pondělí 1 březen 2021
Text Size

Náhlavní svítilna Varta Outdoor Sports Ultralight H30R (test) pro každou příležitost a nejen v terénu

Tak tohle je hračka podle mého gusta! Dlouho vydrží, rozměry nestojí za řeč a hlavně – ani po hodině na hlavě mě nebere migréna. Tedy, ne že bych na ni někdy trpěl. Mimochodem jak vidíte, pásek jde jen kolem hlavy a ne přes ni, což je daleko příjemnější. Je lehounká, takže to ani není zapotřebí. Foto: Varta

 

Hodnocení: 95 %  

  • pro: miniaturní velikost i hmotnost, dlouhá výdrž v jakémkoli režimu, výborně drží na hlavě (déle než byste možná čekali), výborná signalizace minimálního a maximálního světelného výkonu, klip na opasek, dětská pojistka
  • proti: méně jasná signalizace stavu vybití akumulátoru (škoda, že není jako na semaforu, nebo třeba na 30 % neproblikne)

Můžete očekávat: Kvalitní, lehkou a velmi skladnou „čelovku“ s výtečným a dlouhotrvajícím světelným výkonem, která se hodí nejen na krátkodobé využití při maximálním výkonu, ale i na podstatně déle trvající svícení při částečném ztlumení. Pokud jste až doteď nevěděli, že potřebujete „svítilnu na hlavu“, teď už to víte. :)

„Čelovka“ s klipem na opasek. Nahoře je zapnutí/vypnutí, dole konektor pro dobíjení akumulátoru.

 

Varta dělá celou řadu náhlavních svítilen od těch jednodušších až po tvrďáky s řadou nastavení. Tahle je lehká, skladná a s funkcemi tak akorát, takže si například stále pamatuje poslední stav nastavení intenzity světla. Ideální je ale i na pouze občasné používání nejen při chůzi, běhu či na kolo (klidně i otočená…), skvělá je ale také v domácnosti třeba na nějakou montáž, na noční psaní, pokud máte doma málo místa a nemáte podsvícenou klávesnici, a výborně se hodí i na smejčení pavučin. Jakmile ji totiž dáte na plný výkon, žádná se před ní neschová.

Při občasném používání výrobce upozorňuje, že je třeba akumulátor nabíjet každých šest měsíců, aby nedošlo k tzv. hlubokému vybití.

Pásek můžete používat nebo nemusíte (lze ho nahradit plastovým klipem na opasek), při maximálním roztažení (pochopitelně v klidovém stavu – je pružný, takže ho ještě trochu natáhnete) dává průměr (obvod) asi 61 cm, při stažení jste na minimálním průměru 41 cm, takže zřejmě nějaká dětská hlava.

Video: https://youtu.be/JK44Haf2_2A (externí odkaz, Youtube)

Náhlavní svítilna naklopená do druhé polohy od shora (první je vhodná na běh, chůzi, apod.). V pohodě držela i takto...

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Design a zpracování: návrh i zpracování jsou výtečné, snadno nastavitelný pásek kolem hlavy perfektně sedne, netlačí ani po delší době nošení (klidně i hodina) a dá se vyprat. LED je naklopitelná v pěti polohách, krytí je IPX4 (odolnost proti vodě). Pásek lze na straně u svítilny sundat a nahradit ho klipem na opasek (v ceně).
  • Ovládání obstarává jediné případně podsvěcované tlačítko. Krátce: zapnutí a vypnutí; přidržení při zapnuté svítilně: úprava intenzity světla; delší podržení při vypnuté svítilně: zablokování tlačítka (problikne červené světlo), podobně ji i odblokujete (dětská pojistka).
  • Dobíjení zajišťuje konektor microUSB a signalizuje ho červeně svítící LED pod tlačítkem zapnutí/vypnutí (stupeň nabití signalizován není). Rychlodobíjení tu není (ověřena absence QC3), dobíjet lze přes jakéhokoli rozhraní USB, včetně počítače či powerbanky. Po připojení na dobíječku Sencor SCH 660 (test) se „čelovka“ zaplnila za asi 3,5 hod. Stupeň vybití signalizuje zelená, žlutá nebo červená barva.
V balení najdete…

 

Jaká je? Pohodová a příjemná…

Přiznám se, že před tímhle testem jsem nikdy žádnou náhlavní svítilnu neměl. Považoval jsem je za podivnost vcelku k ničemu a v pohodě jsem si vystačil s baterkou, baterkou a odrazkou na kole nebo baterkou v mobilu. Tedy myslel jsem si, že si s nimi v pohodě vystačím. Nakonec se ale ukázalo, že v pohodě bylo spíše „v pohodě“ a tahle hračka mi otevřela oči, a to doslova. Škoda, že Varta pro dobíjení použila nejpitomější konektor v této části vesmíru, ale naštěstí je už microUSB na odchodu a u nejnovějších výrobků se už poměrně často aplikuje zcela symetrický konektor USB-C (je jedno, jak ho zastrčíte).

Na minimální výkon Varta vydržela asi 20 hodin, což je hodně dobré, na maximální kolem 2 hodin, což taky nemá chybu! Pokusil jsem se jí ještě zapnout tak nějak na polovinu (nesignalizuje to, jen koncové stavy) a v tomto okamžiku jsem se dostal na asi 2,5 hod., což bylo dáno tím, že světelný výkon je stále ještě dosti vysoký. V okamžiku snížení před hranici závěrečného poklesu, tedy lehce nad minimum, což bude možná nejpoužívanější režim, je světelný výkon pořád velmi slušný (viditelnost v naprosté tmě nějakých osm, devět metrů), ale výdrž nesrovnatelně delší – něco málo přes 8 hodin. Viditelnost na maximum je udávána na 91 m, v praxi nebyl problém jasně vidět (rozumějte velmi dobře) na nějakých 40, 45 m, což odpovídá, protože oněch 91 m bude prostý dosvit za určitých podmínek. A ty jsou teď poněkud ztížené.

Varta Outdoor Sports Ultralight H30R je výborná věc nejen na pomalu každodenní používání, ale i na občasné a k tomu se podle mého hodí výtečně! Škoda, že před úplným vybitím (nebo na nějaké úrovni) nevydá světelné varování třeba krátkým snížením úrovně intenzity, nebo jeho probliknutím. Pochopitelně pokud ji máte na hlavě, na barvu LED nevidíte. Jinak panovala naprostá spokojenost, včetně jejího nošení a držení na hlavě, protože tohle, jako drtivá většina ostatních věcí, je u ní navrženo parádně. Ve venkovní praxi se určitě hodí i krytí IPX4, takže by měla být bezproblémově použitelná i za deště.

Tabulka vlastností

 

Číst 105 krát Naposledy změněno středa, 13 leden 2021 13:06