středa 2 prosinec 2020
Text Size

Kdo z koho (srovnávací test): Acer Jade Z vs. LG Spirit

Společným znakem obou mobilů není jen podobná cena, ale i schopnost využívat datové sítě čtvrté generace LTE a také odolné sklo, či spíše plastsklo, Gorilla Glass 3 kryjící LCD displej typu IPS. 

Foto: Acer a LG

 

Celkové hodnocení: kdo je lepší?

Jednoznačného vítěze vybrat nelze. Každý míří trochu někam jinam. Za podobné peníze totiž na jedné straně dostanete tenoučký mobil s rozměrným displejem a kvalitním foťákem, který ale provozní dobou právě nevyniká (Jade Z), na straně druhé užší, luxusněji vypadající, ale také znatelně hlubší a bytelnější mobil, který sice vydrží podstatně déle, ale také nabízí výrazně jednoduší fotoaparát. Je to zkrátka o prioritách a také o tom, jak vám padnou do ruky. Doporučit mohu oba, ale je třeba si je na chvíli vzít do ruky!

 

Hodnocení (Acer Jade Z): 85 %   

pro: IPS displej, kvalitní fotoaparáty (oba), přičemž přední má výtečnou světelnost, výtečná aplikační kompatibilita, tenká a pro někoho tudíž hodně přitažlivá konstrukce, při naprostém vybití lze zapnout okamžitě po připojení na dobíječku, pro někoho i zvuk v DTS, 2x SIM, ale…

proti: …jen pokud nepotřebujete microSD (jedna mechanika je kombinovaná), doba provozu

shrnutí: Tenoulinký mobil jaký v této třídě hned tak nenajdete má výtečnou aplikační kompatibilitu, výborné vlastnosti i výbavu a fotoaparát s vysokou světelností objektivu. Co do parametrů, mu na soupeře chybí pouze NFC a Glonass.

 

Hodnocení (LG Spirit): 85 %   

pro: IPS displej, výtečná aplikační kompatibilita, elegantní vizáž, solidní doba provozu, ale…

proti: …za cenu poměrně dlouhého dobíjení, slabší fotoaparát

shrnutí: Výborný mobil s vysokým stupněm kompatibility s aplikacemi v dosti luxusním provedením. Pro někoho ale může v ruce působit příliš „hrubě“ a pokud vyžadujete „selfie“ nepotěší vás dosti obyčejný fotoaparát.

 

LG Spirit je trochu bachratější (10 mm versus 8 mm u Jade Z) a tak cítíte, že v ruce něco máte, což se mnohým stále líbí. Jade Z má vysloveně uzounký profil. Který je který je tak  myslím zřejmé...

 

Cenou a výbavou se moc neliší i když tu a tam rozdíly najdete. Ani jeden z nich například nemá Wi-Fi Miracast či podporu USB OTG. Spirit se však může navíc pochlubit spoluprací s ruským navigačním systémem Glonass a také komunikací na velmi krátké vzdálenosti (NFC) přes které byste měli spojení přes Bluetooth navázat jednodušeji a svižněji.

Oba mobily sice mají hodně společného, ale jsou koncipovány trochu jinak, což si vyžádal i trochu větší displej Jade Z díky kterému rozdíl v šířce představuje plné 4 mm. Spirit je tak menší, i když drobným dojmem právě nepůsobí, a v ruce mi přišel výrazně bytelnější.

Jade Z i přes větší šířku působí drobněji a vedle rozměrnějšího LCD displeje sází ještě na fotografickou výbavu. Světelnost 1,8 se totiž u mobilů příliš nenosí a je škoda, že takovouto hitovku Acer nedrží všude. Majitelé například Acer E3 (test na Digirevue zde – nové okno) si na to určitě dost zvykli! A ještě něco je škoda, totiž to, že Acer vypustil zadní tlačítko, které se dalo vcelku libovolně nastavit. Bohužel řada Jade ho vůbec nepoužívá a v tomto případě by se nejspíše ani nevešlo.

Jednoduché to ale nemá ani LG Spirit. Jeho bratříček G3s už pomalu atakuje šestitisícovou hranici a začíná mu nebezpečně lézt do zelí. Je navíc výborně hodnocen a má i kvalitnější fotoaparát i když na „selfie“ také právě moc není (cca megapixel…).

