pátek 26 listopad 2021
Text Size

Trust Urban Dixxo (test): „piksla“ nabitá efekty

Na svítící bezdrátové reprosoustavě řešené à la plechovka od piva si můžete pustit méně, či více zběsilou světelnou show, vyhrávat přes ní z mobilu nebo ji prostě použít jako MP3 přehrávač. Stačí jen zastrčit paměť… 

Foto: autor, Trust Urban

 

Hodnocení: 90 %  

  • pro: výrazný zvuk, použití jako reproduktor nebo samostatný audio přehrávač, tuhá krycí mřížka, spousta rozhraní, včetně microSD a USB, hraje v horizontální i vertikální poloze, pro někoho i provedení se světelnou show
  • proti: slabší mikrofon, občasné potíže s Bluetooth, což je klasika, nepříliš dobré oznamování jednotlivých stavů, včetně propojení, pro někoho i to, že chybí NFC

Můžete očekávat: Nezvykle řešená, ale slušně hrající Bluetooth reprosoustava kombinovaná s přenosným audio přehrávačem a světelnou show po celém obvodu válce (360°). Má dobré dotykové ovládání a bytelně dělanou kovovou mřížkou. Hraje ve svislé i vodorovné poloze, jen Bluetooth musíte prakticky neustále napojovat manuálně (fungovalo to jen pod W8) a mikrofon v hands-free není právě ideální.

 

Reprosoustava hraje nejen ve zpřímené podobě, ale i naležato. Navíc se dá v tomto okamžiku s výhodou položit na část s rozhraními, která je vystouplá a pogumovaná, takže na podložce lépe drží.

 

Dixxo (2.299 Kč, resp. 79.99 €) představuje elegantně řešenou reprosoustavu na doma i na cesty, která poslouží nejen jako externí Bluetooth reprosoustava, ale i jako docela obyčejný MP3 přehrávač. V tomto případě stačí jen využít rozhraní USB nebo mechaniku paměťové karty microSD. Vše si pak můžete nechat – případně – doplnit o více barevnou světelnou show.

I když tisková zpráva mluvila o projekčním plátnu a černé mřížce, co se ve skutečnosti skrývá uvnitř 184 milimetrů vysokého válce netuším. Faktem je, že promítání barevné 360° světelné show funguje (o projekci pochybuji, spíše půjde jen o LED svítící na nějaký průsvitný materiál), mřížka je kovová a účinně chrání to, co je uvnitř. Rozebrat jsem si ale Dixxo opravdu netroufal…

 

Rozhraní je spousta a povšimněte si i gumy kolem nich a gumové obruby, a také mechanického vypínače, což je pochopitelně to nejlepší řešení. Navíc Dixxo se dá s výhodou položit právě na obrubu rozhraní a na stole pak dobře drží a nekutálí se.

 

Design, zpracování a určení

Válec o průměru 76 mm kryje výrazná a tuhá kovová mřížka, která se v ruce nepromačkává, takže se ho nemusíte bát uchopit. Na vrchní straně je v pogumovaném povrchu, který je i na spodu, umístěno pět promačkávacích tlačítek (viz foto níže) určených nejen k ovládání hlasitosti, ale i pro práci s Bluetooth a  nastavení světelného režimu.

Pogumování je i na jedné části válce, která je plochá a jsou na ní umístěna rozhraní. A protože kolem nich je guma vyvýšena, můžete válec nejen postavit, ale i položit. A v této poloze je pochopitelně stabilnější než na stojato.

Proti úrovni zpracování nelze mít námitek a tohle zařízení se bude líbit snad každému, kdo touží po trochu sofistikovanějším Bluetooth „reproduktoru“, který je navíc ještě efektnější na pohled. A pokud na světelnou show nemáte náladu, není nic snazšího, než ji vypnout.

 

