pondělí 25 leden 2021
Text Size

Rozkládací mobil Samsung Z fold2 5G (test): technický unikát, výborně použitelný „mobilo-tablet“, ovšem i několik ale…

Nemohu porovnat první a druhou verzi tohoto skvostu. Ta stávající je ale skutečně propracovaná (většinou) a je také (většinou) výborně funkční. Vzhledem k ceně kolem padesáti tisíc, je to ale také hodně drahá legrace pro movité fajnšmekry či firemní sféru. Ovšem jen takovou, která neřeší náklady a té dnes moc není. Foto: autor a Samsung

 

Hodnocení: 80 %

  • pro: výtečný displej a excelentní přepínání mezi vnitřním a vnějším, v rozložené podobě ohromující pracovní plocha, vysoký výkon i pro kvalitní video ve 4K (nikoli extra 8K), výborná klávesnice v několika podobách, výborný stereo zvuk, parádní zpracování kloubu, ale…
  • proti: …možná budete mít potíže s otevíráním mobilu (nedotažené nejen pro zpocené ruce), chybí jasně viditelný režim „notebook“ a funkce App Pair (nejsou tu žádné spouštěcí ikony ani tlačítko), rozložený ho pomalu není za co chytit, chybí mechanika paměťové karty, nepřipojíte klasická drátová sluchátka

Můžete očekávat: Exkluzivní a hodně drahou hračku výborně se držící v ruce (zavřený mobil) a hůře se držící v ruce (otevřený mobil), která ale bude v každém stavu budit pozornost. Excelentní je přepínání mezi velkým vnitřním a úzkým vnějším displejem, který bohatě postačuje nejen pro základní funkce, ale např. i pro čtení knih či některé hry. Je tu robustní konstrukce a vysoký výkon, ale také nulová odolnost proti čemukoli (ideální je dokoupit kompletní pouzdro) a problematické držení v režimu tabletu (není za co chytit). Prověřte si, zda vám bude sedět otevírání (u mě s problémy nejen s vlhkými prsty) a zda vaše aplikace pracují v režimu notebooku (pokud ho vyžadujete).

 

Režim zvaný Flex Mode dovolí v poloze notebooku umístit v horní části obrazovky kompatibilní aplikaci (moc jich není) a v dolní klávesnici. Zapnutí, ale není zrovna po ruce, což platí i o funkci App Pair.

 

Než se dostaneme ke skutečným rolovacím či rozumným virtuálním displejům máme tu displej ohebný, který z mobilu po rozložení udělá v podstatě menší tablet s úhlopříčkou 19,3 cm. Rozložení na poloviny ale není nijak snadné (prsty mohou klouzat) stejně jako zavření, protože není za co vzít a za displej bych to určitě nedělal. U těch, kterým jsem Fold2 ukazoval, to byla jasná tendence i když tohle bude individuální. Rozkládání připomíná kapesní počítače z dřívějších dob, které by se ovšem uplatnily i dnes, kdyby se nějaký normální vyráběl.

Konstrukce je robustní (mobil na váze ukázal 284 g), ale v zavřeném stavu do ruky padne dobře a vlastně mi připomněl starý dobrý Nokia Communicator, který ovšem měl klasickou klávesnici. Mimochodem ve své době byla daleko lepší kombinace kapesního počítače Psion a mobilu; škoda, že neschopnost (spíše nenasytnost) akcionářů nedovolila navrhnout skutečnou komunikační kombinaci a ve svém důsledku firmu s nejlepšími kapesními počítači na světě, a s nejlepším kapesním operačním systémem, zcela pohřbila.

Samsung Z fold2 5G je tak výsledkem docela dlouhé řady produktů různých značek, a jeho hardware v podobě procesoru Qualcomm Snapdragon 865 a grafiky Adreno 650 (to ohlásila aplikace Aida64, protože to výrobce neudává), je impozantní. Je také rychlý a v tomto směru potíže neočekávejte ani na 4K videu. V případě 8K zvládá to mobilové (testováno na ukázce z pražské Zoo), pokud sáhnete po nějaké podstatně kvalitnější, už hardware nestačí, což pochopitelně není divu a je to vlastně i zcela jedno.

Smířit se musíte s tím, že chybí mechanika karty MicroSD a připojení klasických sluchátek v podobě 3,5 mm jacku. Připojíte tak jen sluchátka přes USB-C a jedny dostanete v ceně. Čtečka otisků prstů je v bočním tlačítku (zapnutí/vypnutí), ale chodila překvapivě slušně (80 %). Dodávaná dobíječka dá až 25 W (bezdrátově dobijete s až 15 watty, jinde se mluví o jedenácti…) a bez ní by to bylo hodně, ale hodně dlouhé dobíjení.

