středa 12 srpen 2020
Text Size

Energy Sistem eReader Pro+ (test): výborná dotyková čtečka zvládající i DOC

Tahle čtečka s elektronickým inkoustem a osvětlením LED se opravdu povedla. Výrobce sice uvádí omezenější kompatibilitu, ale ta se v praxi naštěstí nepotvrdila. 

Foto: autor a Energy Sistem

Hodnocení: 90 %   DIGIREVUE DOPORUČUJE

pro: excelentní displej (!) s regulovatelným osvícením v širokém rozsahu, výborné vyřešené ovládání tlačítky, vysoká kapacita akumulátoru, ovládání gesty à la mobil (např. posouvání v rozečtených knihách), bezproblémová práce s EPUB i DOC, vnější tlačítka uspokojí praváky i leváky, ale…

proti: …neměli byste za ně čtečku držet, protože se může stát, že přestránkuje, kontextové menu při čtení knihy se mění podle jejího formátu (!), pro fajnšmekry: nelze stanovit oblasti pro stránkování přes obrazovku, písmo se nemění bodově, ale postupným mačkáním ikony

shrnutí: čtečka s elektronickým inkoustem, která potěší prakticky vším. Kompatibilitou s DOC, byť se oficiálně neuvádí, brilantním displejem i akumulátorem. LED osvětlení je výborné, ale možná až příliš výkonné, největším problémem je však to, že se kontextové menu nabízející se při čtení knihy mění podle jejího formátu! Jinak pohoda!

 

ČTĚTE TAKÉ: Konkurence jménem PocketBook Touch Lux 3 (nové okno).

Zleva vidíte microSD, Micro USB, sluchátka a tlačítko zapnutí a vypnutí.

 

A máme tu čtečku elektronických knih s pogumovaným povrchem, jaký najdete i u dalších výrobků firmy. Zabudován je zcela nový druh displeje typu e-ink (elektronický inkoust) zvaný Carta, nebo také Carta HD, a znát je to hned po zapnutí! Upoutá rovněž sada vnějších tlačítek a hlavně černý na omak hebký a měkký povrch.

Jinak je tu vše, co má správná čtečka mít, včetně konektoru Micro USB pro napojení na počítač a napájení (dodává se pouze kabel) a nechybí ani Wi-Fi pro připojení na internet a případné stažení dalších aplikací z Google Play.

Zabudován je totiž Android 4.2 pochopitelně s podporou češtiny.

Díky osvětlení displeje (nikoli podsvětlení – jsme u elektronického inkoustu!) můžete číst i za šera či za tmy a jeho ovládání a regulace je operativní i když pouze softwarová.

Android samozřejmě svádí k doinstalování nějaké jiné aplikace pro čtení knih, ale nemá to smysl, protože se některé, nebo celá řada, vlastností čtečky vytratí. Pokud ji hodláte pořizovat z tohoto důvodu, nebo kvůli používání à la tablet (e-ink!), raději na to rychle zapomeňte.

 

Úvodní (domácí) obrazovka čtečky. Vše je lokalizováno do češtiny, zcela dole zleva vidíte tlačítko Domov, Zpět a regulaci osvětlení. Nahoře jsou knihy v DOC, dole s obálkami dvojice koupených knih ve formátu EPUB, zcela vpravo pak komiks v PDF. I ten čtečka bezproblémově zvládá.

 

Design, zpracování a určení

Tvar je zaoblený, hladký a do ruky výborně padnoucí. Díky pogumovanému povrchu působí rozhodně lépe než studený plast a velice příjemně se drží. Tlačítka jsou soustředěna na přední straně po obou stranách displeje, další zajišťuje dotyková vrstva. Rozhraní a tlačítko pro zapnutí a vypnutí jsou na spodní straně.

Zpracování je výborné a působí velice dobře, odolnost na zkrut je vynikající.
Čtečka je určena pro všechny, kteří nehledají nic odolného, ale naopak pátrají po kompaktním zařízení s osvícením displeje z elektronického inkoustu, které jde regulovat v širokém rozsahu. Díky vnějším tlačítkům poslouží i těm, kteří mají větší či velké prsty nebo potíže s reakcí dotykového displeje.

 

Vlevo a vpravo vidíte detail ovládacích tlačítek pro stránkování v knize. Vlevo nahoře je tzv. pročištění displeje, což je specialita e-inku, který zanechává stopy po předchozím obsahu; automaticky se pročistí po pěti otočeních stránky, takže ho vlastně ani nepotřebujete. Vpravo nahoře je pak Zpět, které se určitě hodí a najdete ho i na obrazovce, a to hned ve dvou podobách.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Displej s elektronickým inkoustem (e-ink) nové generace (Carta) se automaticky čistí po pěti stránkách knihy, udělat to můžete i manuálně tlačítkem. Má excelentní čitelnost jak na přímém slunci, tak pod běžnou žárovkou, za šera a ve tmě se dá použít zabudované osvětlení LED diodami, To je regulovatelné ve velmi širokém rozsahu, ale pro noční čtení by ještě o dva, tři stupně méně neškodilo. Vnější regulaci nemá, přes displej se ale něj kdykoli, a to i přímo v rozečtené knize (na dva dotyky).
  • Ovládání – jednak dotykové, bez možnosti nastavit oblasti například pro přestránkování, a jednak „hardwarové. Zabudována jsou po každé straně (čtečka na výšku) tři tlačítka. Dvě slouží pro přestránkování, jedno pro Zpět, resp. pro vyčištění displej typu e-ink.

 

Nahoře vidíte ikonu regulace osvětlení a mj. i vyhledávání. Kontextové menu ve spodní části se bohužel mění podle formátu knihy. Obsahuje: skok na stránku, nastavení písma (na snímku), automatické stránkování a možnost natočení knihy.

