sobota 5 prosinec 2020
Text Size

Iget Smart S72 (test): levný, výkonný a dokonce s klávesnicí a pouzdrem

AKTUALIZOVÁNO  Vlastně jde o balení zmiňovaného tabletu a USB klávesnice F7B dodávané zároveň v apartním obalu do kterého Iget Smart jednoduše zasunete. Musím říci, že celek působí podstatně dráž než na kolik skutečně stojí! 

Foto: autor a Iget

AKTUALIZOVÁNO, 1. 10. 2015: doplněna podpora USB (OTG), kterou jsem zapomněl vyzkoušet. Je zejména v částt „Test nejdůležitějších funkcí“.

 

Hodnocení: 90 %  

pro: cena/výkon, za danou cenu excelentní výbava i vlastnosti (!), včetně podpory USB (OTG), solidní aplikační kompatibilita, výborný obal s opěrkou pro displej, více než odpovídající provozní čas, ale…

proti: …velice pomalé dobíjení za provozu, naopak rychlé dobíjení při vypnutém tabletu

shrnutí: Za dané peníze vynikající nabídka, a to i přesto, že se klávesnice musí připojovat přes USB, resp. redukci. Klidně ji – a výborné (!) pouzdro – berte jako bonus i když se na ní dá v pohodě psát. Pouzdro pak díky příjemnému naklopení využijete na sledování videa.

 

Jednoduchý design, všechny konektory nad kamerou (tedy na snímku vpravo) a tři hardwarová tlačítka umístěná – z tohoto pohledu – dole.

 

Design, zpracování a určení

Jednoduchý, trochu zaoblený tablet s výraznými úchopovými plochami zejména vpravo a vlevo při natočení na bok. Všechna rozhraní jsou po stranách nad kamerou (Micro USB asymetricky), která je pouze vpředu. Ze zadní strany najdete pouze úzký v mém případě nepříliš dobře pasující kryt pod kterým se skrývá mechanika paměťové karty microSD.

Tři obvyklá hardwarová tlačítka jsou na boku, softwarová na části obrazovky. Jsou opět tři, plus dublovaná tlačítka hlasitosti.

Zpracování – a odolnost proti zkrutu – odpovídá ceně i když jsem to v mém případě poznal pouze na krytu microSD. Zbytek byl překvapivě solidní!
Díky své ceně je v podstatě pro kohokoliv, díky rozměrům také a v tomto ohledu bude výborným doplňkem menšího mobilu zvláště, pokud nenosíte nějakou extra velkou hrůzu jako já. Nebo třeba i pět palců…

 

Domovská obrazovka po instalaci. Tabletu je třeba vše nastavit manuálně a instalační program tu chybí. Nic nového ve světě levného zboží!

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Displej nepodporuje automatickou regulaci jasu, čitelnost na přímém slunci je spíše nižší než vyšší.
  • Ovládání – k dispozici jsou tři hardwarová tlačítka na pravém boku (hlasitost a zapnutí) a pět softwarových z nichž dvě jsou určena pro hlasitost. Zbývající jsou Zpět, Domov a vyvolání seznamu spuštěných aplikací. Tlačítek „pod čarou“ je sedm, upravit jdou všechna s výjimkou vyvolání seznamu aplikací.
  • Focení a video – fotoaparát je pouze přední a tady focení mluvit nemůžeme, takže spíše nějaký ten jednoduchoučký Skype.
  • Propojení s notebookem s Windows 8 bylo bezproblémové, spojení nabízí dva režimy. Jeden pro fotoaparát a druhý pro přenos souborů. Volba pro dobíjení chybí, ale tablet dobíjen byl (napojení přes USB 3.0). Konektor Micro USB lze využít i pro připojení externí paměti, protože podporuje USB (OTG). Vyzkoušel jsem to s vynikající kombinovanou flash pamětí (USB 2.0/Micro USB 2.0) Kingston DataTraveler microDuo s kapacitou 32 GB. Vše bez chybičky!
  • Velikost a hmotnost: vše je rozumně malé, resp. nízké, i když velikostně by tablet mohl být ještě menší. V případě takto malé úhlopříčky by to ale bylo spíše na škodu, protože je pohodlně uchopitelný i když umístění Micro USB někdy svádí k jeho otočení, takže tlačítka jsou na spodní straně. Naštěstí jsou dostatečně tvrdá a nemají tendenci se samovolně mačkat.
  • Údržba – přední strana se hodně špiní, zbytek se zdá být v pohodě.
  • Doba provozu: při vybíjení za provozu obvyklým přehráváním videa (cca 50 % času Wi-Fi vypnuto, ve zbytku zapnuto a streamováno z internetu) Iget vydržel 4 h 25 min. Dobíjení za provozu (tentýž režim) – skoro 9 h; dobíjení při vypnutém tabletu – 2 h. Dobíjení není na zařízení nikde signalizováno a najdete ho jen u ikony baterie na displeji. Standardně tu bylo povoleno zobrazení stavu číslicí, ale pracovalo jen za určitých okolností.
  • Aplikační kompatibilita (ovládací tlačítka jsou v drtivé většině aplikací vidět): AirAttack HD Lite (hra) – bezproblémová; Angry Birds 2 (hra) – bezproblémová; Cool Reader (čtečka e-knih) – bezproblémová; Český rozhlas (iRadio ČRo) – bezproblémová; ČT (iVysílání, ČT24, ČT Sport – TV archiv a živé vysílání) –  iVysílání ano, ČT24 a ČT Sport živé vysílání šlo spustit jen u tabletu na stojato; Prima (TV archiv) – bezproblémová; Joj (TV archiv a živé vysílání) – bezproblémová; Markíza (TV archiv) – bezproblémová; Filmbox Live (TV kanály a on-line videopůjčovna) – není k dispozici; UPC Horizon Go – bezproblémový, při přehrávání videa tlačítka zmizí; Voyo (TV archiv): pracuje, nelze využít rychloposuvu a pokud se zařízení vypne, pozice ve filmu se neobnoví; Youtube – fungovalo bezproblémově, aplikace nebyla nainstalována; MX Player (videopřehrávač) – bezproblémová.
  • Spojení s klávesnici probíhá přes redukci USB-Micro USB (dostanete dvě) a pokud tablet zasunete do držáků klávesnice, resp. obalu správnou stranou, bude na boku asymetricky umístěné Micro USB ve spodní části, takže propojení je snazší. Klávesnici jsem vyzkoušel ve webovém prohlížeči, v systému Android a také ve WPS Office. Všude bez problémů. Klávesnice má klasický kurzorový kříž, oproti té běžné jsou ale prohozena tlačítka Ctrl a Fn.