Ovládání je jasné a průhledné, bohužel signalizace např. napojení Bluetooth není žádná sláva. S tím má ale výrobce dlouhodobé problémy.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Zvukový výkon podle RMS je 2x 5 wattů, osazena je dvojice širokopásmových reproduktorů o průměru 40 mm. U soustavy není udáván ani odstup signál/šum, ani citlivost.
  • Audio přehrávač funguje s rozhraním USB nebo s mechanikou microSD a přehrávání v podstatě (s výjimkou přechodu na další skladbu) nijak neovládáte. Jednoduše zasunete paměť a po chvíli se přehrávání automaticky spustí a bere skladby nejspíše tak, jak jdou po sobě.
  • Bezdrátové propojení obstarává Bluetooth, připojování po spárování snad vždy probíhalo manuálně. Automaticky se reprosoustava odmítala připojit snad vždy.
  • Reakce na příchozí hovor byla bezproblémová i při spuštěné hudbě. Přes zabudovaný mikrofon jsem byl v běžné místnosti a při běžné hlukové hladině slyšet do vzdálenosti cca 30-40 cm, při větší se už objevoval efekt sudu a výpadky. Já jsem slyšel druhou stranu podstatně lépe.
  • Ovládání obstarávají promačkávací tlačítka a protože komunikace s mobilem je oboustranná, vidíte na jeho displeji měnící se funkce z Dixxo. Tlačítka hlasitosti jsou sdružená s přeskokem o skladbu (hlasitost vyžaduje delší podržení), středové tlačítko pracuje jako Play/Pause a M/Bluetooth se stará o párování Bluetooth a přepínání vstupů. Jediným nesdruženým tlačítkem je změna druhu světelné show.
  • Doba provozu: Pro testovací účely (nabití, vybití) jsem zvolil jeden ze zběsilejších režimů, abych maximálně zatížil světelnou část reprosoustavy. Jakmile se reprosoustava samovolně vypnula, připojil jsem dobíječku od mobilu LG Flex 2 (1,8 A, v ceně je pouze kabel), a Dixxo zapnul, resp. připojil přes Bluetooth k mobilu, a pustil hudbu. Reprosoustava se začala dobíjet a asi po hodině oznámila dobití změnou barvy. Po vytažení kabelu však červená kontrolka ještě několik minut svítila a teprve poté zhasla. Přes Bluetooth následně Dixxo vydrželo hrát asi 2,5 hodiny. Kritická hladina akumulátoru se nijak neohlašuje a nerozsvítí se ani červená kontrolka. Za vypnutého stavu se Dixxo dobilo taktéž za hodinu.
  • Údržba nebude zcela jednoduchá, což se netýká horní a spodní strany, které jsou hladké, resp. pouze s bublinami označujícími skryté mikrospínače ovládání. Čistit plášť válce pod mřížkou od prachu, nebude asi jednoduché a bude zapotřebí použít vysavač zapnutý na nejnižší výkon i když je otázka, jak moc jde právě ten váš utlumit. Snad to nebude při častější údržbě vadit.
  • Různé – světelná show má deset více či méně výrazných režimů, včetně vypnutí, takže hraje pouze muzika.

 

 

Pod Windows 8.1 Dixxo pracovalo a automaticky se napojovalo častěji, než pod Androidem. Tady bylo zapotřebí napojení manuálního.

 

Jaký je? Velmi dobrý!

Jako hands-free, je Dixxo použitelné jen omezeně, jako reprosoustava je ovšem výborné! A jako MP3 přehrávač? Prostě funguje, a to typicky v režimu sekvenčního přehrávání skladeb. Protože tu ale není displej, je to stejně jedno a prostě si na nějakou „flashku“ připravíte patřičný mix za patřičným účelem.
Udávaná doba provozu je sice až 15 hodin přehrávání, ale tu se mi nikdy nepodařilo dosáhnout. Při vypnutí světla a napojení přes kabel jsem se dostal k nějakým osmi, devíti hodinám.

Co se týče osvětlení, vedle poněkud zběsilejších režimů, tu naštěstí naleznete i ty klidnější a méně rušící. Povedený je režim reagující na úroveň hlasitosti či ten při kterém různobarevně svítí jen spodní část válce. Ty další jsou různě se měnící barvy jdoucí ze všech možných stran. LED osvětlení můžete také zcela vypnout.

Škoda že jeden z režimů není věnován trvalému svícení v jedné barvě a že například při párování se zařízením nefunguje Dixxo třeba jako semafor. Jeho stav je tak oznamován pouze zvukem, a to poněkud nepříjemným. Trust má ale s tímto problémy i na jiných zařízeních, takže jde o systémovou záležitost.
Spároval jsem Dixxo, vedle LG Flex 2, mobilu Energy Phone Max 4G a ultrabooku Acer S3 i s počítačem typu „vše v jednom“ Acer Aspire AZ3-710 s Windows 10 Home, který jsem měl v tu dobu na test. Vše klaplo až na to, že se některá tlačítka (hlasitost) začala chovat jinak. Pod Windows 8.1 bylo u Aspire S3 vše v pořádku.

Pokud zastavíte přehrávání, může se stát, že po jeho obnovení budete na zvuk chvíli čekat. Většinou tak sekundu, někdy ale i tři. Jinak se ale Bluetooth chovalo překvapivě dobře, avšak pouze s Windows 8.1 u nichž si často samo navazovalo spojení se spárovaným zařízením. U Androidu a Windows 10 Home, ale bohužel…

Trust Dixxo hraje jak ve svislé, tak ve vodorovné poloze a v tomto okamžiku se pokládá na místo s rozhraními, kde vystouplá guma funguje à la nožičky. Zvuk je příjemně plný, někdy až hutný, výkon zesilovače dostatečný a v rámci Bluetooth reproduktorů vyšší než obvykle. I když se podle mého nevyrovná mému Chronos Miniboom NFC, vlastně se porovnávat s běžnými reproduktory vůbec nedá. Dixxo je o zábavě a někdy až o zběsilé světelné show. A ta v kombinaci s muzikou nemá chybu!

 

Tabulka vlastností

Číst 4561 krát Naposledy změněno sobota, 27 červen 2020 08:07

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.