sobota 13 červenec 2024
Text Size

Chronos Miniboom NFC: drobek s výborným zvukem (test) Doporučený

Stereo reproduktor napojitelný přes Bluetooth na zařízení s Androidem funguje i jako hands-free (zabudován je mikrofon) a když na to přijde, dokáže udělat i docela pořádný virvál!

 

 

Hodnocení: 97 %  

pro: cena/výkon, cena (zdůrazňuji že v rámci kategorie), překvapivě dobrý a hutný zvuk, jednoduché propojení nejen pokud máte NFC, excelentní výdrž (!), výměnný a levný akumulátor, funguje jako hands-free, výtečné tovární zpracování, přes Bluetooth ho napojíte pomalu na cokoliv (!!!)

proti: občas je třeba napojení přes NFC zopakovat, hodilo by se nějaké pouzdro na cesty…

shrnutí: Vytknout bych mohl absenci rádia, ale to by šlo trochu mimo mísu, protože v tomto duchu bych mohl ještě pokračovat např. budíkem a dostali bychom se někam jinam. Chronos Miniboom NFC je externí reproduktor s jednoduchým hands-free a v tomto ohledu je jedním slovem vynikající! Výrobce by rozhodně na tomto základě měl pokračovat dalšími verzemi. Třeba zabudováním zmiňovaného rozhlasového přijímače.

 

 

Reproduktory pro mobilní zařízení, nebo lépe řečeno „mobilní reproduktory pro mobilní zařízení“ představují v rámci spotřební elektroniky samostatnou a dosti drahou kapitolu a není výjimkou, že stojí stejně jako mobilní telefon střední třídy. V případě primárního určení jako „doplňku zařízení Apple“ je vysoká cena prakticky pravidlem a často jde také o výrobky exkluzivních značek. Své produkty ale mají v tomto segmentu i značky ryze masové (viz naše zpráva o Panasonic SC-NA10 a SC-NA30 - odkaz se otevírá do nového okna). 

 

Design, zpracování a určení

Miniboom NFC je výjimečně zpracované a vskutku drobné zařízení (104 x 79 x 65 mm) vážící pomalu jako dva mobilní telefony (250 g). Neříkám, že ho dáte do kapsičky u košile, ale do kabátu se už vejde bez problému!

Design je vytříbený a solidní a i když by někdo mohl namítnout „proč je párovací oblast pro NFC na boku“ (odkaz se otevírá do nového okna), odpověď by byla jednoduchá – není místo. 

Širokopásmové stereo reprouktory najdete za nesundavatelným kovovým krytem na čelní straně. Pohodové dotykové ovládání je na straně horní a posuvný vypínač pro zapnutí a vypnutí pro změnu vzadu (viz foto níže); dálkový ovladač se nedodává a byl i zcela zbytečný. Vše doplňuje podsvětlená oblast s nápisem Music, která bliká, když se provádí propojování se zařízením s Bluetooth (odkaz se otevírá do nového okna), tzv. párování. Oblast NFC je na levém boku a je určena pro přímé a plně automatické napojení takto vybavených audio zařízení. Propojení s telefonem Galaxy S4 obnášelo jen povolení NFC a přiložení k boku. Pak stačilo jen chvilinku počkat, to vše při vypnutém Bluetooth, které si NFC zapnulo samo.

Akumulátor je uložen ve spodu a jde o standardní Nokia BL-5C, který sami lehce vyměníte. Ostatně nový vás přijde na 180 Kč a i to je značnou výhodou Miniboomu a u konkurence to často marně hledáte. S většinou obdobných zařízení je totiž nutné kvůli výměně akumulátoru navštívit servis.

Díky svým rozměrům (a výdrži) je Miniboom přímo předurčen být častým společníkem na cestách, ale výborně se uplatní i doma a díky vstupu typu jack na něj napojíte i starší zařizení, například „empétrojku“.