 

Seznam všech aplikací v tomto případě už i nějakých nainstalovaných od mě. Vpravo nahoře vidíte přístup do obchodu Google Play nebo také Google Store jak už se někde objevuje.

 

Jaký je? Parádní!

Výrobce se s udávanou dobou provozu 1-3 h hodně jistí. A zbytečně! Iget Smart S72 se totiž ukázal velice solidně o čemž vypovídá 4,5 hodiny provozu v redakčním video testu, což je doba rozhodně cenovce více než odpovídající. Při dobíjení za provozu se už ale cena jasně ukazuje a S72 v podstatě nedobíjí (cca 9 h). Pokud tudíž chcete tablet rozumně rychle dobít, musíte ho vypnout. Následné 2 h jsou už naprosto v pohodě.

Někomu také možná bude vadit jednodušší menu (a provedení) Nastavení a nutnost dobře uložit USB pokud je tablet v obalu. Jinak při zavření překáží.

Co se týče klávesnice, v mém případě zlobila jedna z redukcí UBS-Micro USB, druhá už byla bezproblémová. To je bohužel vlastnost rozhraní Micro USB. À propos velkým překvapením pro mě byla podpora systému USB (OTG) na tomto rozhraní. V klidu jsem připojil kombinovanou paměť Kingston DataTraveler microDuo, pustil MX Player a zkouknul poslední díl neméně vynikajícího Downton Abbey, který jsem si na ni nahrál. Vnitřní flash disk tabletu není nijak velký a tohle se určitě hodí!

Tlačítka klávesnice mají rozměry 14 x 12 mm a jsou podobná, jako u drtivé většiny klávesnic tohoto typu. Mají tudíž dlouhý chod, avšak – a v tom se liší – netrpí nějakou větší nepřesností. I tak je ale takováto věcička vždy určena spíše pro nějaké ty poznámky, zapsání adresy webové stránky apod., a nikoli pro nějaké velké psaní. Z tohoto pohledu, je pohodlně použitelná, nic velkého však od ní nečekejte. Nicméně vyplnil jsem tabulku ve WPS Office a zapsal krátký text. Při troše snahy je to lepší, než psát na obrazovce, navíc díky parádnímu podstavci (pouzdru s opěrkou, která je v klidové poloze magneticky jištěná) máte displej příjemně nakloněn! Co na tom, že pouzdro bylo původně určeno pro rozměrnější tablet. Máte ho zadarmo, čímž myslím skutečně zadarmo, protože z ceny tabletu se toho moc odečíst nedá!

A zvuk a obraz? I když zesilovač není nijak výkonný, překvapilo mě, jak dobře hraje v okamžiku, kdy do něj pustíte nějakou solidní muziku, byť třeba z Youtube (Kryštof, Chinaski, Xindl X). Za nejvyšší hlasitosti – a stále se bavíme o zabudovaném mono reproduktoru – se klasicky snadno zahltí a přebudí, ale i tak je to na danou cenu většinou lepší než jinde. Musíte ovšem myslet na to, že výdech reproduktoru je na zadní straně na rovné ploše a není nijak velký. Lehce se tudíž stane, že se zvuk hodně utlumí a pak je zapotřebí tablet trochu nadzvednout. Po zasunutí do obalu tímto neduhem už netrpěl.

Displej je sice typu IPS, ale je tak říkajíc na hranici, což vzhledem k ceně nepřekvapí. Nepatrně nižší pohledový úhel byl někdy znát na jedné z delších stran, což vedlo k tmavnutí nikoli k obvyklé změně barev. Jas příliš nevytáhnete (do nějakých 50 % je to v podstatě neznatelné) a tady je jasné omezení. Ne, že bych za danou cenu očekával něco víc, což platí i o dobíjení za provozu (pomalu nula). V každém případě je výkon solidní, stejně jako aplikační kompatibilita a Iget Smart S72 se nejen v tomto ohledu ukázal jako jeden z nejlepších tabletů ve své třídě. V některých ohledech pak klidně předčí výrobky i o třetinu dražší. À propos s Androidem 5.1 bylo nezvykle málo problémů, což mě taktéž překvapilo!

Sladění hardwaru s firmwarem nebývá vždy takto dobré!

 

UPC Horizon Go, resp. videotéka MyPrime, pracovaly bezproblémově a po startu přehrávání dokonce zmizela i tlačítka, která vidíte na snímku.

 

Tabulka vlastností

 

Pracují i Angry Birds 2. Jen vyžadují trpělivost při stažení protože dat je opravdu hodně.

 

 

Číst 6609 krát Naposledy změněno čtvrtek, 01 říjen 2015 09:03