čtvrtek 1 prosinec 2022
Text Size

Trust GXT 320 Bluetooth Headset (test): solidní koupě, vysoká kompatibilita

Velice pohodlně se nosící bezdrátovou náhlavní soupravu si můžete dát za pravé nebo levé ucho (háčky dostanete oba) a neurazí ani futuristickým designem, ani ovládáním. Cena je navíc rozumná.  

foto: Trust

 

Hodnocení: 80 %  

pro: velmi pohodlně se nosí, a to i dlouhou dobu (!), široká kompatibilita, většinou bezproblémové napojování, ale…

proti: …často je třeba připojovat ručně, pro dobíjení je použito Mini USB (!)

shrnutí: Nijak drahé a výborně se nosící bezdrátové hands-free, které ocení především ti, kdo ho potřebují mít na uchu třeba i několik hodin v kuse. Ocení ho ale třeba i brýlatí…

 

 

Futuristický design. Rozhodně futuristický! Mimochodem vše je pevné (část s mikrofonem také…). Tedy s výjimkou háčku za ucho.

 

Cenově náhlavní soupravy s Bluetooth, nebo-li headsety, nebo-li bezdrátové hands-free, začínají na zhruba 450 Kč a s cenou 699 Kč tak GXT 320 patří mezi ty nejlevnější. Naopak nejdražší modely s Bluetooth 4.0 a technologií NFC pro snazší spárování se dostávají i na skoro tři tisíce. Jak vidíte, střed nabídky představuje něco mezi jedním tisíci a dvěma tisíci korunami.

Problémem celé řady bezdrátových náhlavních souprav s Bluetooth je propojení se zařízením. Tedy tradiční a u této technologie mizerně vyřešený problém jménem „Bluetooth profily“. Ty musejí být na obou stranách stejné, nebo kompatibilní. A tady je nutno říci, že s vyšší cenou spolehlivost neroste, jak by se možná mohlo někomu zdát (je to tak nějak ad hoc). Vždy se proto vyplatí si hned při koupi Bluetooth „sluchátko“ vyzkoušet a také kupovat tam, kde vám ho dovolí vrátit nebo alespoň vyměnit. Já ho svého času v Alze měnil snad třikrát...

 

Více se o Bluetooth a profilech dozvíte v rubrice „Co je to“ (odkaz se otevírá do nového okna). 

 

O technologii NFC se více dozvíte v rubrice „Co je to“ (odkaz se otevírá do nového okna).

 

Design, zpracování a určení

Design je výtečný a kvalitní návrh a koncepci oceníte i v okamžiku, kdy nosíte brýle, jako já. Podtrhuje ho i to, že se „headset“ výborně nosí a za chvíli ho na uchu ani necítíte. Na rozdíl od řady jiných, tady reproduktorek nezasouváte do ucha (ani na kraj!), ale je na něm pouze položen. Nese to sice sebou mírné povlávání na uchu v okamžiku prudšího horizontálního pohybu hlavou, ale za tuhle cenu to stojí! I díky tomu se totiž výborně nosí třeba i několik hodin v kuse a ocení ho tak především ti, kdo to dělají buď z čiré radosti, nebo naopak z nutnosti. A také brýlatí, exoti („futu design“) a další podivná stvoření mluvící kamsi do vzduchu.

 

 

Detail ovládání: je tu pouze hlasitost a kombinované středové tlačítko na které jsem si snadno zvykl. Docela pohoda…

