úterý 25 červen 2024
Text Size

Co je to HDMI, HDMI (ARC), HDMI (MHL), HDMI 2.0, HDMI 2.1 a HDMI (CEC)

HDMI (High-Definition Multi-media Interface, tj. rozhraní pro multimédia s vysokým rozlišením) je konektor dovolující jediným kabelem přenášet jakékoli video na televizor, včetně rozlišení Full HD či Ultra HD, současně s vícekanálovým, klidně i prostorovým, zvukem třeba na pět či dokonce osm reproduktorů. 

 

HDMI má různé verze (subverze jsou označeny malými písmeny, např., „a“) a dnes běžné jsou: 

  • HDMI 1.4 vytvořena (nejen) pro 3D.
  • HDMI 2.0 - je určeno pro spolupráci se světem Ultra HD (odkaz se otevírá se do nového okna), protože tady HDMI 1.4 nestačí. Verze mj. podporuje Ultra HD (4K).
  • HDMI 2.1 – má rychlost až 48 Gb/s, podporuje i dynamické HDR (třeba HDR10+) a s rozlišením jde ještě dále, protože nabízí Ultra HD až do 10K a režimy jako 4K, 120 Hz či 8K, 60 Hz.

Dřívější verze jako HDMI 1.0 (2002) a zejména HDMI 1.3 (2006, mj. Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio) se dnes už nepoužívají i když ve své době byla verze 1.3 hodně rozšířená a znamenala značný pokrok.

 Všechny verze HDMI jsou zpětně kompatibilní a jsou kompatibilní i se zařízeními s rozhraním DVI (existují adaptéry). HDMI je tak vlastně DVI, které má přidánu podporu audia, barevného prostoru YUV a mj. i CEC. Konektor je také významně menší.

K nim se přidávají...

  • HDMI (ARC) – se zpětným zvukovým kanálem, takže ovladačem přehrávače Blu-ray řídíte hlasitost na připojeném televizoru (existuje společně i s předchozí variantou), 
  • HDMI (MHL  Mobile High-Definition Link) – samostatná, určená pro propojení televizoru typicky s telefonem nebo také tabletem (často vyžaduje speciální firemní kabel).
  • HDMI (CEC) – tzv. společné ovládání typicky televizoru a dalšího napojeného přístroje. Původně: ovládat přes konektor HDMI (dálkovým ovladačem televizoru) všechna takto napojená zařízení (nefungovalo to a bylo to navíc hodně pomalé). Dnes: funkčnější, ale příkazová sada byla velmi výrazně omezena. Jde zejména o hlasitost, zapnutí/vypnutí a přepnutí vstupu/výstupu (některé přístroje mohou mít ještě méně funkcí). HDMI (CEC)¨opět musí podporovat obě zařízení a nedá se dopředu říci, zda vše klapne, či nikoli.

 

 

 

Další informace se dozvíte na digirevue zde (odkaz se otevírá se do téhož okna). 

 

Seznam zařízení s plnou podporou HDMI (MHL) najdete zde (angličtina, externí odkaz se otevírá do nového okna).

 

Podrobnější informace, včetně historie či např. rozložení jednotlivých pinů v konektoru jsou na Wikipedii (externí odkaz se otevírá do nového okna). 

Přispějte na provoz Wikipedie. (externí odkaz se otevírá do nového okna) 

 

Číst 20305 krát Naposledy změněno pátek, 29 leden 2021 12:32

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.