úterý 25 červen 2024
Text Size

Sony Xperia Z1: vodotěsný, kvalitní, drahý a s dlouhou výdrží (test) Doporučený

Sony Xperia Z1: vodotěsný, kvalitní, drahý a s dlouhou výdrží (test) Sony

Za „patnáct“ můžete mít špičkový telefon ve zcela jiném stylu než jaký nabízí Samsung Galaxy či Apple iPhone. Vyžaduje to ovšem poněkud širší dlaň…

foto: Sony

 

Hodnocení – 85 % 

plus: excelentní displej s nejširšími pohledovými úhly; výbava; bytelné, vodě a prachu odolné tělo; spousta i překvapivého příslušenství (objektiv s optickým zoomem); solidně dělané kryty rozhraní, dlouhá doba provozu, ale…

mínus: …také dlouhé dobíjení; některá rozhraní nejsou popsána; pro někoho bude příliš široký, takže mohou být potíže s úchopem

 

shrnutí: Sony Z1 je notně svůj. Je ale také výtečný s excelentním displejem a překvapivě dlouhou dobu provozu, kterou ovšem vyvažuje šestihodinové dobíjení. V každém případě ale doporučuji – než zabrousíte k obvyklým značkám (Samsung, Apple) – nemávnout nad ním rukou. Pokud vám ovšem vyhovuje velikostně. Mimochodem Z1 se jmenuje například i notebook…

 

 

Tvrzené sklo najdete z obou stran a doplňuje ho jednolitý hliníkový rám. Z1 je vodotěsný a prachuvzdorný a splňuje standard IP58. Výrobce mluví o hloubce až 1,5 m po dobu 30minut. Ovšem ve sladké, nikoli v mořské vodě!

  

Sony po převzetí mobilů od Ericssonu rázně změnilo koncepci a je to znát. Zvýšením odolnosti u některých přístrojů se vydalo směrem, který většinová produkce opomíjí. Nakonec přichází s naprosto špičkovým přístrojem Experia Z1 se kterým můžete jít až 1,5 metru pod vodní hladinu a můžete k němu připojit řadu zajímavého – či dokonce překvapivého – příslušenství. Postupně tu tak najdete objektiv Camera DSC-QX100 s 3,6 násobným optickým zoomem (11.890 Kč, viz foto), NFC reproduktor, či třeba hodinky SmartWatch 2 na kterých nejen zjistíte kdo vám volá, ale zkouknete i SMS. K dispozici bude také bezdrátová stanice pro váš televizor, Miracast Wireless Display IM10, přes kterou odešlete audio i video.

A ještě poznámka: telefon se nedá rozebrat. Vše, včetně mikro SIM karty i paměťové karty je umístěno zvenku pod kryty.

 

Detail hliníkového rámu. V něm najdete jak jednotlivá rozhraní, tak vypínací tlačítko i ovládání hlasitosti.

 

Design, zpracování, zaměření

Design je špičkový a také jiný. Z1 si s konkurencí rozhodně nespletete a ani ho mezi ní nepřehlédnete (už jen to, že je „skleněka“ z obou stran…). Někoho ale může z zpočátku zarazit tlačítko vypnutí a ovládání hlasitosti uprostřed boční strany. Je to ale jen věc zvyku. Krytky rozhraní a karet jsou dělány důvěryhodně a bytelný je i celkový návrh o čemž svědčí nemalá hmotnost. Odolnost při pádu se však neudává…

Telefon evidentně míří na špičku a je určen zejména pro ty, kdo se nerozpakují dát za něj patnáct či více tisíc, ale zároveň si už třeba naběhli s prasklým displejem, který je stál pět tisíc (Galaxy S…), či neuznanou zárukou kvůli směšné oxidaci kontaktů oblíbené svého času zvláště u Nokie.

Tímto mobilem Sony nejen nastavuje zrcadlo konkurenci J, ale možná ukazuje i svůj budoucí designový směr. V každém případě předvádí chytrou politiku, která možná časem dospěje i do nižších cenových relací. Až na cenu. Zda není přešvihlá, poví až trh.

 

Vybrání na zadní straně vpravo od objektivu obvykle znamenající odklopení krytu tu skrývá LED diodu, microSD i micro SIM se zasouvají z vnějšku a jsou tudíž pod utěsněnými kryty.

