středa 4 srpen 2021
Text Size

Malý OLED televizor Sony KD-48A9 (test): zatím to stále ještě není ono

Předprodej byl zahájen v červenci, nyní máme tuhle krásku se 48" (122 cm), rozlišením Ultra HD (4K) a certifikací Imax Enhanced na vyzkoušení. Na tuhle velikost jsem se hodně těšil a zjevně jsem nebyl sám! Foto: Sony

 

Hodnocení: 70 %

  • pro: stabilní a v průběhu testu spolehlivý přijímač, výtečné a rychlé EPG, řada fungujících domácích aplikací, excelentní třídění kanálů (!),instalace ukončená na ikoně „TV“, ale…
  • proti: …potíže s nezobrazováním softwarové klávesnice při instalaci, vysoká cena, problémy po vymazání TV kanálu, zhasínání obrazovky u ČT HbbTV, např. HDMI se ve vstupech/výstupech zobrazí až po připojení zařízení

Můžete očekávat: Rozhodně nijak levný televizor s obrazovkou nevyžadující podsvícení, tedy s OLED. Obraz sice není špatný, ale má své sklony a troufnu si říci, že na většinu rozměrnějších „kolegů“ (nejspíše pomalu na všechny) jednoduše nemá s čímž je dobré počítat. V případě zvuku na televizních stanicích uslyšíte vcelku běžnou produkci a platilo to často i u kvalitnějších a hodně kvalitních zdrojů (FLAC HD, Dolby Atmos). Tady většinou alespoň televizor trochu ožil.

Panel je posazen těsně nad podstavec.

 

Sony KD-48A9 obsluhuje operační systém Android TV verze 9. Rozlišení lesklé obrazovky je Ultra HD (4K) a vedle standardního HDR10, je tu i Dolby Vision a zvuk v Dolby Atmos. Vnější návrh je bohužel ryze standardní (marketingový), takže jsou problémy dostat přijímač z krabice. Televizor tak zejména na Sony KD-55AF9 (externí odkaz), nemá a v podstatě ho není při vytahování za co ho chytit. U testovaného stroje máte ze všech stran asi čtyři milimetry hlubokou obrazovku na níž je z větší části „nalepen hrb“ s elektronikou. Přidržet ho tak za obrazovku rozhodně není dobrý nápad! Navíc při samotném zprovozňování televizoru nastal problém s tím, že se neobjevovala klávesnice na obrazovce a Sony pro pokračování na další stránku vyžadovalo tlačítko, které ovšem na dálkovém ovladači chybělo! Pomohla až bezdrátová mini klávesnice s dotykovou destičkou Tesla TEA-0001 (externí odkaz) připojená přes USB a nebýt jí, kdo ví jak by to dopadlo.

Zprovoznění televizorů s operačním systémem Android TV je obecně vzato zdlouhavá záležitost, ale takto problematická nebývá.

Samotná obrazovka má asi 4 mm hloubky, podstavec (základnu) představuje hliníková deska.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Tunery, třídění kanálů a EPG: kompletní tunerovou sadu lze ladit během instalace postupně, nebo některý z tunerů přeskočit. Zabudované zdvojené tunery nabízejí režim obraz v obraze (PiP) tak, že buď jsou ukázány dva kanály vedle sebe, nebo jeden na většině plochy a vedle něj vidíte seznam stanic mezi nimiž si vybíráte. Setřídění naladěných kanálů je u Sony součást (!) instalace a jde to jednoduše. Kanálů si můžete vybrat i více najednou, a to i na přeskáčku (!!!), a pak vše najednou přesunout na novou pozici. Programová nabídka EPG je velmi rychlá, zvuk nevypadne ani při vstupu ani při odchodu. Stahuje se po vstupu na multiplex, bez problému se ale přepnete i na kanál na němž ještě stažena nebyla. Upozornění na pořad vyvolá probuzení TV z pohotovostního režimu.
  • Ovládání – menu a dálkový ovladač (DO): vstup do menu nastavení obstarává samostatné tlačítko na ovladači. Menu nejprve nabídne tzv. rychlé volby, které lze upravit (můžete je vybírat ze seznamu, nikoli ovlivnit pořadí) a je tu také možné kolovat, což jinde nejde (Google to bohužel nedovoluje). Rozložení tlačítek DO je většinou výtečné, až na umístění EPG (zde Guide) sloužícího i pro vyvolání seznamu naladěných stanic (OK nemá v tuneru žádnou funkci). Jeho správnější místo blíže OK zbytečně zabírají „vstupy/výstupy“, které jsou zapotřebí málokdy. Sony navíc umožňuje naprogramovat tlačítko TV právě na potřebný vstup, což se hodí když používáte set-top box.
Náhled na programovou nabídku EPG, kterou Sony používá i jako seznam kanálů.

