pondělí 28 září 2020
Text Size

Iget Blackview Zeta (test): výkon a elegance prakticky zadarmo

Levné „osmi jádro“? To už není protimluv a tenhle pětipalcový mobil to dokazuje. Je příjemně tenký, vysoce kompatibilní a v ceně dostanete ochrannou folii a čtyři kryty zadní strany. A co za to? 

Foto: autor a Iget

 

Hodnocení: 90 %  

pro: excelentní poměr cena/výkon, čtyři kryty a ochranná folie na LCD v balení, vzhledem k ceně překvapivě solidní LCD (IPS), výtečná aplikační kompatibilita, velmi vysoký výkon, ale…

proti: …pomalé dobíjení za aktivního provozu (video, web atd.),

shrnutí: Výborný telefon. A výkonný, byť bez specializované grafiky. Zaplatíte za to především kratší dobou provozu, což by zase až tak nevadilo, protože tu lze očekávat. Horší je ale velmi pomalé dobíjení za aktivního provozu, což jsem ověřil raději několikrát. Pokud ale hledáte slušný výkon a eleganci skoro zadarmo, tady budete doma!

 

Čtyři barevné kryty zadní strany dostanete v ceně – tmavě modrý, žlutý, zelený a bílý.

 

Zeta představuje tenký, devět milimetrů hluboký telefon s osmi jádrovým procesorem, solidním displejem typu LCD (IPS) a podporou dvojice SIM karet. Ta je o to zajímavější, že není sdružena s microSD, ale je opravdu plná. Máte tu tudíž tři mechaniky:

 • microSD,
 • Micro SIM (SIM 2),
 • SIM plného rozměru (SIM 1).

Obě SIM navíc podporují nejen data, ale i běžné GSM což je další bonus! A aby toho nebylo málo, Micro SIM si správně po zasunutí karty vypne datové přenosy aby váš účet (případně) nepřišel k úhoně. To je bohužel stále méně časté!
Iget tak i v těchto ohledech nabízí hodně zajímavý mobil navíc s cenou pod 4.000 Kč, přesně řečeno s doporučenou koncovou cenou pouhopouhých 3.199 Kč!

Po právě proběhlém zlevnění…

Pojďme se proto na Zetu podívat trochu komplexněji, včetně důkladného prozkoušení aplikační kompatibility. Díky přístupu, který mám na všechny možné videotéky, mohu navíc nabídnout i vyzkoušení s těmi placenými, jakými jsou Filmbox Live, Voyo a UPC Horizon Go. Zvláště ten se předvedl ve výborném světle!

Zeta ale nešetří ani na zajímavých funkcích, jako je zapnutí dvojím poklepáním na zhasnutý displej (i když nefunguje vždy, což je známo i z mnohem dražších výrobků), a je tu také speciální rozhraní pro rychlé spuštění aplikací. Stačí jen prstem vykreslit příslušný znak na mobilu v pohotovostním režimu a opět se zhasnutým LCD.

Aplikace u kterých to můžete využít, omezeny nejsou. Znaky jsou však jasně předdefinované a je jich sedm. Změnit je tudíž nelze a jdou jen zapnout nebo vypnout. A i když jsou některé znaky pro rychlé zapsání poněkud krkolomné, třeba takové „C“ se pro spuštění Cool Readeru opravdu hodí :).

 

V menu nastavení v části Akce, naleznete i volbu „Rychlý start“ dovolující zápisem znaku na displeji vypnutého mobilu nejen provést jeho zapnutí, ale rovnou i start libovolné aplikace, a to i doinstalované. Já jsem „C“ pro „Fotoaparát“ (Camera) zaměnil za „C“ pro čtečku knih Cool Reader. Fungovalo to bezvadně, a to nejen v tomto případě.

