neděle 9 srpen 2020
Text Size

Android jak ho (ještě) neznáme

Tento operační systém ve svých mobilech a tabletech používá přes bilion lidí. Nastupuje ale i v tzv. nositelných zařízeních, tj. typicky v hodinkách a fit náramcích, a chystají se i verze další. Na veletrhu IFA 2014 už by měl být  k vidění i televizor.

Foto: Google

 

O tom kolik je, či nakonec bude, k dispozici verzí Androidu se můžete přesvědčit na oficiálním webu Googlu zde (angličtina, externí odkaz se otevírá do nového okna). Ten je rozdělen do čtyř částí plus volbu věnující se tržišti aplikací Google Play. I když i ta stojí za pozornost, ať už jde o aplikace jako takové, nebo o knihy, hudbu či video, věnovat se budeme operačnímu systému jako takovému. 

 

Momentální rozdělení vypadá takto: 

  • Phones & Tablets – mobily a tablety, což je vlastně základní varianta, která je k dispozici už dlouho a i když ze začátku bylo ovládání odlišné, nyní se naopak sbližuje. 
  • Wear, nebo-li Android Wear – tedy systém pro tzv. nositelná zařízení, který je už k dispozici například u LG či Samsungu, více zařízení ale očekávejte na podzim, kdy by měl nastat jakýsi hromadný start. 
  • TV, nebo-li Android TV – pro televizory a zařízení s televizními tunery. Tyto produkty se chystají (zatím bez upřesnění data) i když ho možná používá Philips 65PUS9809 (odkaz se otevírá do nového okna), ovšem potvrzeno to zatím nemám. 
  • Auto, nebo-li Android Auto – automobily (chystá se v řadě značek, ale zatím bez upřesnění).

 

Android Wear: už se objevila první zařízení

Systém určený pro tzv. nositelná zařízení (nositelná na těle), včetně obsluhy bezdrátových čidel například pro zjištění tepové frekvence. 

Za účel mají především sběr informací (kroky, délka kvalitního spánku, ušlá vzdálenost atd.) a také zprostředkování informací z mobilního telefonu, ať už jde o textové zprávy, volání či upozornění na nějakou událost. Záleží ale na výrobci, jaké funkce nakonec zabuduje a co z mobilního telefonu vlastně převezme. V některých ohledech však rovněž pracují zcela samostatně, typicky se to týká buzení, či náhledu sbíraných informací. 

Z této části webu je jasně vidět směr, kterým se hodlá Google ubírat. Je to hlasové ovládání, resp. hlasové získávání informací, což ovšem pro nás není příliš dobrou zprávou, protože čeština je komplikovaný jazyk. Kvalitně, nebo spíše „trochu kvalitně“ funguje jen pro jednotlivé a jasně vyslovené příkazy, a to ještě jen u někoho. 

Například já mám s hlasovými povely letitý problém.

Mezi prvními zařízením pracujícími s Android Wear jsou Samsung Gear Live (odkaz se otevírá do nového okna) a LG G Watch (odkaz se otevírá do nového okna). Zde také najdete informace o další aktivitě Googlu – chytrém mobilu za 100 USD. 

 

 

 

Android TV nejspíše už za chvíli

Novinky v této oblasti se očekávají na podzim a zatím jediný (možná) ohlášený model Philips 65PUS9809 (odkaz se otevírá do nového okna) byl ohlášen tak, že není jasné, zda používá tuto verzi, nebo zcela obecný Android. To uvidíme myslím až na veletrhu IFA 2014. 

Obecně vzato informací na toto téma moc není a skoupý je i Google. Jak jsem pochopil má jít o další fázi chytrého televizoru, který zpřístupní více aplikací přes tržiště Google Play (pochopitelně ne všechny), takže tu bude přístup na klasické servery jako Youtube, sociální sítě, Flickr atd. plus běžné operace typu vstup na HbbTV, práce s otevřeným webovým prohlížečem atd. Jasný není osud klasických televizních widgetů a je otázkou proč by si je výrobci TV držely (nejsou nejlevnější), když na Google Play najdou obdobu, například aplikaci pro Prima Play, či iVysílání České televize. To abych ukazoval na domácí rybníček. 

Pro diváka se ale nejspíše nic nezmění. Prostě zmáčkne ikonu a v podstatě mu může být jedno jestli je za ní specializovaný widget nebo aplikace pro unixový operační systém Android. 

 

 

 

Android Auto: něco s autem už tu bylo…

Vzpomínáte na podobnou aktivitu Microsoftu s Windows? Nakonec nedopadla a k vidění byly názory typu „do toho bych nesed“, „a co mám dělat když spadnou do modré obrazovky?“, atd., atd. Dnes se na ni chystá nejen Google, ale se svým CarPlay postaveným kolem telefonu iPhone i Apple.

Google na to však jde jinak – jde mu o podávání informací na cestách, jak ostatně sám na webu říká. A v případě této verze je už také vidět, že má zcela jasno! A nejde jen například o navigaci Google Maps, jde také o telefonování, poslech rozhlasu a zábavu vůbec a především jde o bezpečnost. Ovládací rozhraní na speciálním zabudovaném displeji má být co nejintuitivnější, nejjednodušší a co nejjasnější a opět se sází na hlasové ovládání i zde kombinované s dotykovým. Centrem je telefon, který k systému připojíte a využíváte pro přístup ke kontaktům, hudbě či zprávám. 

Android Auto je rozděleno na:

  • mapy (Maps),
  • hudba (Music), 
  • hlasové příkazy (Voice) například pro vyvolání navigace, puštění muziky (nebo jiné aplikace) či nadiktování textové zprávy, 
  • aplikace (Apps), tj. poslech rozhlasu, hudební a informační servery atd. 

Gogole vysloveně říká, že se vám systém snaží podávat správné informace ve správný čas jinými slovy vázané zejména na vaši polohu. Z obrazovky výše je ale také vidět, že jakmile auto míří na pláž, hned tam je kontextová reklama. 

Pokud odstraníme reklamy kolem silnic, což je věc za kterou bych se hodně přimlouval, a budeme je mít přímo v autě, resp. si je povezeme sebou, co se vlastně změní? Něco přece jen: pokud budete moci Android Auto vypnout, bude to stále v pořádku. Pokud ne, jsme v koncích.

Nicméně do aktivity je zapojena jak samotná Open Automotive Alliance, tak celá řada výrobců a na webu vidíte například Alfu Romeo, Audi, Bentely, Fiat/Chrysler, Renault, Škodu, Subaru, Suzuki či Volkswagen. I to svědčí o tom, že přístup Googlu by nakonec mohl být rozumný. Mimochodem na letošní konferenci Google I/O už byla předváděna ukázka ovládání, tedy uživatelské rozhraní.

 

 

 

 

Číst 3613 krát Naposledy změněno pondělí, 11 srpen 2014 12:30
Pro psaní komentářů se přihlašte