U mě se Fold2 nejen s originální dobíječkou choval jinak, než si někdy můžete přečíst v jiných recenzích. Zhruba 50 % se dobilo za asi hodinu (plus čtyři, pět minut), a to je velmi slušné. Při jednom z připojení byl stav akumulátoru 49 % a mobil psal, že se dobije za 51 min. Trvalo mu to 63 minut, což není tak strašný rozdíl a v podstatě máte dobito za něco málo přes dvě hodiny. Mimochodem bezdrátově dobijete i v „zabíječi bakterií a virů“ Samsung Itfit Wireless Sterilizer, který jsme před časem také vyzkoušel (pro něj se udává standard Qi).

Zkusmo jsem vyzkoušel i dobíječku Sencor SCH660 kompatibilní se systémem USB PD (test), který je zase kompatibilní s Qualcomm QC 4. A nejen že to klaplo, ale nabití ze dvou třetin proběhlo za 70 min. (ohlášeno bylo na začátku 65 min.), což znamená plné dobití od nuly za nějakých 105 min., tedy 1 hod. a 45 min., což je podle mého výborné a ještě lepší než s originální dobíječkou. Více o USB PD a Qualcomm QC v rubrice „Co je to“.

Provedení kloubu je příkladné, fotoaparáty jsou obdobně postaveny jako u Samsung S20.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Design, koncepce, zpracování: vnější design většinou bezchybný, problém s otevíráním mobilu s typicky vlhčími prsty a s držením v režimu tabletu (rozložené). Vnitřní displej má kolem sebe rámeček asi 4 mm, při držení není tablet za co chytit. Opatrní musíte být i při zavírání (nezavírat přes displej). Obě poloviny mobilu spojeny výtečně navrženým vnitřním kloubem. Při otevření dává plných 180 stupňů a obě plochy displeje jsou v naprosté rovině. Telefon se však, kvůli vyčnívajícímu fotoaparátu na zadní straně, při položení kýve (dva rohy ve vzduchu, i na rovné ploše). Tlačítka jsou (zavřený mobil) vpravo společně s místem pro SIM. Dole konektor USB-C, nahoře reset. Dva reproduktory jsou dole a nahoře (zavřený mobil). Zadní a přední plocha jakoby zrcadlová, vše je na ní vidět, takže horší údržba (nikoli pro pečlivky…).
  • Displej vnitřní odhadem v poměru 4:3, natáčení obrazovky při otáčení tabletu spolupracuje s řadou aplikací, nikoli se všemi. Na vnější uzounký displej jde aplikace automaticky přepnout, pokud jí to povolíte a funguje to výtečně. Čitelnost na přímém slunci nejsem momentálně schopen posoudit, rozsah jasu v obou případech vynikající. V jediném případě za „jasného zimního slunce svitu“ problém s čitelností nebyl.
  • Ovládání – vnější tlačítka jsou tři (hlasitost plus zapnutí/vypnutí spojené se čtečkou otisku prstu). Ovládací tlačítka na displej jdou upravit nebo je vypnout a zvolit gesta. Pořadí tlačítek znamená Zpět zcela vlevo nebo zcela vpravo.
Volby u práce s videem. Ta s kompresí H.265/HEVC ovšem přehrajete nejspíše bez problémů a poznámka nesedí ani u videa s HDR10.

 

  • Fotoaparát je řešen podobně jako u Samsung Galaxy S20, se třemi čočkami na výšku a jedním bleskem plus optický zoom. Režim 16:9, rozlišení 4032 x 2268 bodů, JPG, ale také možnost RAW a HEIF, výborná světelnost a automatické ostření (manuální na dotek). Video ve 4K se ukládá do MPEG-H, Part 2/HEVC, koncovka MP4 („20201212_125408.mp4“). Snímky i video byly velice dobré, nikoli ale špičkové. „Na foto vrchol“ zde nedosáhnete.
  • Aplikační kompatibilita vynikající. Nastavit můžete zda mají, při spuštění na plné obrazovce (mobil je otevřený), pokračovat po zaklopení telefonu na té vnější (dělaly to spolehlivě). Můžete tak číst knihu nebo třeba pokračovat s přehráváním videa. Aplikace IPTV/VoD, jako HBO GO, Lepší.TV, Pohádky či Skylink Live TV, takto fungovaly bez potíží. Pracovala i čtečka knih Cool Reader (manuální nastavení pozice) a u vnitřního displeje se už vcelku smysluplně daly využít dvě stránky knihy vedle sebe. Aplikace nemusí podporovat otáčení podle polohy obrazovky. Např. Lepší.TV pracuje jen na šířku, tlačítka, resp. popisy byly mírně rozhozeny, softwarová ovládací tlačítku mobilu nemizela. Většina aplikací fungovala v obou polohách, přehrávání videa jelo většinou jen na šířku, což je zde trochu iluzorní (cca 4:3). Povolit můžete i obraz v obraze a např. video v Pohádkách takto fungovalo. Roztažení na celou obrazovku ale tato aplikace neumožňovala ani v režimu 1080p.
Tohle je hodně důležitá volba. Vybíráte v ní aplikace, které po spuštění na vnitřním displeji a zavření mobilo-tabletu, pokračují v práci na tom vnějším. Bez potíží jel například Cool Reader a také HBO GO.

