úterý 25 červen 2024
Text Size

Co je to MultiRoom (multipokoj, více pokojů)

AKTUALIZOVÁNO: Tato zkratka představuje možnost šířit audio a video, tedy A/V signál, přes zpravidla bezdrátové Wi-Fi z místnosti, kde je umístěn hlavní televizor (jinak řečeno zdroj signálu), tedy typicky z obývacího pokoje, do místnosti jiné, například ložnice.  Foto: archiv autora

AKTUALIZOVÁNO: únor, 2022 - DTS Play-Fi (nejen).

V praxi představuje funkce Multiroom, nebo také slova „příjem i vysílání signálu typu Multiroom“, možnost „převzít“ obrazovku z jednoho televizoru na televizor druhý a sledovat tak film například z DVD přehrávače či třeba z tuneru, pak přejít do ložnice, přičemž si „rozkoukaný signál“ vezmete sebou, takže v ložnici můžete na sledování pořadu plynule navázat. 

ČTĚTE TAKÉ: Víte co je DTS-Play-Fi?

Multiroom jde s výhodou využít i pro sledování pořadu typicky ze satelitu na televizoru, který nemá tuner DVB-S tak, že si ho „vypůjčí“ od „hlavního“ přístroje. V tomto okamžiku je pochopitelně výhodné, když má „hlavní“ televizor tunery zdvojené, takže se sledování navzájem neovlivňují. Pro správný chod to však není podmínkou.

Funkce Multiroom se může týkat jak videa, tak samostatného audia, což je téma, které začíná být velice aktuální v roce 2014 (2013), kdy jsme se dočkali řady takto zaměřených výrobků od značek jako Panasonic či Philips. Tato vlna ovšem uživatele neoslovila, a to zejména kvůli složitosti práce (nastavení i obsluhy). Znova se o ní začíná mluvit kolem roku 2020, a to v souvislosti se systémem DTS Play-Fi. Zkušenosti ale zatím chybí (únor 2022).

U multiroomového audia se zpravidla bavíme o dvou funkcích: buď je na všechny jednotky rozmístěné po bytě (domě) vysílána stejná muzika (párty, nebo chcete-li mejdanový, režim), nebo vás „hudba následuje“ z pokoje do pokoje. Této funkci se zpravidla říká „Follow“.

Některé systémy pak rovněž dovolují přehrávání různých skladeb na různě umístěných a vzájemně propojených zařízeních třeba v koupelně, vně domu, atd.

Komunikace se v případě multiroomového audia odehrává především přes Wi-Fi, u systému DTS Play-Fi pak - jak říká název -výhradně přes Wi-Fi. Dnes (únor 2022) je na trhu řada audio přístrojů různých druhů od různých výrobců, a to včetně televizorů. Zde je prosazuje značka Philips (TP Vision).

 

 

Číst 8456 krát Naposledy změněno pondělí, 14 únor 2022 12:04

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.