Jak vidíte, situaci nemá ani jeden z mobilů růžovou a navíc jsou v nejnabitějším segmentu, čímž myslím jak velikost LCD, tak především cenu.
Pojďme se tedy podívat, jaké jsou a hlavně – jaké jsou ve vzájemném srovnání. A když budeme u toho, krátce zmíníme i LG G3s, který jsem dostal také zapůjčen.

 

Detail vrchní části telefonů s reproduktory, čidly přiblížení atd. Povšimněte si lehce utopeného reproduktoru LG Spirit (vlevo).

 

Design, zpracování a určení

Acer Jade Z je o něco širší, o něco vyšší a také o něco užší než LG Spirit a jeho zadní kryt vypadá laciněji. Tlačítka jsou na pravém boku (hlasitost) a nahoře (zapnutí/vypnutí). Vystouplý objektiv fotoaparátu a reproduktor jsou uprostřed na jedné ose na zadní straně, naopak konektor Micro USB umístěný na spodu je zcela vyosený. Zadní kryt je nesnímatelný, SIM karty/microSD se zasouvají z boku (viz foto níže). Tady je třeba říci, že Jade Z  sice používá dvě tzv. nano SIM, ale jen pokud nepotřebujete paměťovou kartu. Jakmile ji do kombinované mechaniky zastrčíte, jde už o klasický telefon s jednou SIM kartou.

LG Spirit má kryt snímatelný a vše je umístěno pod ním. Veškerá tlačítka jsou na zadní straně ve stylu nejvyšších modelů. Napojení sluchátek opět nahoře jako u Jade Z, na spodu pak středově umístěné Micro USB.

Zpracování obou mobilů je na úrovni, LG ovšem působí luxusněji.

Pro koho jsou, je otázkou. LG Spirit by díky menší šířce mohl být pro dámy a paní, ale v ruce je – na dnešní dobu – trochu hrubší a bytelnější, takže je vlastně pro ty, kteří právě tohle mají rádi. Acer Jade Z je pro ženskou ručku spíše příliš široký, ale dnes chtějí „pětipalec“ i třináctileté dívky. V ruce působí subtilněji a jemněji, takže doporučuji vzít oba do ruky a vyzkoušet. Každý zjevně míří na jiného zákazníka.


Vlevo LG Spirit s výhradně zadním ovládáním, vpravo Acer Jade Z u něhož je hlasitost na boku a zapnutí/vypnutí nahoře. Povšimněte si kombinované mechaniky. Ta buď zvládne 2x nano SIM nebo 1x nano SIM a 1x microSD.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Displej LG Spirit nepodporuje automatickou regulaci jasu a nabízí šest velikostí písma. Jade Z ji podporuje a velikost písma upravíte ve čtyřech stupních. Čitelnost na slunci je tradiční (LCD), tedy nijak výjimečná, pohledové úhly udávány nejsou, ale jsou maximální a vidět je jen lehké povrchové tmavnutí, nikoli výrazná změna barev jako u obyčejných displejů.
  • Ovládání – vedle tří hardwarových tlačítek o kterých už byla řeč, jsou tu  k dispozici vždy i tři tlačítka softwarová. Acer (bráno zleva): Zpět, Domov a vyvolání naposledy spuštěných aplikací. U LG je možné zaměnit pořadí podle potřeby, ikona spuštěných aplikací je však nejasná, což je bohužel u výrobce pravidlem a změnit se nedá. Tlačítek pod čarou má Acer pět a s výjimkou seznamu aplikací jdou zaměnit za jiné, nebo nechat místo prázdné. Spirit nabízí čtyři, přidat ale můžete i další nebo je obměnit opět až na ikonu zobrazující všechny aplikace.
  • Synchronizaci s MS Outlook nabízí pouze LG, spojení s PC s Windows 8.1 bylo v obou případech bezproblémové. Acer nabízí po připojení dva režimy práce, LG totéž plus navíc speciální režim pro rychlejší dobíjení, který Jade Z  nemá.
  • Velikost a hmotnost: oba výborně padnou do ruky, ale každý jinak. Acer je spíše určen pro trochu větší dlaň (šířka 70 mm), LG díky užšímu provedení (66 mm) je i pro menší ruku, ale berte v potaz hloubku (10 vs. 8 mm).
  • Doba provozu: vybíjení přehráváním videa (Wi-Fi zapnuto po polovinu doby) ukázalo následující časy: Acer Jade Z – 5 h 25 min., LG Spirit – 7 h 40 min. Dobití za provozu probíhalo stejným způsobem: Jade Z – 3 h 20 min., Spirit – 4 h 10 min. Jade Z se dá (po samovolném vypnutí kvůli vyčerpání akumulátoru) okamžitě po připojení na dobíječku zapnout, u Spiritu musíte chvíli počkat. Protože se ale telefon sám vypne v okamžiku poklesu kapacity akumulátoru na 1 %, je to opravdu jen chvilka.
  • Údržba – u obou mobilů se špiní pouze čelní sklo a samozřejmě i čočka fotoaparátu na zadní straně. U LG pak bude trochu prachem trpět zapadlý reproduktor na čelní straně, který bude chtít občas opatrně vysát.
  • Aplikační kompatibilita: u obou mobilů byla ve většině aplikací softwarová tlačítka viditelná a automaticky se neskrývala. AirAttack HD Lite (hra) – pracovala; Angry Birds Rio (hra) – pracovala; Cool Reader (čtečka e-knih) – pracoval; Český rozhlas (iRadio ČRo) – pracoval; ČT (iVysílání, ČT24, ČT Sport, tj. TV archiv a živé vysílání) –  vše pracovalo; Prima (iPrima – TV archiv) – pracovala; Joj (TV archiv a živé vysílání) – pracovala; Markíza (TV archiv) – pracovala; Filmbox Live (TV kanály a on-line videopůjčovna) – bezproblémová, tlačítka byla při přehrávání na displeji skryta; Voyo – pracovalo, MX Player (videopřehrávač) – pracoval.