 

Design, zpracování a určení

Návrh se točí kolem dvou věcí: tří zabudovaných mechanik a tenkého devítimilimetrového provedení. A také klasického ovládání s kontextovým menu a vyvoláním běžících aplikací delším podržením tlačítka Home. Všechna tři softwarová tlačítka jsou umístěna mimo displej, takže nemáte problém s jejich zobrazováním (a nezobrazováním) v aplikacích.

Konektor Micro USB je nezvykle na horní straně, kde je i místo pro napojení sluchátek. Na pravé straně pak najdete hlasitost a zapnutí/vypnutí. Mechaniky uvidíte po sundání zadního krytu (viz foto na konci článku), což se dělá velice snadno (zpracování bylo bezproblémové i jinde) a pro zasunutí většiny karet bude zapotřebí vyndat baterii.

Blackview Zeta je určen pro ty, kteří hledají výkonný mobil s rozměrným displejem a mají na to doslova pár korun. Výkon pochopitelně omezuje absence samostatné grafiky, ale tu tady opravdu nikdo nečeká. Bude ho omezovat i relativně krátká doba provozu (den a často i méně), takže mějte zdroje energie na blízku

 

Domovská obrazovka je uprostřed mezi dalšími dvěma. Jako obvykle můžete přidat i ubrat, upravit lze i aplikace pod čarou a zůstat tu musí jen jejich seznam. Mimochodem v něm aplikace nejdou setřídit podle abecedy, což je škoda.

 

Test nejdůležitějších funkcí

 • Displej podporuje automatickou regulaci jasu, úhly pohledu jsou výborné, čitelnost na přímém slunci odpovídá základnímu IPS a je tudíž o něco lepší, než u běžného LCD.
 • Ovládání – k dispozici jsou tři hardwarová tlačítka na boku, softwarová jsou umístěna mimo displej, takže v aplikacích nemusíte řešit jejich skrývání. „Pod čarou“ naleznete čtyři ikony plus vstup do seznamu všech aplikací. Ten jako jediný nejde odstranit. Ostatní jdou a jdou i nahradit.
 • Focení a video – zadní fotoaparát, a o ten jde především, nabízí nezvykle velkou spoustu možností, včetně úpravy citlivosti ISO, expozice, samospouště, pěti voleb pro vyvážení na bílou a celé řady scénických režimů plus volbu jejich inteligentního výběru, tedy inteligentní automatiky podle druhu scény. Režim kamery umožňuje upravit charakteristiku mikrofonu a dovoluje i časosběrný režim od 1 do 10 s. Ostřit můžete dotykem na displej, pro vyfocení snímku je ale zapotřebí zmáčknout ikonu foťáku či kamery.
 • Synchronizace s MS Outlook chybí (aplikace se nedodává), spojení s notebookem s Windows 8.1 bylo bezproblémové. Volby jsou čtyři, včetně „Pouze dobíjení“. Při vybrání volby „Integrovaná jednotka CD-ROM“ najdete jen specifikaci konektoru Micro USB, nikoli nějaký aplikační software.
 • Velikost a hmotnost: šířka se na „pěti palec“ se zdá díky malé hloubce menší k čemuž přispívají i úzké okraje u displeje vlevo a vpravo. Hmotnost 160 g je vzhledem k ceně odpovídající.
 • Doba provozu – 4,5 h (přehrávání videa, cca 50 % se zapnutým Wi-Fi a streamovaným videem přes internet). Dobití za provozu – 6 h (stejný cyklus). Dobíjení v klasickém pohotovostním režimu (dva krátké hovory) – 2 h 45 min. Při poklesu akumulátoru pod 15 % se automaticky zapíná režim úspory energie, včetně vypnutí Wi-Fi. V menu nastavení ho však můžete potlačit, což jsem také pro účely testu udělal. Signalizace dobíjení je na zařízení, mobil jde zapnout okamžitě po samovolném vypnutí při úplném vybití (vybije se na nulu – nebo to alespoň hlásí).
 • Údržba – snadná i když se snadno zašpiní i zadní strana. Obě pak poněkud přitahují prach, takže ideální bude nějaký antistatický hadřík, což je záležitost za stokorunu.
 • Aplikační kompatibilita: AirAttack HD Lite (hra) – bezproblémová; Angry Birds 2 (hra) – bezproblémová, ale musíte před tím nainstalovat poslední verzi aplikace „Hry Google Play“; Cool Reader (čtečka e-knih) – bezproblémová; Český rozhlas (iRadio ČRo) – bezproblémová; ČT (iVysílání, ČT24, ČT Sport – TV archiv a živé vysílání) – bezproblémová; Prima (TV archiv) – bezproblémová; Joj (TV archiv a živé vysílání) – bezproblémová; Markíza (TV archiv) – bezproblémová; Filmbox Live (TV kanály a on-line videopůjčovna) – není k dispozici; UPC Horizon Go (živé vysílání a videotéka): bezproblémová, včetně zapamatování pozice ve filmu; Voyo (TV archiv): bezproblémový; Youtube – bezproblémové; MX Player (videopřehrávač) – bezproblémová.

