sobota 19 září 2020
Text Size

Třetí distributor Synology, aneb Zajímají někoho běžní zákazníci?

Nejpopulárnější serverová značka pro domácí použití v Česku přišla s třetím distributorem. Bohužel ne takovým, jaký se očekával. Namísto jasného zaměření na podnikovou sféru, je tu rychloobrátkový „šoupač krabic“. Jak to tak vypadá, k současným potížím přibudou další… 

Foto: archiv autora

 

Synology se z valné části zaměřuje na tzv. NAS servery a multimediální domácí servery i když se snaží hodně expandovat i do podnikové sféry. NAS server pro domácí použití však potřebuje značnou poprodejní podporu, což výrobce pro Česko centrálně neřeší. Zajišťují to – výhradně pro vlastní prodané kusy – dva stávající distributoři: AT Computers a Kobe. A i když se snaží, sofistikovanou centrální podporu na jednom místě to nenahradí. 

V tiskovém oznámení Tech Data, což je nyní třetí distributor (viz naše zpráva – odkaz se otevírá do nového okna), není o podpoře koncových zákazníků, resp. partnerů, ani slovo. Třetí distributor je totiž prostý „šoupač krabic“. Ale aby bylo jasno: nic proti nim nemám. Naopak! Jsou zásadní nejen pro to, že nám zákazníkům zlevňují a zrychlují nákup. Problém je v Synology, které ignoruje náš trh natolik, že tu nejenže nemá poradenskou linku a evidentně se ji zdráhá udělat, ale ani nezajišťuje – pro běžné domácí NAS servery – centrální servis a opět to nechává na distributorech s marží nula nula nic.

Přitom právě do tohoto segmentu u nás Synology prodává nejvíc a právě tady je také jasnou tržní jedničkou! 

Tech Data jsou výtečným distributorem s propracovaným softwarem pro své prodejce. Jen se obávám toho, jak jsou zařízeni na takovou zákaznickou podporu, jakou instalace (a první měsíce provozu) domácího NAS serveru vyžaduje. A přes veškerá „udělátka“, která na to Synology vymyslelo, zprovoznění není právě triviální. Stačí jen zkusit popasovat se s externí Wi-Fi… 

Za Tech Data se však ještě skrývá Azlan, letitý to „síťový“ hráč. Aby nakonec Synology nechtělo distribuci v Česku koulet tímto směrem. Nebo, že by ji chtělo koulet oběma směry a stávající distributoři, kteří mu tu rozjeli obchod (tedy zejména KOBE), budou časem tak nějak nadbyteční?

Otázek je dost a jednou z nich je: co se bude dít teď!

Já bych nyní Synology nakupoval jen u prověřených prodejců a tam, kde mi jasně řeknou, jak to bude se servisem, jak dlouho bude trvat a na jakou poprodejní podporu, a za jakých podmínek, mám nárok. 

Obávám se ale, že situace bude složitější než dříve, protože koncoví zákazníci jdou po ceně a nic jiného zpočátku neřeší. V ceně ale budou AT Computers a Kobe, nadnárodní společnosti Tech Data konkurovat jen těžko.

 

– červen 2014

 

 

Číst 2867 krát Naposledy změněno pondělí, 04 květen 2015 07:32
Pro psaní komentářů se přihlašte