neděle 9 srpen 2020
Text Size

Před sedmi lety zemřel profesor Amar Bose

Dne 12. července 2013 přišel svět o zvukového génia, který v šedesátých letech minulého století vnesl do audiotechniky zcela nový přístup.Foto: Bose

 

Příběh vášnivého milovníka hudby Amara Bose nebyl ve své době nijak výjimečný. Domů si pořídil zařízení se kterým nebyl spokojen a rozhodl se tedy postavit vlastní, lepší. Na konci šedesátých let minulého století tak do praxe aplikoval své poznatky a zjistil, že více než 80 % zvukových vln, které člověk vnímá například v koncertním sále, nepřichází k uším přímou cestou od hudebních nástrojů, ale prostřednictvím odrazů od stěn. Z toho vznikl audiosystém Bose 901 vybavený devíti reproduktory, z nichž pouze jeden mířil dopředu, směrem k posluchačům, a ostatní směřovaly na zeď. Reprosystém tak využíval odrazů od dvou stěn.

ČTĚTE TAKÉ: Zvuková lišta Bose TV Speaker je skvělým doplňkem televizoru, rozumí si ale třeba i s mobilem

Značka Bose se pak poměrně rychle stala průkopníkem nových řešení a stala se také symbolem malých drobných reproduktorů s často fascinujícím a nečekaně hutným zvukem i v rozměrném prostoru. A došlo i k dalším objevům. V některých výrobcích jsou například využívány speciální zvukovody pracující s kmity reproduktorové membrány, které jdou směrem od posluchače a byly by nevyužité. Zvukovod je odvádí na zadní stranu a posílá odrazem od stěny zpět k posluchači.

Bose SoundLink Revolve Plus.

 

Dalším fenoménem, který značka Bose popularizovala, je dnes velmi oblíbená sluchátková technologie s aktivním potlačením zvuku (ANC – Active Noise Cancelling), třetí a současně nejnovější oblastí, kterou se Bose zabývá je řešení bezdrátového domácího rozvodu hudby. Každý člen domácnosti si prostřednictvím svého mobilu může vybírat hudbu a volit místnosti, ve kterých má hrát, ovládat hlasitost atd.

Tím ale možná nejdůležitějším, zejména ve světle událostí poslední doby, včetně naší nejnovější  krize, je to, že Bose zůstává, i po odchodu otce zakladatele, čistě soukromou firmou, která není tlačena akcionáři k maximalizaci výnosů za každou cenu. To je dnes dosti neobvyklé!

Společnost Bose založil v roce 1964 profesor elektrotechniky na Massachusetts Institute of Technology, Amar G. Bose a kromě audiotechniky vyvíjí a vyrábí zařízení pro několik dalších průmyslových odvětví, včetně automobilového. U nás výrobky Bose distribuuje od roku 1990 společnost Basys.

 

Číst 84 krát Naposledy změněno neděle, 12 červenec 2020 08:37
Pro psaní komentářů se přihlašte