 

Funkce

  • Displej podporuje automatickou regulaci jasu. Čitelnost je na přímém slunci velice dobrá, v porovnání s Galaxy S2 (displej typu AMOLED) ale přece jen nepatrně horší.
  • Kontakty v mobilu po importu – pokud budete marně hledat, kde byste je setřídili podle příjmení, zkuste položku „Filtrovat“…
  • Tlačítka: K dispozici jsou tři softwarová, takže v některých aplikacích visí na obrazovce a zmenšují aktivní část displeje. Jindy nevisí, ale aplikace se díky tomu může o něco hůře ovládat. Škoda, že alespoň jedno není hardwarové a namísto tlačítka pro vstup mezi naposledy spuštěné aplikace, což je převzato od tabletů, není kontextové menu.
  • Synchronizace s Outlookem – události v kalendáři jdou zkombinovat, synchronizace je kupodivu rychlá a hlavně bez problémů se i dokončuje. U kontaktů synchronizovaných přes noteboook se zcela obyčejným procesorem Atom N270 (1,6 GHz, jedno jádro), kde se Samsung Kies (včetně verze Lite) naprosto nechytá, funguje u Sony bezproblémově!
  • Velikost a hmotnost: I když by se z velikostního srovnání se Samsung Galaxy S4 (16.999 Kč, 70 x 137 x 8 mm, 130 g) mohlo zdát, že jsou si se Z1 (74 x 144 x 9 mm, 170 g) podobní, opak je pravdou. Oněch „pár“ milimetrů představuje v úchopu telefonu naprosto radikální rozdíl. Nemluvě o hmotnosti i když ta se může někomu zdát i příjemná…
  • Doba provozu: Při testování přehráváním videa (seriálové díly) vydržel telefon skoro šest hodin, což je neuvěřitelné. V zapnutém stavu se dobije za 6 h, což je samo o sobě hodně, ale je tu důležitější problém! Pokud se telefon zcela vybije, nedá se po připojení na dobíječku asi tři, čtyři minuty vůbec zapnout. Následně bylo navíc vždy třeba nastavit jazyk operačního systému a odklepnout další stránku s upozorněním. Nastavení, aplikace a obsah však zůstaly zachovány.
  • Údržba: sklo, byť tvrzené je po obou stranách, takže co myslíte?
  • Aplikační kompatibilita: AirAttack HD Lite (hra) – bezproblémová, CoolReader (čtečka e-knih) – bezproblémová, ČT (iVysílání, ČT24, ČT Sport – TV archiv a živé vysílání) –  drobnosti bez vlivu na funkčnost (tlačítka a horní lišta Androidu jsou stále vidět), MX Player (videopřehrávač) – bezproblémová, Prima (TV archiv) – nekompatibilní (nenabídne se k instalaci), Voyo (Nova – TV archiv a videopůjčovna) – drobnosti bez vlivu na funkčnost (tlačítka jsou v náznaku stále vidět).

 

Zepředu, zezadu i na stativu. Objektiv Carl Zeiss Camera DSC-QX100 (optický zoom 3,6x, 28 - 100 mm, optická stabilizace) s telefonem komunikuje přes NFC či Wi-Fi a při extrémní světelnosti 1,8 přijde na 11.890 Kč. Zabudován je senzoru Exmor CMOS o velikosti 20,2 mil. pixelů.

 

Jaký je?

Telefon je vybaven operačním systémem Google Android 4.2 a čtyřjádrovým procesorem Qualcomm MSM8974 pracujícím na 2,2 GHz, což nemluví o rychlíku, ale o expresu. Problémem není ani přehrávání videa ve Full HD i když tady občas zadrhnutí vidíte, ani jeho natáčení. Zabudovaný fotoaparát s autofokusem dovoluje ostření přes displej i hardwarové tlačítko (klasická foto spoušť) a je velice dobrý i když ne tak dobrý, jak bych čekal. Ale funguje solidně i v místnosti se sníženou hladinou osvětlení. Dořešit by chtělo Wi-Fi. Připojení do vaší sítě se totiž neohlásí na LCD, takže je lepší instalovat nějaký Wi-Fi manažer.

Obrazově je Z1 exceletní, potíže nebudete mít ani s barevností, ani s rozlišením, ani s pohledovými úhly. Je tu ovšem nepatrně snížená čitelnost na přímém slunci v porovnání s Galaxy S2 a nejspíše i S4. Zvuk je z jednoho zabudovaného reproduktoru nadpůrměrný, avšak je tu opravdu bohužel pouze jeden. Ze sluchátek je řádově lepší, včetně výrazného basového podkresu, který hned tak neuslyšíte.

 

Tabulka parametrů

 

 

Reálné, nijak neupravované foto.

 

 

Číst 21816 krát Naposledy změněno pondělí, 10 listopad 2014 06:35

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.