úterý 15 červen 2021
Text Size

Kam se poděly všechny ty hezké technologie?

Představte si zrcadlo, které dítěti k čištění zubů pustí třeba pohádku a dospělým televizní zprávy. Představte si kapesní počítač velikosti dnešního většího mobilu na kterém se dá opravdu psát, představte si… 

Foto: archiv autora

 

Představte si, že tohle všechno už BYLO!

No jo, ale kam se vlastně všechny ty parádní technologie, které jsme viděli před pěti, deseti, patnácti lety vlastně poděly? 

Zcela se vypařily zásahem podivné lidské ruky, nebo o nich dlouho není slyšet a ať se koukám jak se koukám, nikde je už nevidím ani prodávat.

Kupříkladu zmiňovaný kapesní počítač měl značku Psion. Ve všech verzích byl prakticky naprosto excelentní a v té poslední to byl vlastně miniaturní notebook s naprosto bezkonkurenční klávesnicí. A proč skončil, když byl tak dobrý? Skončil stejně jako ostatní výrobky této značky jednoduše proto, že se akcionářům zdálo, že málo vydělávají. Rozumějte – neprodělávaly, vydělávaly, ale ne tolik, kolik si jejich majitelé představovali.

Mimochodem společnost vlastnila i ve své době nejlepší operační systém pro malé elektronické mašinky, který po peripetiích převzala do Nokia. A ta ho během pár let dokázala zcela efektivně zničit... 

A zmiňované zrcadlo? S ním přišel Philips a dokonce i u nás se pár kousků prodalo tuším do nějakého hotelu. 

Nikdy jsem ho bohužel na testování neměl, takže bližšími podrobnostmi sloužit nemůžu, ale chtěl jsem ho opravdu hodně. Teď už jsem ho nikde nenašel.

I když „staré“ technologie odcházejí a jak vidno, někdy zcela nesmyslně, nové a nové se objevují neustále. Kolikrát jim sice chybí to správné kouzlo, ale naštěstí se tu a tam opravdu najdou, jak můžete vidět níže. 

Možná se – časem – objeví i nástupci těch výše uvedených. 

 

 

 

 

 

Číst 3190 krát Naposledy změněno pondělí, 04 květen 2015 07:31

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.