neděle 17 leden 2021
Text Size

Jak jsem nakupoval na Palmknihách

Oddychové čtení, jakým série Jacka Campbella, Ztracená flotila, nepochybně je, vyšlo i v oficiální elektronické podobě kupodivu skoro ve stejné době jako papírové vydání… 

Foto: archiv autora

 

Mám knihovnu o několika tisících svazcích už několik let v krabicích (rozvod a tak – možná to znáte…), a proto jsem se rozhodl, že si další knihu série tentokráte pořídím v originální elektronické podobě. Cena byla oproti papíru stanovena správně (zhruba o třetinu méně…), takže jsem si hýčkal nějakou tu naději. Na serveru palmknihy.cz to také při nákupu nevypadalo špatně i přesto, že bohužel umožňuje nákup pouze registrovaným, a tak naděje lehce rostla přiživovaná natěšeností na oddychovku. Pak přišla rána. 

Připsala se má platba a přišel e-mail s potvrzením „faktury“. Říkám „faktury“ protože ač se tak jmenovala, chybělo tam jméno i adresa. Napsal jsem něco ve stylu „tudy cesta nevede, přátelé“ a dozvěděl se, že jsem přece nevyplnil podnikatelský subjekt, IČO a tak. 

Hmm a proč mi tedy posílají fakturu?

Nákup přece provádím jako soukromá osoba nikoli OSVČ, kterým shodou okolností také jsem… 

Konečnou ránu mi zasadila samotná kniha hned po otevření. Obálka byla vidět pouze v náhledu souboru epub, po otevření knihy už nikoli a položky„Kupující:“, „Adresa:“ zely prázdnotou a pod nimi se nacházelo jen jakési obludně dlouhé „ID“ a text: „Upozorňujeme, že kniha je určena pouze pro potřeby kupujícího“ následovaná bla, bla, bla „…poškodíte trh…“ „…kupujte originál a pomozte nám šířit…“

Jak vidíte, úroveň elektronických knih může být stejně podivná, jako těch papírových a je mi jasné jedno: nadčasové knihy z období před „revolucí“ si v papíru ještě určitě zachovám.

Tehdy se totiž na nich ještě odváděla solidní práce…

 

– 2013-zima 2013/2014 

 

Číst 5341 krát Naposledy změněno úterý, 10 červen 2014 04:41