - viz dále.)

 

 

Arctic Spas Onzen: už i se slanou vodou

V tomto případě nejde o masážní vanu, nýbrž o volitelné příslušenství pro libovolnou vířivku Arctic Spas, které jsou standardně dodávány s klasickým ozónem. U systému Onzen s dvouletou zárukou se pracuje se slanou vodou (koncentrace soli je 0,5 %), která vzniká elektrolýzou soli z Mrtvého moře. K dispozici je, resp. zanedlouho bude, i systém automatického hlídání pH a hodnot chlóru, takže v praxi prý postačí přečíst hodnoty a podle toho se zařídit, což je u vířivek ojedinělé.

Cena: 21.600 Kč

Další informace zde (externí odkaz, nové okno).

 

 

Arctic Spas Tundra Epic: pro velkou rodinu

Venkovní vířivka pro až sedm osob o rozměru 235 x 235 x 98 cm. Ke koupi je ve třech verzích – Signature, Legend a Epic a zabudováno může mít až 61 trysek a 5 čerpadel, přičemž verze základní – Signature – má 30 trysek a dvě čerpadla. U vany jako takové máte na výběr z devíti barev,  k dispozici je i podvodní osvětlení a několik druhů filtrace, včetně možnosti zabudovat systém Onzen. 

Cena: od 289.000 Kč

Další informace zde (externí odkaz, nové okno).

 

 

 

Jacuzzi Opalia: propracovaná nádhera

Nejkrásnější a nejpropracovanější vnitřní vířivka pro dva, jakou jsem kdy viděl. Nabídne úchvatné tvary, vysoce funkční systém s pouhými šesti (!) tryskami a prostým proudem vody i bublinkovou masáží (viz foto s tryskami výše). Nabízí ale i naprosto dokonalý systém vypouštění vody, který šetří váš čas a snižuje potřebu proplachování. K dispozici je mj. desinfekce či podhladinové osvětlení, nejnověji je pak Opalia i ve verzi dřevo/kámen a korian. Rozměry 190 x 110 x 66 cm.

Cena: od 230.000 Kč

Další informace zde (externí odkaz, nové okno).

 

 

 

Jacuzzi Walk-in Bathtubs: vířivka s dvířkami

Elegantní domácí, ale už také profesionální masážní, resp. i terapeutická vana s dvířky (viz foto v úvodu článku), kterými jednoduše projdete, zavřete za sebou a vanu s tryskami napustíte vodou. Systém vyráběný v několika velikostech využívá k činnosti patentované technologie s poměrem vzduchu a vody v tryskách 50/50 a podle výrobce napomáhá odstranit, resp. potlačit potíže typu artritida, či ischias, ale má odpomoci například i od bolesti či zánětu. Doplněna může být například i aromaterapie. Rozměry od 79 x 94 x 98 cm. 

Cena: od 145.200 Kč

Další informace zde (externí odkaz, nové okno).  

 

 

 

Hotspring Highlife collection NXT (Jetsetter): s pulzující vodou

Verze pro 3, 5 a 7 osob se vyznačuje především patentovanou technologií trysek vytvářejících dva vertikálně pulzující proudy vody po celé délce zad. Trysek je celkem 22 a obsluhuje je jeden motor. K dispozici máte bezdrátové ovládání s barevným dotykovým displejem, podvodní LED osvětlení a dokoupit můžete i bezdrátový hudební systém. Rozměry jsou v případě třímístné verze 213 x 165 x 84 cm.

Cena: od 375.900 Kč

Další informace zde (externí odkaz, nové okno). 

 

 

 

Detail trysek vířivky Hotspring Highlife collection NXT (Jetsetter)

 

 

Na co se zaměřit při výběru?

Základ jistě víte – pro kolik osob ji chcete, zda ji chcete umístit dovnitř nebo ven a zda se vám tam pochopitelně také vejde. Je tu ale pár dalších bodů na které byste se měli při výběru zaměřit.