 

  • Funkce: Vyhledávání v knize češtině pracuje bezproblémově, klávesnice nabízí – po delším podržení, tj. à la Android – i české znaky v instalaci dostanete na výběr češtinu hned na první stránce. Zabudováno je 35 druhů a variant písma (velikost se nevolí bodovým zadáním, ale postupnou volbou), přejít můžete přímo na danou stránku, spustit automatické stránkování (10-80 s), navolit horizontální zobrazení (pouze pro čtení knihy) a záložky. Nechybí samozřejmě ani historie čtení (poslední čtené knihy).
  • Propojení s počítačem bylo naprosto bezproblémové, čtečka se chová jako další disk. Přes Wi-Fi jsem se taktéž připojil bez potíží, klávesnice ostatně odpovídá Androidu, takže není problém zadat i speciální znaky.
  • Velikost a hmotnost: Pokud ji s něčím porovnávat, tak s PocketBook Touch Lux 3 se stejným displejem Carta. Ta má rozměry 115 х 174 х 8 mm a hmotnost 210 g, ovšem akumulátor má pouze 1.300 mAh. Tady je 2.800 mAh, hmotnost je 220 g, tedy ve skutečnosti nižší, a rozměry jsou 122 x 160 x 10 mm. EReader Pro+ je tudíž zejména tlustší.
  • Doba provozu: neměřeno, vyžadovalo by dlouhodobější test než cca 14 dnů. Výrobce udává až 2 měsíce (počet otočení stran bohužel nikoli) a dobití za 3-5 h.
  • Údržba – obrazovka byla zcela v pohodě a špinění bylo vidět jen při jejím natočení na světle. Pogumované tělo si to ovšem vynahradilo a bylo to na něm vidět. Běžný hadřík příliš nepomáhal, ale osvědčila se utěrka s mikrovláknem.
  • Formátová kompatibilita: DOC pracoval bezchybně, čitelnost výborná. DOCX se natahoval velice dlouho a nakonec se objevil font bez češtiny a změnit šla pouze velikost písma a nikoli jeho typ; nepoužitelné. PDF – s nastavením jak amatérsky dělaných, tak zakoupených knih bylo zapotřebí si pohrát a poté jen zlobilo stránkování (objevovala se prázdná stránka, resp. volné místo); čeština byla v pořádku, čitelnost bez potíží. EPUB – kvalita obálky u zakoupených knih byla výborná a čitelnost vynikající – bez problémů. 

 

Takto vypadá stránka v knize. Dotykem vyvoláte kontextové menu (viz obrázek výše), které například obsahuje nastavení písma a které se také – bohužel – mění podle formátu knihy.

 

Jaká je? Výborná!

Displej typu E-ink Carta je pomalu o třídu lepší než předchozí generace displejů s elektronickým inkoustem. A rozdíl je vidět na první pohled! Výrobce k tomu dodává, že – cituji – „zvyšuje také kontrast mezi pozadím a textem až o 50 %.“ Pod to se mohu podepsat i když samozřejmě přesné číslo nepotvrdím.

Displej je také o něco rychlejší a protože čtečka má zabudované Wi-Fi, můžete i na internet či webové stránky (je tu i prohlížeč). Já ale nikdy internetovému přístupu přes zařízení s e-inkem nepřišel na chuť, protože mi vadí pomalé překreslování a pomalé reakce a také absence barvy. A platí to i tady!

Zaměřil jsem tudíž opět jen na čtečku a její vlastnosti.

A ty jsou výborné!

Největším problémem na který jsem narazil (čtečka se v závěru testu porouchala a začalo zlobit tlačítko Standby) bylo to, že se kontextové menu v knize mění podle jejího formátu, což opravdu není nejšťastnější. Musíte tak hledat, kde se jaká volba nachází a někdy to bylo trochu zmatečné. Znalce nepotěší, že se písmo nedá měnit bodově, ale jen postupným mačkáním ikony a že nemohou ovlivnit oblasti dotyku pro stránkování přes displej a musejí se spolehnout na ty nastavené (použitý FB2 Reader na to není ideální a divím se, že někdo neudělá čtečku s Cool Readerem!)

Mě osobně ještě chybí podpora nočního čtení (negativní text) a také možnost většího utlumení LED osvícení, což by se při čtení v naprosté tmě opravdu hodilo, protože i nejnižší stupeň je podle mého názoru příliš jasný.

I když je dotyková vrstva pro stránkování občas nespolehlivá (tradičně), dotyk na konkrétní tlačítko fungoval prakticky bezproblémově. Pokud tedy nebylo zcela u kraje nebo v rohu. To je ale klasika a narazíte na to všude. U mobilu „okraje“ neřešíte. Dnes už drtivá většina z nich má kompletní krycí „sklo“, které jsem ale zatím u dotykové čtečky elektronických knih s e-inkem neviděl. V každém případě jsou tu vnější tlačítka. A s těmi výrobce vyhověl jak levákům, tak pravákům i nám předělaným levákům, které učitelky nutily a nutily, až nás…

Raději jsem proto stránkoval vnějšími tlačítky. A protože ty jsou po obou stranách displeje (na výšku), měl jsem tendenci za ně čtečku držet. Pak se mi ale občas stávalo, že se mimovolně změnila stránka. Kdyby šlo ovládání na jedné straně čtečky zablokovat, což nejde, vše by bylo vyřešeno!

Jak vidíte, i u tak kvalitní čtečky je co zlepšovat. I tak jsem ale přesvědčen, že patří k tomu nejlepšímu, co můžete momentálně zakoupit.

 

Tabulka vlastností

 

Číst 4628 krát Naposledy změněno pátek, 04 prosinec 2015 09:31
Pro psaní komentářů se přihlašte