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Kvalita zvuku – pokud jste v dosahu Bluetooth sice neohromí, ale svou práci rozhodně odvede. Mikrofon je posazen výborně a dobře minimalizuje šumy okolí a to je myslím to nejdůležitější. 
  • Bezdrátové propojení obstarává Bluetooth s oficiálním dosahem 8 m (jinde se udává 10 m) a v bytě s cihlovými stěnami prošel signál jednou stěnou a na pět, šest metrů ještě zvládal komunikovat s telefonem. Dále už ale ne. V autě je to samozřejmě bez problémů, ať už máte telefon kdekoli. Veďte v patrnosti, že komunikace záleží i na napojovaném zařízení (viz dále).
  • Volání: při příchozím hovoru stačí zmáčknout dobře zapamatovatelné prostřední tlačítko a hovor přijmout. Hlasitost by mohla být vyšší, ale v tomto okamžiku záleží i na mobilu (možná na něm bude třeba trochu přidat na hlasovém výstupu).
  • Ovládání: tlačítka jsou tři. Dvě pro hlasitost, která při nahmátnutí vyžadují cvik, a hlavní, které je multifunkční. Obstarává jednak zapnutí a vypnutí, spárování, resp. připojení k mobilu, a také přijmutí a ukončení hovoru. Zdá se to komplikované, ale v praxi je to v pohodě. Možnost volat poslední číslo bohužel chybí.
  • Spotřeba a výdrž: tady opravdu nevím, protože se mi ho za několik týdnů používání v autě nepodařilo vybít. Pokud ho ale nutně potřebujete mít neustále funkční, bude dobré pořídit si k němu dobíječku do auta (s hands-free se dodává pouze kabel USB - Mini USB).
  • Údržba v podstat nulová, kvůli výrazným štěrbinám kryjícím mikrofon bude ale dobré dávat pozor na provoz v prašném prostředí. 

 

 

Vpravo vidíte LED diodu, která dvoubarevně bliká, když je „headset“ připraven k párování. K tomu stačí jen déle držet tlačítko pro zapnutí…

 

Jaký je?

V posledních dvou letech jsem zkoušel několik náhlavních souprav s různými telefony a byl jsem proto zdravě skeptický. Nakonec jsem se rozhodl s recenzí počkat a vyzkoušet co nejvíce zařízení. Bez potíží jsem ho napojil (a provozoval) s Acer E3 a levným Z4 (recenze zde – odkaz se otevírá do nového okna), starším ale stále dobrým Huawei Sonic, Samsung Galaxy S4 a základem této řady, Galaxy S2, kde taktéž chodil bez problémů a navíc i příjemně hlasitě. Propojil jsem ho i s levným a výkonným phabletem (telefono-tablet) Ainol Numy 3G Sword (recenze zde – odkaz se otevírá do nového okna) se kterým však byla hlasitost trochu utlumena a spojení fungovalo maximálně tak na dva metry a v případě, že jsem telefonoval přes obyčejnou cihlovou zeď protistrana nerozuměla, resp. hovor vypadával. Tohle byl ale jediný případ a všude jinde, platí o chování hands-free to, co bylo napsáno výše. 

Zabudované Bluetooth je slabší, to mohu potvrdit, ale ve skutečnosti větším problémem (a také jediným důvodem, proč náhlavní souprava nedostala ocenění „digirevue doporučuje“) je fakt, že se z neznámých důvodů dobíjí přes konektor Mini USB. Nemůžete tedy využít dobíječku k mobilu. 

Zabudovaný mikrofon je výborný a druhá strana mě například slyšela i tehdy, když jsem ve voze hovořil při zcela otevřeném okénku řidiče. V každém případě oceňuji především výtečné a pohodlné nošení, což bývá pravidelný problém. A také rozumně dlouhou výdrž a velice dobrou napojitelnost na řadu zařízení. Tedy zabudované Bluetooth profily. Nicméně i když výrobce hovoří o tom, že se dá použít i pro poslech hudby, mějte na paměti, že v Bluetooth připojení v mobilu najdete pouze volbu pro „připojení ke zvuku telefonu“. Nikoli i druhou, a u Bluetooth sluchátek či dražších hands-free sluchátek, obvyklou volbu „připojení ke zvuku média“. 

 

 

Jak vidíte, k uchu přiléhá pouze reproduktorek potažený měkkým povlakem, který možná znáte ze sluchátek zvaných „pecky“. Reproduktorek tedy nejde dovnitř ucha (ani na kraj sluchovodu) a i když je tím možná o něco snížena kvalita zvuku a nepatrně potlačena jeho hlasitost, podstatně pohodlnější nošení to podle mého bohatě vynahrazuje.

 

Tabulka vlastností

 

 

 

Číst 10121 krát

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.