 

 

Nejdůležitější funkce 

  • Zvukový výkon je překvapivě vysoký a Miniboom i přes udávané 2x 3 watty hraje jako o závod. Až by si našinec tipnul, že se na nějaký ten wattík ve specifikaci pozapomnělo…
  • Bezdrátové propojení si bezproblémově poradí s celou řadou výrobků, a to je u zařízení s Bluetooth hodně nezvyklé!  Je to dáno zabudováním třech profilů (odkaz se otevírá do nového okna) najednou. Dosah bezdrátu je obvyklý, tj. asi deset metrů, a Miniboom bez potíží hrál přes dvě asi deseticentimetrové cihlové stěny na vzdálenost cca 5-6 m. V případě třech už ale zvuk vypadával.
  • Reakce na příchozí hovor byla bezproblémová a přehrávání muziky je v tomto okamžiku přerušeno, po skončení hovoru je na něj opět navázáno, tedy většinou, protože někdy ho musíte na Miniboomu odstartovat ručně tlačítkem Play. Zabudovaný mikrofon se – co do citlivosti – choval obdobně, jako ten v mobilu (subjektivně vzato, samozřejmě).
  • Ovládání je dotykové a bylo prakticky bezproblémové. Jen tu a tam se mi stalo, že jsem musel tlačítko zmáčknout dvakrát. Nicméně to, co budete moci udělat (ovládat) bude záležet na tom, přes jaký „profil“ Bluetooth (více viz Slovníček pojmů) bude zařízení připojeno (hlasitost pochopitelně funguje vždy). Hardwarové tlačítko je tu jediné – dvoupolohový posuvný jezdec (zapnutí/vypnutí), což je dobře vidět na fotografii níže.
  • Spotřeba se sice neudává, ale i přes použití Bluetooth 2.1 a nikoli úspornějšího 4.0, se lehce dostanete na osm, osm a půl hodiny. Pokud použijete kabelové propojení, jste na zhruba dvanácti hodinách (vždy záleží i na hlasitosti). Plně vybitý se dobil za cca 15 hodin. Čas je skvělý (podívejte se na konkurenci) a navíc by podle dovozce, společnosti Kobe, měl jít použít i větší akumulátor Nokia s kapacitou tuším 1 050 mAh.
  • Údržba je jednoduchá. Překvapivě kvalitní povrch stačí jen otřít suchým hadříkem ideálně antistatickým (tvrdá guma na bocích na tom není jinak). Poškození při položení, či nechtěné šoupnutí po nábytku opravdu nehrozí. Na spodu jsou dva výrazné gumové pásky a tady by se mohly učit i velké značky!

 

Akumulátor z mobilu Nokia je levný a snadno výměnný.

 

Jaký je? Nejlepší!

Zvukově je vyvážený. Překvapivé jsou poměrně výrazné středy, což nebývá zvykem nejen u takovýchto zařízení, dobře slyšitelné výšky a basů si myslím také užijete více než dost. Velice slušně, rozhodně nad rámec kategorie, podával jak vážnou či komorní muziku, tak klasický rock či art rock. Se svým podáním by se zjevně neztratil ani mezi zařízeními dvakrát či třikrát dražšími nemluvě tom, že se velice snadno napojuje na v podstatě libovolné zařízení s Bluetooth.

Ostatně vyzkoušel jsem ho s celou řadou z nich. Od nejnovějšího Samsung Galaxy S4, přes starší S2 a tablety Pipo U2 a Gogen TA 8500 Quad. Kupodivu zafungoval (byť s utlumenou hlasitostí) i s plazmovým televizorem Panasonic GT60 i když tady bylo vidět, že Panasonic si výstup na Bluetooth audio dělá tak trochu podle svého. Jde také bezproblémově napojit i na server Synology DS414, jehož test najdete na digizone.cz zde (externí odkaz se otevírá do nového okna).

Na stejném místě najdete i další recenzi Chronos Miniboom NFC (externí odkaz se otevírá do nového okna), která také stojí za zkouknutí a je brána z trochu odlišného úhlu.

S Miniboomem sice nedostanete zdroj, ale protože má zabudováno Micro USB (slouží opravdu jen k dobíjení) stačí použít jakýkoli od mobilu přičemž znakem, že se opravdu dobíjí bude červeně svítící označení Music na čelní straně. V balení ale také najdete kabel USB-Micro USB, takže dobijete i přes počítač nebo televizor Panasonic. 

A abych nezapomněl – ocenit je nutno i výtečné tovární zpracování, takže se nedivte, že Digirevue.cz může Chronos Miniboom NFC s klidným svědomím doporučit. I když se někomu může zdát drahý, podívejte se na konkurenci. Navíc je podle dovozce, společnosti Kobe (externí odkaz se otevírá do nového okna) ověřena i spolupráce s Apple iPhone.

 

Tabulka parametrů

 

 

 

 

 

Číst 38461 krát Naposledy změněno pondělí, 10 listopad 2014 06:34

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.