 

Takto vypadá stahovací roletka systému Android u Zety. Vlevo po prvním stažení, vpravo po klepnutí na volbu Nastavení.

 

Jaký je? Solidně výkonný i bez speciální grafiky

Začněme ale něčím jiným, totiž otázkou: „Může dostat takto postavený mobil nějaké redakční ocenění?“

Odpověď je: „Může.“

„A dokonce musí!“

Zeta totiž prokopává cestu i když trochu jinak než velcí výrobci s drahými mobily nabitými funkcemi, kteří se snaží všechny vlastnosti pokud možno co nejvíce vybalancovat a k tomu nabídnout specialitky.

Tady dostanete vysoký výkon, který by mohl být ještě vyšší, kdyby byl podpořen speciální grafikou (to by ale nestál tolik, kolik stojí), za cenu poměrně nízké provozní doby. To mě osobně tolik netrápí, jako pomalé dobíjení za provozu s dodávanou dobíječkou jejíž 1 A se zdál opravdu velice málo, protože například k Samsung Galaxy S dostanete dvojnásobek. Udělal jsem tedy to, že jsem ještě jednou vyzkoušel dobití za provozu za výše uvedených podmínek, ale s 2A dobíječkou. Kupodivu jsem však dospěl ke zcela stejnému času, takže tohle bude někde hlídáno a patřičně omezeno.

A když jsem u toho, omezeni rozhodně budete i u fotoaparátu. I když je pohodlně ovladatelný (práce s menu ovšem vyžaduje trochu zvyku) a nabízí spoustu nastavení. Jinak je však přesně takový, jaký byste v této cenové relaci očekávali, tj. s pomalým ostřením a nevýraznými detaily.

Nikdo ale nemůže čekat něco jiného.

A hodnocení?

Za mě tedy rozhodně dobré, což je vidět i výše.

 

Barevný zadní kryt z čelního pohledu prakticky nevidíte. Tento je bílý…

 

Tabulka vlastností

 

Mezi základními aplikacemi chybí zejména Youtube. Je ale snadno ke stažení přes Google Play, nebo jak se také poslední dobou říká, Google Store.

 

Pod krytem najdete i místo pro dvojici SIM karet každou jiné velikosti. A mechaniku karty microSD.

 

Číst 6369 krát Naposledy změněno pátek, 09 říjen 2015 07:06

2 komentáře

 • Odkaz Komentáře Bohumil Herwig středa, 09 prosinec 2015 22:48 napsal(a) Bohumil Herwig

  Díky za zprávu. Po pravdě myslel jsem, že je tu jako doplněk procesoru, tedy vedle něj...

 • Odkaz Komentáře Karel Endler úterý, 01 prosinec 2015 10:17 napsal(a) Karel Endler

  V tom procesoru je integrované grafické čtyřjádro Mali-450 na 600 MHz.

Pro psaní komentářů se přihlašte