 

Výtečný, něco málo ale stále chybí…

Fold2 má při rozložení velmi slušně hrající stereo a efekt někdy i cítíte. Fotoaparát je také dobrý i když nepředstavuje naprostou špičku a na foto vrchol nedosáhnete. Snímky tudíž velmi vysoké ceně neodpovídají i když tady to tak brát nemůžete, protože platíte za exkluzivitu provedení. Nicméně určitě oceníte i optický zoom a výbornou světelnost byť vám přístup výrobce zamezuje nastavit si u fotoaparátu rozlišení, nebo ho alespoň spatřit, což je pochopitelně špatně.

Video lze přehrávat až do rozlišení Ultra HD (8K), 7680 x 4320 bodů, 60 sn./s. (tady to už kupodivu nevadí…), a to ukázkové od Samsungu z pražské Zoo (Samsung_Zoo_Praha_8K_H.264.mov a Samsung_Zoo_Praha_8K_HEVC.mp4) natáčené na Note 20 Ultra 5G problémy nedělalo. Ještě kvalitnější testovací určené pro televizory už ale ano a Fold2 je jasně určen zejména pro 4K, což je bohatě dostačující!

Návrh designu, a teď myslím skutečný design, je v řadě ohledů bezchybný. U rozevřeného mobilu si můžete uprostřed nahmátnout drobnou proláklinu (vidět prakticky není – pokud není displej černý) tedy místo, kde se ohýbá. Jiný příběh je to už ale při jeho otevírání a tady možná budete mít potíže. Alespoň u mě vlhčí ruce znamenaly problém a i když jsem měl prsty naprosto suché bylo to obtížnější, protože se není za co chytit a bylo nutné se na otevření soustředit. Není tu žádné zvrásnění na bocích, žádný výstupek, nic. Pro někoho také mohou být rámečky příliš úzké a tady rovněž není za co chytit. Možná by se Fold2 mohl automaticky přepínat do režimu notebooku po nastavení do patřičné pozice ve které stejně nic jiného neuděláte.

Naopak příjemné je, že si pro běžné činnosti vystačíte se základním displejem a nemusíte telefon vůbec otevírat. Takto je ovšem hlubší, hodně úzký a hodně vysoký, což mi ale třeba při čtení knih až tak nevadilo. K otevření navíc potřebujete obě ruce.

Mobil sice má své energetické nároky a kupříkladu během hodiny přehrávání z HBO GO a Skylink Live TV na velkém displeji se z akumulátoru odčerpalo asi 7 % kapacity. Nějak extrémní to sice není, ale i tak je zřejmé, že vnitřní displej je hodně velkým žroutem a výdrž mobilu se bude odvíjet od jeho používání. Při telefonování, občasném čtení knížky v režimu tabletu a nějakém tom internetovém provozu tak i tak, byste ale měli den vydržet. Tedy skoro...

Co cítím, když s ním pracuji? Rozhodně obdiv a rozhodně také jisté rozpaky. Na jednu stranu mi připomíná mé kapesní počítače Psion, které dodnes nemají konkurenci ani v synchronizaci dat, na stranu druhou pokud chcete něco víc, notebookový režim se tady obtížně hledá. V režimu „Flex mode“ sice jde pracovat à la notebook, ale musíte na to nejprve přijít a vyladit si to. Možná jsem stará škola, a také mám trochu specifické nároky, ale tohle mohl Samsung usnadnit minimálně ikonou  na roletce, což platí i o App Pair (více aplikací).

Ať je to jak chce, pro mnohé zůstane Z fold2 hlavně kombinací hodně drahého přerostlého mobilu a malého tabletu. Kombinací sice unikátní a dobře použitelnou nejen jako běžný „trochu“ silnější mobil, ale – po rozložení – i jako pracovní nástroj. Na druhou stranu je ovšem dnes situace zcela odlišná od doby Psionů a Nokie Communicator. Cena je hodně vysoká a výdrž za provozu (roky) dosti nejasná nemluvě o tom, že zařízení stále něco málo chybí. Ovšem výrobce kalibru Samsungu by si měl takovéto experimenty dovolit. Ostatně i v televizorech nabízí něco, co jiní ne a tak to má být!

Jakmile ho rozložíte, získáte plochu o rozměrech 120 x 151 mm. Rozevření je skutečně 180°, ale „tablet“ kulhá na dvě strany (kýve se) kvůli výstupku u fotoaparátu.

 

Tabulka vlastností

 

 

Ve složené podobě... Čelní displej je vysoký a úzký.
Číst 66 krát Naposledy změněno středa, 23 prosinec 2020 11:52