 

Vlevo Acer Jade Z tentokráte v bílé, vpravo LG Spirit. Povrch Jade Z je mírně zdrsnění, což má příznivý vliv na držení nejen s vlhkými prsty, povrch Spiritu je v podstatě hladký.

 

Jaké jsou? Který je lepší?

Displeje jsou v obou případech typu LCD IPS i když Jade Z ho má větší. Pohledové úhly se zdály být totožné Acer jen nabízí nepatrně tlumenější barvy. Displej Spiritu byl zase – při vytočení jasu na maximum – o chlup jasnější. V podstatě se ale dá říci, že s výjimkou velikosti, jsou na tom obrazově oba mobily stejně, tj. velice dobře, a to jak v rámci technologie, tak cenové třídy.

Pokud jde o zvuk, u Jade Z si s ním občas musíte pohrát, ale hraje slušně (hlasitost ovšem tolik jako u Spiritu nevytočíte) i když se mi někdy nedařilo odstranit zvukové efekty. Typicky to platilo pro tržiště aplikací Google Play, kde jsem otravné cvakání slyšel neustále.

Spirit zpravidla nabídl hlasitější poslech a utlumit se dal všude. Pro ty, kdo potřebují často navigaci, bude také přínosem napojení na ruský systém Glonass.

Daleko důležitější než tohle, je ale pro mě osobně vysoká úroveň kompatibility s aplikacemi i když tady by bylo na místě už asi říci „nebývale vysoká“! Toho a spolehlivého fungování si u chytrého mobilu momentálně cením nejvíce. Pochopitelně společně s výdrží na baterie. Tady to máte něco za něco. Extrémně tenký návrh Jade Z neumožňoval přidat větší akumulátor, takže čas není nijak dlouhý. Mobil se ale za provozu rychleji dobije a týral jsem oba při dobíjení dost a dost.

A zmiňovaný LG G3s (D722)? Ten v dobrých obchodech dostanete za 6.490 Kč, má taktéž displej typu IPS LCD, ale už s úhlopříčkou 5", tj. 12,7 cm. Rozlišení stejně jako procesorová výbava zůstává stejné (720 x 1 280 bodů), odolné plastsklo Gorilla Glass 3 je tu také. Zabudován je však „jen“ Android 4.4 i když se poslední dobou kloním k tomu, že je to dobře! Fotoaparáty jsou ale v podstatě totožné se Spiritem, takže je to spíše v pozici velikost LCD.

 

Tabulka vlastností

Číst 4600 krát Naposledy změněno čtvrtek, 03 září 2015 02:58