  • Materiál vany – je hodně důležitý, ne-li nejdůležitější! Napoví doživotní záruka a také solidní značka. Neříkám, že čínské výrobky nemusí být kvalitní, ale zatím se shledáváme spíše s těmi hodně nekvalitními. Pokud je vířivka v řádu stovek tisíc, kvalita by měla být zaručena podstatně lépe, než prostou dvouletou, nebo pětiletou zárukou! Kvalitní materiál se lépe čistí, lépe odolává slunečnímu záření a také netrpí, resp. minimálně trpí, únavou. Tady se nevyplatí šetřit, a to nejen tehdy, když jde vířivka tak říkajíc ven! 
  • Trysky – můj soukromý názor je takový, že čím méně jich je, tím je to lepší. Společnost Jacuzzi vytváří bublinkovou masáž před tryskou a proto k tomu nepotřebuje žádné speciální – a miniaturní – trysky. Snad všichni ostatní to řeší právě takto a je pochopitelné, že čím více trysek je, tím je vyšší pravděpodobnost, že se s nějakou něco stane, tím složitější je také čištění. Někdy ale může být více dobře umístěných trysek užitečné a příjemné a tady je tudíž někdy třeba hledat kompromis. V každém případě si nechte předvést jak se trysky vyndávají a jak se čistí. K tomu se ale ještě dostaneme.
  • Uchycení trysek k materiálu vany – trysky (a jejich obruby) by měly jít kdykoli volně vyšroubovat a vyčistit. Pokud to nejde, doporučuji zvolit jinou vířivku. Síla je v jednoduchosti, a to platí i tady!
  • Počet čerpadel – pokud požadujete více trysek, je dobré se zamyslet nad tím, že jedno čerpadlo nemusí výkonově stačit. Kolik by jich mělo být na kolik trysek, se obecně vzato říci nedá a každý výrobce hájí něco jiného. A také mluví v jiných číslech. Bohužel já osobně s tím žádné zkušenosti nemám. 
  • Venkovní vířivka – je specifickým problémem a určitě bych se zaměřil na spotřebu energie, resp. možnost úspor a na systém filtrace; líbí se mi verze se slanou vodou – v bazénu u kamaráda je to super řešení! Zejména bych se ale zaměřil na to, do kolika stupňů (minusových…) ji vlastně můžete používat. Tedy jak kvalitní je izolace a jak vysoká je spotřeba řekněme kolem nuly, v mínus deseti a v mínus dvaceti. Pokud dodavatel neví, kolik vás bude měsíční provoz stát a bude jen mlžit, rozhodně běžte jinam! 
  • Čistění vířivky – teď nemám na mysli filtraci, pokud je zabudována, ale opravdový výplach typicky vnitřní vany v níž voda nezůstává, ale běžně se vypouští. Problém ale zůstává stejný i u vířivky, která si vodu filtruje à la bazén i když ta se čistí vysloveně jednou za čas. V každém případě si nechte předvést jak a kudy vlastně voda vytéká a kolik jí vyteče, resp. se ubezpečte, že vyteče opravdu všechna! Pokud není odtok udělán dokonale, budete s tím mít samé potíže. Nechte si také podrobně vysvětlit, jak často je třeba vířivku dezinfikovat a mějte na paměti, že existují i automatické systémy. Podle mého ale nejsou zapotřebí, pokud to nechcete mít extra pohodlné. Nechte si také ukázat jak se čistí trysky, abyste ke každé maličkosti nemuseli volat do servisu. V tomto okamžiku je samozřejmě nejlepší, pokud se trysky dají jednoduše vyšroubovat, vyčistit a zase našroubovat. Pokud to tedy vůbec jde. Osobně bych si vířivku s tryskami, které si nemohu udržovat po většinu času sám, nikdy nepořídil. 

 

V rozhodování jakou vybrat vám také mohou napovědět certifikáty renomovaných společností, jako např. TÜV, a samozřejmě také možnost si vířivku vyzkoušet, nebo se alespoň do ní posadit. To druhé by mělo být naprosto automatické! Řiďte se heslem – pohodlí je základ. Pokud se vám v ní špatně sedí, nebo se v ní zcela necítíte i při takto prosté zkoušce, rychle pryč!  

 

 

Vířivky řady Hotspring Highlife collection NXT jsou už vybavovány i dotykovým ovládáním.

 

 

Číst 4743 krát Naposledy změněno středa, 18 únor 2015 18:29