 

  • HbbTV a aplikace: „Červené tlačítko“ bylo zkoušeno na třech nejsledovanějších kanálech. U ČT byl problém se šetřičem obrazovky, který se během přehrávání samovolně spouštěl hned po několika minutách videa. Nova a Prima byly v pořádku. Zkoušena byla celá řada aplikací, včetně slovenské Markízy, HBO GO, Lepší.TV, Skylink Live TV či Pohádek. Vše fungovalo, tu a tam se objevily vcelku minimální problémy (po odchodu z Lepší.TV v režimu rozhlasu stále hrál zvuk, dokud nebyla spuštěna jiná aplikace). Opět vynikající bylo spárování TV s mobilem u Skylink Live TV. Kompletní přehled využitelných aplikací pro TV 2020 najdete zde (externí odkaz, nové okno).
  • Obraz a zvuk: barevné podání mělo jisté, i když jen občasné sklony (na různých zdrojích) k zatmavování tmavších detailů, někdy šel obraz do červena, jindy trochu více do žluta (režim Standard, bez jakýchkoli úprav). Resamplování neodpovídalo ceně a v případě nižší a nízké kvality videa obraz rychle vadl. Zvuk sice zajišťuje výborný systém Acoustic Surface Audio (jde přímo z obrazovky, dva středovýškové měniče a jeden subwoofer), ale podání ani zdaleka nebylo takové, jaké bych v této cenové relaci očekával.
  • Čistění a spořič obrazovky OLED: tzv. ulpívání obrazu se tu zabraňuje automaticky po uvedení do pohotovostního režimu a zabere to cca 20, 30 min (není to zatím ověřeno). Volbu pro posun pixelů (po instalaci zapnuto) a manuální spuštění celé čistící operace, najdete v menu nastavení v části „Zobrazení a zvuk“ a „Odborná nastavení“. Spořič obrazovky, u OLED zcela klíčová věc, někdy fungoval jindy nikoli, nebo to možná spíše nechával, například u IPTV/VoD, na aplikaci, což u těch zkoušených pracovalo. V režimu DVB rozhlasu se pak pouze zatměla obrazovka a v pravém dolním rohu, bohužel na stále stejném místě, svítila slova „Rádiový kanál“. Další informace o tzv. ulpívání obrazu v samostatném článku rubrice Co je to.
Dálkový ovladač má velmi dobré rozložení, až na umístění Guide (EPG). Tlačítko TV je nastavitelné na různé video vstupy.

 

Není špatný, ale…

Před časem jsem vyzkoušel tu samou úhlopříčku od LG a vůbec to nedopadlo. Televizor LG OLED48CX (externí odkaz) se ukázal jako dosti problematický, a to i obrazově, takže na Sony jsem sice byl hodně natěšený, ale snažil jsem se nadšení raději krotit. Nakonec jsem byl vcelku spokojen. Oproti LG byl obraz o nesrovnatelně lepší, ale rozdíl byl znatelný (opačně) například i oproti Sony KD-55A8 (externí odkaz).

Tento televizor navíc stojí v podstatě to samé, takže pokud nepotřebujete 48 palců z prostorových důvodů, není proč tuto úhlopříčku (soudím ale jen podle dvou testovaných TV) kupovat. A to mi přijde hodně neočekávané zjištění a tak trochu smutné zjištění.

Obrazově je sice televizor pod úrovní obecné kategorie OLED, ale zdaleka ne tolik jako LG OLED48CX. A resamplování? To bylo také horší než bych čekal i když jen o něco. Kvalitní a velmi kvalitní obraz dával kvalitní výsledky, byť tu a tam se zmiňovanými sklony třeba do červena. Horší kvalitu, ale televizor příliš nevylepšil a tohle je vlastnost očekávaná spíše u nižší a střední třídy, nikoli zde.

Zvuk sice zajišťuje samotný povrch obrazovky (zmiňovaný systém Acoustic Surface Audio), ale nějak to nebylo ono. Jakoby si tu něco nesedlo ani při velmi kvalitním zdroji, např. ve FLAC HD. Televizor se v tomto okamžiku sice trochu rozjel stejně, jako u oficiálního testovacího souboru s Dolby Atmos (helikoptéra), ale stále to nebylo to právé. Běžné televizní vysílání pak bylo nemastné neslané a našinec by rozhodně od televizoru za „pade“ čekal víc. Ideální nebylo ani chování televizoru na rozhlasové stanici vysílané například přes DVB-T2. Svítící slova (na stále stejném místě) „Rádiový kanál“, totiž nikdy nevystřídal šetřič obrazovky, který je u OLED klíčový. Obrazovka pouze potemněla.

Co se týče ovládání, to je rozhodně lepší než u drtivé většiny televizorů s Androidem, které se mi v poslední době dostali do ruky. Jednak tu máte samostatné tlačítko pro menu nastavení, jednak upravitelné rychlé volby s kolováním a v tomto ohledu mám pocit, že Sony s poslední zde viditelnou inovací nemá u Androidu konkurenci, byť někomu stále může styl ovládání vadit a někomu (mě) se může stýskat po Action Menu. Nesrovnatelně se pak oproti minulosti vylepšila stabilita systému a sladění hardwaru a softwaru. V tomto ohledu jsem neregistroval problém.

Na jednu „chybku“ jsem narazil zcela na závěr testu: na zkoušku jsem totiž vymazal kanál Noe TV a následně jsem si všiml toho, že se stanice samovolně umístila na pozici ČT2 a také v EPG byly umístěny její pořady pod jménem ČT2, což bylo vidět například i v informacích na tlačítku „i+“. Chyba je nahlášena výrobci, takže snad se vše napraví.

A OLED ve velikosti 122 cm, tedy 48 palců, jako takové? Zatím jsem měl dva televizory této velikosti a spokojenost zcela nevládla, což nabízí myšlenku „něco je shnilého ve státě dánském“. Nechci být špatným prorokem, ale skoro to začíná vypadat na to, že problém bude (i) někde jinde, než pouze u výrobce televizoru…

Umístění rozhraní na zadní straně.

 

Tabulka vlastností

Číst 919 krát Naposledy změněno pátek, 23 říjen 2020 18:22

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.