sobota 17 duben 2021
Text Size

Logitech X100 Mobile Speaker: puk nejen na cesty (test) Doporučený

Jednoduše elegantní a „sportovně založený“ externí reproduktor typicky k mobilu, který se také – pokud zařízení pracuje s kompatibilním Bluetooth profilem – jednoduše propojuje. 

foto: Logitech 

 

 

Hodnocení: 80 %

pro: sportovní (akční) design, práce v několika polohách (položen, zavěšen, na boku), funguje jako hands-free, přes Bluetooth ho napojíte pomalu na cokoliv

proti: například i při prostém zapnutí signalizuje šílenými zvuky, nevýměnný akumulátor, nepodsvícená tlačítka, hodilo by se nějaké pouzdro na cesty…

shrnutí: Reproduktor, který si vysloveně říká o aktivní používání a tak mi nedá nezeptat se, proč nemá nějakou zvýšenou odolnost, když už je navíc akumulátor stejně uživatelsky nevýměnný. Nicméně to, co dělá, dělá dobře. Přivyknout musíte zejména prapodivným zvukům linoucím se z něj při různých operacích. 

 

ZKUSTE TAKÉ (odkazy se otevírají do nového okna): Chronos Miniboom NFC,  Chronos Miniboom vs. Logitech X100 

 

Logitech X100 můžete mít v pěti různých barvách (podívejte se na fotografii) a napojit na externí zařízení jde buď přes Bluetooth nebo 3,5 mm konektor typu jack. Podle toho také bude spotřebovávat energii z uživatelsky nevýměnného akumulátoru, který má vydržet – při napojení přes Bluetooth – pět hodin. 

Z vlastností stojí za pozornost plná podpora hands-free telefonování (zabudován je i mikrofon), takže by bylo docela dobře možné využívat ho i třeba v autě, na což ale mikrofon zjevně není stavěn. 

 

Design, zpracování a určení

Vypadá jako puk a chtělo se mi s ním dokonce i kutálet. Povrch, mimo aktivní vyzařovací plochu reproduktoru (tvrdý plast), je pokryt solidní gumou, což je veskrze praktické, a rozměrným držákem na jedné straně je provlečena šňůra, což se také určitě hodí. Ostatně zavěsil jsem ho na věšák v předsíni a tam si hrál přes cihlovou stěno podle libosti. Zavěsit ho ale můžete třeba i na zapíchnuté lyže (pokud bude teplo – odolný není), nebo ho můžete položit na bok a jeho držák v tomto okamžiku poslouží jako opěrka, přičemž to jde udělat i tak, že tlačítka hlasitosti budou šikovně umístěná nahoře. Mimochodem celek, včetně tlačítek jako odolný tak trochu působí. Rozhraní jsou však otevřená, takže zatím opravdu o odolnou verzi nejde. 

Celkově vzato je design šikovně vymyšlen, až na uživatelsky nevýměnný akumulátor a rozhodnutí, že se tlačítka nepodsvítí, což někdy komplikuje ovládání. Proti zpracování však nelze mít námitek. To ostatně u Logitechu snad ani nepřipadá v úvahu. 

 

