sobota 13 červenec 2024
Text Size

„Sem nabrífovaná“

Tyto a další perly dnes a denně zaznívají z českých veřejnoprávních médií. Tedy aby bylo jasno, ze státního rozhlasu a televize. 

Foto: archiv autora

 

Vůbec mi nejde o to kritizovat výrazivo, které hlasatelé Českého rozhlasu a České televize (a jejich hosté) používají, ale nedá mi to nevzpomenout na jeden klasický socialistický trest: „10 % na 3 měsíce“. Tedy deset procent z platu na tři kalendářní měsíce. A i když to možná bylo třicet procent z platu v každém případě šlo o hezkou věcičku, která by se dnes hodila nejen ve veřejnoprávních médiích. 

Na druhou stranu nejde ani o prznění jazyka českého,  jazyk musí být živý, aby nezemřel, jde spíše o pohodlné používání toho, co slyší kolem sebe a vůbec se nezamyslí nad tím, že by to používat neměli. 

Pokud je to ovšem takto…

Pokud je to jinak, je to o třídu závažnější, ale to snad ani být nemůže. Ne, ve veřejnoprávním prostoru, kde by mělo být – alespoň v míře rozumné – o jazyk skutečně dbáno. 

Nejvíce mě ale na takovýchto jazykových „perlách“, kterých je poslední dobou spousta, štve to, že hlasatelé jsou placeni i za to, co a jak vypustí z úst. A dnes spíše než češtinu můžeme slyšet ona podivná slůvka typu  dížej či dokonce  dížejs, „sem nabrífovaná“ nebo také opravdovou perlu – „lídr“, či „lídryně“ – jako v poslední volební kampani. V každém případě vždy jde o parádní ukázky ze zvukomalebného jazyka česko-anglického, který se hodí tak akorát do hospody, nebo k politikům.

U nich jsme ale zvyklí na ledacos.

 

– říjen 2013

 

Číst 31116 krát Naposledy změněno úterý, 10 červen 2014 04:47

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.