neděle 17 leden 2021
Text Size

Televizor Samsung QE55Q70R: poměr cena/výkon jaký hned tak neuvidíte

Model z roku 2019 momentálně ve výprodeji za cenu o které jste si dříve mohli jen nechat zdát. Až na to, že nyní to není sen, ale realita na které se podepsalo hned několik faktorů. Ty ale nejsou důležité. Jde o možnost pořídit si něco, o čem byste jinak třeba vůbec neuvažovali.

Foto: Samsung

 

Hodnocení: 90 %  

  • pro: excelentní poměr cena/výkon, výtečný obraz i resamplování, rychlý a spolehlivý operační systém Tizen, kvalitní EPG, výtečný PiP
  • proti: staré chybky, které snad budou opraveny v kolekci 2020, horší práce s HbbTV, není pro ty, kteří vybírají stanice přes číselnou klávesnici

Můžete očekávat: naprosto excelentní poměr cena/výkon a také cena/výbava. Obraz i resamplování jdou vysoce nad rámec současné ceny, stejně jako výbava. Nožičky podstavce bez šroubování jsou jednoduše geniálně vymyšlené a díky zdvojeným tunerům je tu i obraz v obraze, jaký dnes u konkurence jen tak neuvidíte. A to ještě nemluvím o bezproblémovém Bluetooth Audio, které často jinde nenajdete ani při dvojnásobku ceny. Jako třešničku na dortu dostáváte vysokou kvalitu videa v případě zrcadlení obrazovky z mobilu přes domácí síť Wi-Fi. Pokud ale používáte červené tlačítko HbbTV, raději si vyzkoušejte, zda vám bude styl jeho obsluhy vyhovovat. Nejsou tu totiž samostatná tlačítka, což platí i o číselné klávesnici.

Televizor má hladký profil vhodný i do prostoru.

 

Původně, jde o model 2019, stál Samsung QE55Q70R s úhlopříčkou 140 cm přes 40.000 Kč a dlouho se držel kolem 35.000 Kč. Nyní ho pořídíte za 22.990 Kč a to je nabídka, která se neodmítá. Je to dáno nejen tradičním jarním výprodejem kolekcí, ale hlavně situací všude kolem nás a naplánovanými daty pro uvedení výrobků pro rok 2020, které se pochopitelně připravují (a jsou nasmlouvané) dlouho dopředu. A televizor není set-top box u kterého jde vše řešit výrazně operativněji.

QE55Q70R je, vedle výše zmiňované testované úhlopříčky, ke koupi i ve 124 cm (49"), 165 cm (65") a například i ve 208 cm (82"). Od nižší řady Q65 se liší zejména tím, že už má plošné podsvícení za což je rozhodně vhodné si připlatit. Jinak tu je zdvojená tunerová sada (lze využít PiP – obraz v obraze), Wi-Fi 5 (ac), výborné obousměrné Bluetooth Audio a řada dalších vlastností, včetně velmi rychlého EPG a vynikajícího zrcadlení obrazovky z mobilu. I když to vlastně ani moc nepotřebujete (možná na fotografie), protože Samsung má spoustu českých či dobře lokalizovaných aplikací, jako například Skylink Live TV, HBO GO, Lepší.TV nebo třeba Stream.cz (pro základní představu poslouží tento článek na Televizním webu).

 

Dálkový ovladač má jen pár tlačítek a je třeba si na něj zvyknout. Vidíte tu například sdružená barevná s číselnou klávesnicí, dále vyvolání domovské nabídky (domeček) a Pause/Play zejména pro multimédia.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Obraz byl výborný a výborné bylo i resamplování. Oboje jde vysoce nad rámec nejen současné ceny, ale i nad kategorii kolem 30.000 Kč. Tu a tam vytýkané pohledové úhly dané technologií QLED nepředstavovaly v tomto případě nic závažného. Není to sice 178 stupňů, ale podle mého rozdíl drtivá většina uživatelů vůbec nepostřehne.
  • Ovládání – dálkový ovladač je kompaktní s vysloveně několika tlačítky. Smířit se musíte s absencí číselného bloku (kdo přepíná TV kanály takto, měl by jít jinam) a samostatných tlačítek pro HbbTV (dtto). Ovládání se tak někdy odehrává přes dlouhý a krátký stisk (bohužel ne vždy…), tlačítka hlasitosti a postupné volby kanálů mají i Enter vyvolávající jiné funkce. Menu nastavení a další položky (aplikace, přístup ke službám, atd.) najdete v domovském menu (Home, tlačítko domečku), kolovat se nikde nedá.
  • Kompletní tunerová výbava je tu ve zdvojené podobě a na rozdíl od řady jiných značek tu výtečně pracuje obraz v obraze (PiP) nabízející pro sledování dvou různých stanic řadu možností. Naladěné kanály setřídíte v seznamu přes volbu Upravit kanály. Položka Změnit číslo (název je mylný) dovolí šipkami přesunout stanici na novou pozici a žádné číslo nezadáváte.

 

Domovská nabídka televizoru. Z ní se dostanete nejen k aplikacím, ale také např. do nastavení a na vstupy a výstupy.

 

Výborný, spolehlivý a hlavně rychlý operační systém

Pokud nechcete OLED, tohle je ve světě LCD momentálně jedna z vrcholových nabídek a také naprosto parádní poměr cena/výkon na který Češi naštěstí stále ještě hodně dají. Obecně vzato loňské kolekce momentálně nejintenzivněji vyprodává Samsung a částečně začínají už i další. Nicméně novinky Samsungu pro 2020/2021 už přicházejí na trh zatímco na ty další si musíme ještě chvíli počkat.

Operační systém Samsungu nazývaný Tizen je spolehlivý a velice rychlý, což je vidět nejen na EPG bez zvukových prodlev, ale například i při úvodním ladění kanálů, kdy tuner jede na pozadí a vy pak už přijdete k hotovému. Za pozornost ale stojí například i nasazovací nožky podstavce, takže k montáži televizoru nepotřebujete šroubovák.

Drobnosti a staré a neopravené chyby tu sice jsou, oprávněné námitky někdo může mít ke stylu dálkového ovladače, ale celkově vzato, je výsledek na jedničku. Jestliže můžete, kupte, protože takováto nabídka už tu dlouho nebyla. Mimochodem pokud jste slyšeli o problém tunerů Samsungu na jednofrekvenční síti České televize, mě projdou rukama desítky a desítky televizorů a set-top boxů ročně. Problémy má momentálně většina z nich a u zbytku se nedá říci, že to není třeba jiným počasím, které nyní hodně ovlivňuje příjem. I takový je současný svět DVB-T2. S konečným verdiktem tak musíme počkat dokud nebude přechod ukončen.

Podrobnou recenzi Samsung QE55Q70R najdete na Televizním webu.

Tabulka vlastností

Číst 519 krát Naposledy změněno sobota, 27 červen 2020 08:05