sobota 13 červenec 2024
Text Size

Tabu Lumen TL-800 (test): žárovka plná světla Doporučený

Je drahá, je ale také kvalitní, což poznáte už na dotek. Nabízí – pochopitelně vedle běžného svícení – hned několik dalších funkcí. Například namíchání libovolné barvy světla či proměnu v něco à la diskotéková koule.  To vše přes Bluetooth…  Foto: Tabu Lumen

 

Hodnocení: 60 % 

  • pro: dobrý nápad, kvalitní provedení, kvalitní tovární zpracování a dobré materiály, nastavení libovolné barvy světla, včetně teplé bílé či studené bílé
  • proti: u Androidu hodně problematická a omezené kompatibilita a méně funkcí (iOS nejsem schopen posoudit)

můžete očekávat: Není levná, ale stojí za to – pokud ji ovšem rozchodíte. Jak je vidět, nutný je Android 4.3, protože s prý kompatibilním Samsung Galaxy S4 a Androidem 4.2 nefunguje. Po aktualizaci na verzi 4.3 už žárovka pracovala. 

 

Bytelné a těžké tělo je výborně zpracované. Cena v tomto ohledu – a vzhledem k přídavným funkcím – prakticky odpovídá. Nadsazená je možná o stovku, či spíše dvě.

 

Pokud ji jen zašroubujete do objímky, bude fungovat jako obyčejná žárovka. Pokud se k ní připojíte – typicky mobilem – začnou se dít i další věci. Třeba začne blikat či měnit barvy do rytmu, upozorní vás na hovor či se automaticky zapne při přiblížení. Vždy ale záleží na tom, zda se na ni budete napojovat z operačního systému Android či z iOS. V druhém případě budou vlastnosti propracovanější. Ostatně zlé jazyky by mohly tvrdit, že cenou Applu dokonale odpovídá. Faktem ale zůstane, že tzv. RGB žárovky, tedy ty s plně měnitelným spektrem v rámci barevného modelu RGB (Red – červená, Green – zelená, Blue – modrá) a bezdrátovým propojením, jsou prostě drahé. 

Tady je to nejspíše okořeněno ještě i tím, že žárovka pasuje více k iOS než k Androidu.

K TÉMATU: Úspora energie (rozcestník): nové štítky EU, tipy na mimořádně povedené výrobky

 

A co tedy vlastně umí? Obecně vzato máte k dispozici čtyři předprogramované režimy, které mohou být spuštěny pro jednu i více žárovek současně. Jdou totiž seskupit, klidně i za polovinu domácnosti (nezapomeňme, že pracujeme s dosahově omezeným Bluetooth): 

  • režim „Party“ – různě blikající světlo, 
  • režim „Relaxace“ simulující uklidňující, prý měsíční, světlo, 
  • režim „Buzení“ s postupným náběhem světla, 
  • režim „Romantika“ navozující atmosféru vhodnou pro rande, či klidné večerní posezení.

V případě Apple iOS k tomu – podle firemních informací ovšem – ještě přistupují: světelná synchronizace s hudbou, automatické zapnutí při přiblížení telefonu a upozornění na hovor (nejspíše světelné).

Na výběr rovněž máte – v obou případech – volbu libovolné barvy z plné RGB palety, tedy z 16,8 mil. barevných odstínů.

 

Tělo žárovky je navrženo i zpracováno velmi kvalitně.

 

Design, zpracování a určení

Bytelné a těžké provedení svědčí o tom, že by udávaná výdrž LED diod mohla klapnout. Tovární zpracování chytře a elegantně navrženého hliníkového základu bylo vysloveně kvalitní. Po celonočním svícení se vrchlík nijak neohřeje, spodní část ovšem vesele vyzařuje teplo a je vidět, že tohle je ta správná cesta. 

I za to ostatně platíte…

A pro koho je určena? Nejspíše pro teenagera s Applem. Pro něj se jeví jako ideální, ale mít ji jako rezervu v hlavním svítidle v obýváku pro navození té správné atmosféry by určitě také nebylo k zahození.

 

Takto vidíte ovládací software po spuštění na nekompatibilním mobilu. Žádné funkce nejsou k dispozici a žárovku tak jen můžete ovládat klasickým vypínačem.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Bezdrátové propojení – nutností je Bluetooth (tady je verze 4.0, ale se 3.0 je kompatibilní) a Android 4.3, případně telefon Samsung Galaxy S4 s Android 4.2. To měl být jediný přístroj, kde má tato verze operačního systému pracovat. Bohužel tomu tak nebylo a fungovala opět až 4.3. Rovněž mé snahy rozjet software s LG Flex a Android 4.2 vyšly zcela naprázdno. Ulehčenou pozici prý máte u Applu a Sunnysoft na webu uvádí desítku kompatibilních zařízení iPhone 4S počínaje a iPad Air, resp. iPad 3, konče. 
  • Ovládání – aplikace pro Android (testování probíhalo s ním) je poněkud jednoduchá až triviální, a to i po grafické stránce. Je ale také snadné, ovšem u dotykového ovládání se snad nic v tomto ohledu zkazit nedá. Žárovky lze spojovat do skupin se společným ovládáním, což jsem ovšem nevyzkoušel (skupinu si ovšem vytvoříte lehce) a samozřejmostí je možnost prostě je jen zapnout a vypnout běžným vypínačem. 

 

Jaká je? Taková i maková!

Jak vidíte výše, nebo z tabulky, je kompatibilita hodně omezená a i když ji splníte, žárovka se ve spolupráci s iOS nebo Androidem bude chovat rozdílně. Zkoušel jsem ji s LG Flex a Android 4.2, ale nepracovala, resp. fungovala jako běžná LED žárovka. Zkusil jsem ji i se Samsung Galaxy S4 a Androidem 4.2 (pro tento telefon a tuto verzi o. s. výrobce udává kompatibilitu) a opět nepracovala. Zkusil jsem ji se sousedovým Samsung Galaxy S4 s Androidem 4.3 a ejhle – fungovala stejně, jako s dalším telefonem s verzí 4.3. Udávaná kompatibilita tedy zjevně nesedí! 

V případě Applu je prý ale vše v pořádku a i to nasvědčuje tomu, že produkt je cílen na tato zařízení. Nicméně ani napojení Bluetooth u Androidu 4.3 nebylo zcela triviální. Následně zjistíte, že obslužný software je opravdu poněkud primitivní, i když lehce ovladatelný, výběr barev je dělán jednoduše dotykem v části spektra a party režimy patřičně šílené, přičemž se nakonec ukázalo, že byly dva. Příjemný je zbytek funkcí (navozená relaxační atmosféra neměla chybu) a kdyby žárovka ještě vydávala nějaký zvuk, dala by se vlastně použít jako velmi vyspělý zvukově světelný budík. V každém případě po hardwarové stránce je Tabu Lumen výborně navržená, má kvalitní zpracování a solidní parametry. Jsem si ovšem naprosto jist, že sázka na Android 4.3 je špatným tahem. Nicméně tady jde zjevně jen o Apple a tím je to podle mého dáno. Pokud zde vše chodí jak má (nebo splníte striktní podmínky pro Android), bude to hodně vyspělý kousek vaší techno domácnosti.

 

Tabulka vlastností

 

 

 

Číst 40924 krát Naposledy změněno čtvrtek, 01 prosinec 2022 01:43

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.