V detailech je výrobce pečlivý. Tlačítka dokonce mají kolem sebe – kvůli zvýraznění – kroužek s jinou barvou. Podsvícena ale bohužel nejsou, což se v setmělejší místnosti rychle projeví.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Zvukový výkon: zabudován je jeden širokopásmový reproduktor a zesilovač o výkonu 1,5 nicméně i tak hraje velice dobře a se slyšitelností, zvláště když mu vypomůžete vytočením hlasitosti telefonu, nebyly problémy. Mimochodem s výtečným plazmovým televizorem Panasonic GT60 spolupracoval přes Bluetooth ukázkově, takže jsem si večerní zprávy „odnesl“ v podobě zvuku i do kuchyně. 
  • Bezdrátové propojení přes Bluetooth je uděláno výborně a fungovalo i za třemi cihlovými zdmi. Bez potíží jsem se také napojil přes speciální tlačítko se znakem Bluetooth (tzv. spároval), na výše zmiňovaný Panasonic GT60 a mobily Samsung Galaxy S2 a S4, a levňoučký Huawei Sonic. Zabudovány jsou mj. dva důležité Bluetooth profily (vysvětlení zde – odkaz se otevírá do nového okna): A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) určený zejména pro mobily a tablety, pro podporu telefonování pak slouží HFP1.5 (Bluetooth Hands-Free Profile). Oba byly bezproblémově funkční. 
  • Reakce na příchozí hovor byla zcela pohodová a X100 po ukončení spojení kupodivu vždy pokračoval v přehrávání. Zabudovaný mikrofon funguje slušně, ale pochopitelně na nijak velkou vzdálenost necelý metr; do auta či rušnějšího prostředí není. 
  • Ovládání obstarávají čtyři do gumy zapuštěná a nepodsvícená tlačítka. Dvě pro hlasitost, jedno pro zapnutí a poslední pro spárování s dalším zařízením. To je ohlášeno – diplomaticky řečeno – přehnaně výrazným tónem a nejinak je tomu u vrcholu maximální a minimální hlasitosti.
  • Spotřeba a výdrž: dobíjení obstarává kabel USB - Micro USB a dlužno říci, že ten dodávaný má konektor Micro USB o něco delší než běžný kabel (je to kvůli gumovému oplášťování reproduktoru). Dobil jsem ho ale i přes běžný kabel (jiný zdroj se nedodává), jen měl trochu tendenci vypadávat. Dobíjení signalizuje blikající modrá dioda, což se dá přežít. Výdrž byla něco přes čtyři hodiny, dobití trvalo něco přes tři hodiny.
  • Údržba je snadná, guma dobře odolává i nehtům a zároveň chrání zařízení. Trochu obavu bych měl pouze o možná mimořádně tvrdý plastový kryt. Logitech to má ale jistě dobře vymyšleno. 
  •  

 

Vypadá jako puk a s průměrem 85 mm (úchyt nepočítám) a výškou 37 mm má skoro jeho rozměry. Ostatně ty oficiální podle Wikipedie jsou: průměr 76,2 milimetru (3ʺ) a výška 25,4 mm, tedy jeden palec. S hmotností kolem 160 gramů pak vysloveně sedí. 

 

Jaký je?

Na co Logitech při návrhu pozapomněl, je míra zeslabení, protože tlačítkem se dá snížit hlasitost natolik, že neslyšíte zhola nic (předpokládám, že ony vyluzované a příšerně zvuky jsou záměrem...). 

Co se týče nevýměnného akumulátoru i to je nepochybně záměr i když uznávám, že u takovéhoto „sportovně“ založeného zařízení ho lze očekávat. Škoda že firma neuvedla i trochu odolnější, chcete-li outdoorovou, verzi, která by jistě měla své opodstatnění a zájemce. 

X100 je výborně použitelný nejen pro muziku, ale i jako stolní hands-free. Jen nesmí být od vás příliš daleko, maximálně tak metr, spíše méně. I přes zanedbatelný výkon hraje výrazně s někdy poměrně dosti slyšitelnými středy a výškami a také se slušnými basy, které jsou – vzhledem k účelu a stylu zařízení – určitě na místě. Obecně vzato, se reproduktor solidně vypořádá s prakticky jakoukoli muzikou, což bych pokládal ze možná největší výhodu a i když výdrž by mohla být delší a tlačítka podsvětlená, je to určitě solidní práce i když někdo by mohl namítnout, že mu chybí NFC (vysvětlení zde – odkaz se otevírá do nového okna).

 

Tabulka vlastností

 

 

 

 

Číst 10808 krát Naposledy změněno pátek, 28 březen 2014 10:04

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.