sobota 13 červenec 2024
Text Size

Gogen TA 8400 Dual (test): pěkný, ale nikoli bez potíží

V černé i bílé se objevil levňoučký a výkonný tablet pro každého, navíc s dosti univerzálním použitím. Není ale všechno zlato co se třpytí, takže není zcela bez problémů.  

Foto: autor a Gogen

 

Hodnocení: 60 %  

pro: elegantní vzhled, za danou cenu nabízí vysoký výkon, pro někoho i to, že podporuje USB (OTG)

proti: nesladěný hardware a software, potíže s aplikacemi a dokonce i zabudovanými

shrnutí: elegantní, relativně výkonný tablet (za danou cenu – „nereletavině“), který ale také bohužel provázejí potíže s nesladěností a aplikační nekompatibilitou. Pokud problematické aplikace nepotřebujete, poslouží dobře, ale zas tak univerzální nebude. Občas je to trochu sázka do loterie.

 

Elegantní profil, a to ze všech stran. A také rozumná výbava! Na danou cenu…

 

Novinka má nabídnout hodně a na první pohled předpoklady určitě splňuje. Navíc papírově vypadá na více, než kolik stojí, a to i přesto, že nemá displej typu IPS. Některé levnější modely ho mají ale jak je poslední dobou vidět, není IPS, jako IPS. Nejspíše je to tak dobře!

 

Design, zpracování a určení

Po této stránce je tablet určitě povedený, a to včetně solidního dílenského zpracování. Díky širokým okrajům nahoře a dole (při držení na výšku), a také díky zadnímu zvrásněnému povrchu, se dobře drží. Pokud jde o to, pro koho je určen, netroufnu si to posoudit, protože tablet je vlastnostmi nevyvážený (viz dále) a ani na aplikační kompatibilitu nebylo spolehnutí. 

  

Základní ovládací tlačítka, plus sejmutí obrazovky (jde vypnout) a ovládání hlasitosti.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Displej nepodporuje automatickou regulaci jasu, čitelnost na přímém slunci není nijak výjimečná, i když možná lehce nadprůměrná. Pohledový úhel zleva a zespoda vynikající, shora a zprava obraz rychle tmavne a ztrácí se detaily. 
  • Ovládání – k dispozici jsou překvapivě pouze dvě hardwarová tlačítka (Zpět a zapnutí/vypnutí) a naopak celých šest softwarových (viz foto výše). Jde o: hlasitost, seznam spuštěných aplikací, odchycení obrazovky (v menu jde vypnout), Domov a Zpět. Šest ze sedm ikon aplikací pod čarou jde upravit, resp. vymazat a nahradit jinými, výjimkou je pouze seznam aplikací ve středu, který je stálý. 
  • Focení a video – možnosti jsou překvapivě velké i když rozlišení není nijak vysoké (chybí blesk a autofokus, ale to v této kategorii nemůžeme očekávat). Režimy jsou tři: foto, video a panorama, přičemž ten poslední se vytváří pomalým pohybem do stran (pouze horizontálně). Jednoduché video se natáčí v MPEG-4, H.264.
  • Po připojení k počítači máte na výběr ze třech režimů: přenos souborů (MTP), fotoaparát a USB paměť, připojení samo je bezproblémové, ale dobíjení v podstatě nepracuje (viz níže). 
  • Doba provozu: dodávaná dobiječka dává pouhých 0,3 A, což je zvláštní, protože i tak se tablet za provozu (přehrávání videa, web přes Wi-Fi) dobije za asi 5 hodin. Poté vydrží – opět při přehrávání videa – o zhruba hodinu déle. Dobíjí ale kupodivu i po připojení k počítači (speciální režim chybí), ovšem to v praxi nedostačuje ani k tomu, aby se dobíjel za provozu, nebo jen při prostém přenášení souborů z PC. Výsledkem je, že pozorujete pomalý úbytek napájení až k naprosté nule. 
  • Údržba – přední plastový kryt se nešpiní tolik, kolik bych čekal, takže v tomto ohledu tablet patří mezi pár nadprůměrných. Ani zadní strana nevyžaduje nějaké speciální ošetřování, a to nejen díky povrchu, ale zejména díky speciálnímu gravírování. 
  • Aplikační kompatibilita: AirAttack HD Lite (hra) – bezproblémová; Angry Birds (hra) – bezproblémová; Cool Reader (čtečka e-knih) – bezproblémová; ČT: iVysílání (TV archiv) funguje omezeně i když je předinstalované, někdy nepracuje hlasitost, pravidelně padá v okamžiku výpisu dalších dílů nějakého seriálu; ČT24 a ČT Sport (živé vysílání) pracuje, ale nejde změnit kvalita, protože následně vždy přestane přehrávat; MX Player (videopřehrávač) – bezproblémová; Prima (TV archiv) – nekompatibilní, nabídne se k instalaci, ale ohlásí že je nekompatibilní.

 

Při pokusu o výpis dalších dílů se prakticky vždy objevovalo takovéto hlášení.

 

Jaký je? Nedotažený!

Na tabletu je vidět nesladěnost softwaru s hardwarem. Například tlačítko pro vyvolání spuštěných aplikací občas zahlásí nulu, při druhém stlačení se už opraví a zobrazí rozeběhnuté aplikace správně. Tablet pravidelně padá na předinstalované aplikaci iVysilání, ČT24 a ČT Sport fungují, i když omezeně. Často totiž při nastavení určité kvality (nebo na volbu Automatická) nejde zvuk, prakticky vždy aplikace padala v okamžiku výpisu dalších dílů seriálu. A to jsem jich zkoušel několik. Tablet se také z neznámých důvodů chová jako phablet (phoblet), tedy tablet kombinovaný s mobilem. Ve stavové části tak natrefíte na sílu GSM signálu, v menu Nastavení pak například na „Mobilní sítě“. 

Co se týče fotoaparátu, kvalita snímků i videa není nijak vysoká (průměr kategorie) a vyžaduje hodně světla. Focení v interéru je tak poněkud obtížné a často vystupuje šum. Snímky i video proto berte spíše jako jako informační. 

Znát je rovněž nižší zvukový výkon, což je ale v této kategorii pravidlem. Zabudovaný Android 4.2 je neznámých důvodů částečně nelokalizovaný. Aktualizování nepomůže, výpis ukázal, že je k dispozici poslední verze. 

Bráno z dálky, je tablet slušný, designově povedený a rozumně svižný. Bráno z blízka v konkurenci neobstojí a problémy nestojí za koupi. 

Tabletů Gogen jsem testoval celou řadu a vždy představovaly – v kontextu doby, pochopitelně – výborný poměr cena/výkon a měly solidně sladěný hardware se softwarem. U TA 8400 Dual tomu tak není, takže zpátky na stromy, protože tenhle výrobek značce dobré jméno neudělá.

Pokud nějaký takový tablet chcete, doporučuji spíše Gogen TA 8500 jehož test najdete zde. 

 

 

 

Tabulka vlastností

 

 

Zdrsněná zadní strana je hodně elegantní a také praktická.

 

 

Číst 6459 krát Naposledy změněno úterý, 30 září 2014 02:01

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.