neděle 26 květen 2024
Text Size

Dvojky k smíchu

Před letní měsíce vyplnily vedle voleb v Česku i diskuse o 3D, novém DVB-T2, které by někteří chtěli zavést už zítra a také o vydaném Avatarovi na Blu-ray. Ten ovšem zatím vyšel pouze ve 2D.

 

Nepochybně vyšel díky dvěma věcem – 3D v domácnostech celosvětově odstartovalo v dubnu (2010) a v květnu se tudíž nedala očekávat nějaká přeplněnost potřebnou technikou, tedy 3D Blu-ray přehrávačem a 3D televizorem. Druhý důvod byl ale podle mého ještě důležitější – peníze. Avatar pro své tvůrce neznamenal jen značný finanční přínos, ale také obrovskou prestiž. „Efekt Avatar“ funguje dodnes, tak proč nejdříve nevydat na BD disku 2D verzi a o půl roku později 3D verzi, která sice bude fungovat i ve 2D, ale vydělá se vícekrát. Proč ostatně také ne! Avatar je větší podívanou ve 3D, než ve 2D. To musím přiznat i já, který je k „brýlatému“ 3D skeptický a má raději holografické.

 

Objevil se však problém nad kterým zjevně majitelé práv mávli rukou – u tohoto titulu byla totiž zavedena zcela nová úroveň ochrany Blu-ray disku, BD+. Ta sice – opět – nevydržela více než pár hodin, avšak citelně zasáhla majitele řady starších Blu-ray přehrávačů, kteří si Avatar legálně zakoupili. Jim se totiž objevilo hlášení, že film vyžaduje aktualizaci firmwaru a ať navštíví stránky výrobce přehrávače. Šikovné, co? Dotyčná osoba, která pro Avatar novou ochranu odsouhlasila by se nejlépe sama měla zakopat dva metry hluboko za to, jak „dobrou“ práci odvedla…

 

A další dvojka, tedy DVB-T2? Někteří by na něj velice rádi přešli už zítra. Nadšení je vidět u Českých radiokomunikací, které přišli s plánem jak do londýnské olympiády v roce 2012 zajistit pozemní DVB-T2 pro všechny, nebo spíše pro většinu. „Obyčejné“ DVB-T pracující s kompresí MPEG-2 se sice u nás teprve zavádí, ale jak vidno, už jsou tu návrhy jak od něj utéct k MPEG-4. Vaše zakoupené set-top boxy byste tudíž museli vyhodit a k vašim vysněným plochým televizorům, které DVB-T2 rovněž nemají, si připojit – a dokoupit – další krabičku s dalším dálkovým ovladačem. A i když si budete chtít koupit nový plochý televizor, ten kompatibilní s DVB-T2 nejspíše nebude. Nedivte se tedy, že mi je Avatar ve 2D a DVB-T2 jen k smíchu, protože není zaměřen jinak, než na tahání peněz z kapsy. To první doporučuji nekupovat a počkat na 3D verzi, v druhém případě to ignorovat, investovat do rozumného satelitního přijímače a pozemní signál zcela vypustit tak, jako to udělali naši sousedi v Německu. Do budoucna ušetříte peníze a na HDTV se přes satelit budete moci dívat kdekoli, ne jen na pár místech v republice, kde funguje pozemně. A hlavně – vy sami si budete rozhodovat do čeho investujete a kolik to bude.

 

 – 27. 5. 2010

 

 

Číst 5802 krát Naposledy změněno pátek, 04 duben 2014 17:20

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.