pondělí 30 listopad 2020
Text Size

Wi-Fi Extender TP-Link RE505X (test): technicky vzato parádně odvedená práce, výrobce by se ale měl nad sebou konečně zamyslet

Nijak levný, ale hodně kvalitní „rozšiřovač pokrytí“ vaší sítě Wi-Fi (nejen Wi-Fi 6), je určen rovnou do zásuvky s 230 V. Napojení na domácí směrovač (router) zvládne každý trochu pozornější uživatel. Právě o pozornosti to tady je. Foto: autor a TP-Link

 

Hodnocení: 90 %  

  • pro: záruka 3 roky, bezproblémová instalace přes tlačítko WPS, ale…
  • proti: ...musíte si ji v návodu všimnout nebo o ní vědět, chybně označené tlačítko WPS, špatně provedená příručka rychlé instalace, LED nelze vypnout

Můžete očekávat: Drahou, ale kvalitní záležitost, za provozu bezproblémovou i na Wi-Fi směrovači libovolné značky (asi). Běžně vytváří dvě nové bezdrátové sítě se stejným heslem (2,4 a 5 GHz), v případě tzv. systému mesh jsou stávající sítě jen rozšířeny pod stejným jménem, což je samozřejmě pohodlnější, protože to nemusíte hlídat a přepojovat se mezi nimi.

Jak se vlastně jmenuje? Inu prodejci v tom mají jasno…

 

Na obalu „rozšiřovače pokrytí“ Wi-Fi je několik výrazných nápisů: „TP-Link“, „Wi-Fi 6“, 3 roky záruky, „Wi-Fi 6 Range Extender“ a také „AX1500 Dual Band“, což je tak nějak na hlavu, protože tohle je označení směrovače, routeru. Aby toho nebylo málo, na oficiální stránce produktu je ještě uvedeno „RE505X“ i když hned pod tím je „AX1500 Bezdrátový Extender. Když ale budete hodně pozorní, na přední straně obalu zcela vpravo dole „RE505X“ objevíte také. A vedle něj stejně malý nápis „pracuje s každým Wi-Fi routerem“.

Jak vidíte, klasický chaos ve výrobkových označeních TP-Linku trvá i nadále a našince to tak nějak uklidňuje. V dnešním světě totiž moc jistot není a TP-Link je zkrátka TP-Link. Dělá výborné produkty za výborné ceny, ale nějak ustrnul v době, kdy se „síťařinou“ zabývali jen „síťaři“, což už dosti dlouho neplatí. „I s takovým materiálem musíme pracovat“, jak říká klasik. A jak vidíte výše, rozhodl jsem se ho nazvat „TP-Link RE505X“ a jak jsem si později všiml, stejně rozumně ho nazývá i řada prodejců a je hezké vidět, že v tom nejsem sám.

TP-Link RE505X (1.990 Kč) pracuje s libovolným směrovačem, routerem (alespoň podle výrobce), a také zřejmě s libovolným standardem Wi-Fi. Já jsem ho vyzkoušel na Wi-Fi 5 a dvou směrovačích: Strong Dual Band Gigabit Router 1200 (test) a TP-Link Archer C9 (TP-Link AC 1900 Wireless Dual Band). Krátké ověření funkčnosti s Wi-Fi 6 jsem provedl díky taktéž zapůjčenému TP-Link AX1800.

TP-Link RE505X, nebo také TP-Link RE505X Range Extender, přijde na 1.990 Kč a za provozu se předvedl jako bezproblémový. Největší potíže mu působí ta osoba, která u výrobce schvaluje návod k použití!

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Instalace a ovládání: ovládání veškeré žádné, jediné tlačítko je WPS (špatně označeno – viz foto níže), vypnout router, nebo mechanicky ztlumit LED nelze. Využít lze tři způsoby instalace, a to buď přes tlačítko WPS, aplikaci Tether, nebo webovou stránku. První způsob je nejrychlejší a ten jsem také, jako jediný dávající smysl, vyzkoušel. Napojení na směrovač proběhlo zároveň pro obě frekvence, 2,4 i 5 GHz, takže nebylo třeba instalaci opakovat, jak se tvrdí v příručce.
LED svítí hodně výrazně, druhá shora signalizuje sílu propojovacího signálu.

 

  • Vlastnosti a pokrytí: za provozu o něm ani nevíte, zabudované rozhraní RJ-45 dovoluje extender připojit k routeru i takto a dále už šířit signál bezdrátově. Pokrytí se významně zvýšilo, přepínání mezi sítěmi je v případě běžné Wi-Fi manuální, u tzv. sítě mesh pracovalo automaticky (zkoušeno jen krátce). LED diody svítí hodně výrazně, vypnutí není možné a bohužel to nejde ani mechanicky na „extenderu“! V chování na obou zkoušených směrovačích nebyl pozorovatelný rozdíl, když se přerušil proud, resp. když byl „extender“ vytažen ze zásuvky, dokázal se znova napojit. Nebylo tedy nutné opět provádět párování s Wi-Fi směrovačem. LED dioda 5 GHz se sice někdy nerozsvítila zcela, obě sítě ale zjevně naběhly a dalo se k nim připojit.
  • Bezpečnost: použít můžete WEP a WPA/WPA-PSK2 (64/128bitů)
Tlačítko je WPS označeno vysloveně ostudně!

 

Výtečný, ale, ale, ale!

Autor tak nějak nemůže pochopit a vstřebat, že návod něčeho tak instalačně jednoduchého, jako je „rozšiřovač pokrytí“ Wi-Fi sítě nemůže výrobce udělat pořádně. Tohle mi prostě hlava nebere a nejde to vstřebat. Připojený návod totiž upřednostňuje naprosto zbytečnou instalaci přes aplikaci a TP-Link zřejmě potřebuje nahnat ovečky do stáda. Jediné smysluplné vysvětlení je tak… MARKETING...

Instalace prostřednictvím tlačítka WPS, která by měla být prioritní, protože tohle zpravidla nebudou instalovat žádní odborníci a dokonce ani ti, kteří o ethernetové sítí něco vědí, je tu upozaděna, což je vidět na „Quick Installation Guide“. Navíc se v ní mluví o jednosekundovém stlačení jediného tlačítka (bohužel ještě špatně onačeného), které si naštěstí nemůžete splést, protože třeba On/Offf tu není.

Mimochodem jedna sekunda nikdy neklapla, navíc i při delším držení LED dioda na poprvé nikdy neproblikla (jak se uvádí v návodu) a i při opakovaných pokusech se to dařilo maximálně na podruhé, spíše na potřetí. Aby toho nebylo málo, uváděná opakovaná instalace „nutná“ pro síť na 5 GHz u mě nikdy nebyla zapotřebí, protože vždy naběhly obě frekvence najednou (zkoušena byla jen instalace přes WPS).

Tabulka vlastností

Číst 80 krát Naposledy změněno čtvrtek, 22 říjen 2020 20:50