sobota 13 červenec 2024
Text Size

Levný televizor Thomson 50UG6300 (test): funkční HbbTV, stabilní chod

Zapůjčení téhle levné věcičky o úhlopříčce 127 cm jsem domluvil s Alza.cz. I když mě zaujala cena v kombinaci s velikostí, ještě víc šlo o to, že jako jeden z mála přijímačů malých značek má HbbTV 2.0. Tedy naprosto přelomovou verzi, která je ovšem zpětně kompatibilní se současnými aplikacemi domácí vysílatelů. A nepochybně jí bude patřit budoucnost! Foto: autor a Thomson

 

Hodnocení: 75 % 

 • pro: slušné podsvícení i obraz, vysoký výkon zesilovače v RMS (subjektivně vzato se zdá být ještě vyšší…), HbbTV 2.0 a plně funkční HbbTV na ČT či FTV Prima, velmi dobré ovládání i rozložení tlačítek dálkového ovladače (až na List), extrémně nízká spotřeba v pohotovostním režimu, excelentní třídění naladěných stanic
 • proti: někdy pomalejší reakce (zmáčknutí tlačítka ovladače, informace zobrazované na „i“, někdy třeba i vstup do menu), fakticky nefunkční zrcadlení obrazovky z mobilu

Můžete očekávat: Spolehlivě pracující televizor s funkčním televizním příjmem, „červeným tlačítkem“ a Youtube, což je dnes u velmi levného televizoru více než dost. Na další aplikace a funkce moc nesázejte, multimédia jsou spíše doplňková a zrcadlení obrazovky tu v podstatě není. Obraz odpovídá ceně, výkon zesilovače byl ale nadstandardní, a to nejen pocitově. Potěšil i ve spolupráci s externím boxem Strong SRT 202 Ematic (Android TV, test), což se mi při prostém propojení přes HDMI zas tak často nestává ani u podstatně dražších přijímačů!

Od domovského menu nic neočekávejte. Jednu jeho část vidíte zde, další (Videa) skrývá v podstatě jen výstup z Youtube. Takový i makový…

 

Jak už bylo řečeno, televizor mi zapůjčila Alza (zakoupíte ho zde) a nabízen je ve třech úhlopříčkách za ceny více než příznivé, což u zapůjčené úhlopříčky znamená 8.490 Kč. Jen pro srovnání: další nejlevnější televizory ve 127 cm, které jsem na tomto obchodě našel jsou TCL 50P610, Metz 50MUC5000 a ECG 50 US01T2S2. Pokud byste chtěli například Android, musíte někam k deseti tisícům stejně, jako když sáhnete po přijímačích s vyspělejšími platformami u nichž je také více domácích aplikací.

 

 

Televizor byl kvalitně proveden a nechyběly klasické šrouby (nikoli vruty), což se v této kategorii prakticky nevidí.

 

Test nejzákladnějších funkcí

 • Design, koncepce, zpracování: to poslední výborné, vnější design je klasický s „hrbem“ s elektronikou a vstupy a výstupy. Koncepce vychází právě z toho a vše doplňuje dlouhý a štíhlý dálkový ovladač. Použité materiály ceně více než odpovídají, provedení gum na nožičkách a připevnění nožiček k panelu je dosti nadstandardní.
 • Tunery, třídění kanálů a EPG: kompletní tunerové osazení‚ satelit bez výběru lokálního operátora (např. Skylink). Excelentní třídění kanálů (u jednoho z typů výběr i na přeskáčku a společné přesunutí na novou pozici) a velmi rychlá programová nabídka u níž se zvuk nepřerušuje. EPG (Guide) je bez obrazu, při zadání upozornění na pořad se TV neprobudí.
Kontextové menu. Škoda, že tu není vypnutí obrazovky a ponechání pouze zvuku. Na poslech DVB rozhlasu televizor právě vhodný není.

 

 • Ovládání: menu nastavení je tu dvojí (klasické plus kontextové), vždy s kolováním, navíc ještě domovská nabídka (Home, domeček). V ní jsou mj. výstupy z Youtube (Film, Hudba, Nejnovější…), přepnutí na vstupy a výstupy a aplikace. Seznam naladěných stanic vyvoláte tlačítkem List, které je od OK trochu stranou, EPG a další jsou už ale po ruce. Dálkový ovladač má velmi dobré rozložení tlačítek, ovládání je z valné většiny pohodlné. Počítejte ale s tlačítkem Zapnutí/Vypnutí na opačné straně než je zvykem a také s tím, že OK nevyvolá seznam stanic. Někdy je rovněž třeba na operaci trochu počkat (např. „i“ – Info o stanici, kanálu, nebo vyvolání menu).
Aplikací pro české či slovenské diváky tu moc není, takže je to v podstatě jen o HbbTV a Youtube.

 

 • HbbTV a aplikace: „červené tlačítko“ je třeba po instalaci televizoru nejprve povolit v menu nastavení. Zabudované HbbTV 2.0 je zpětně kompatibilní, s domácími aplikacemi, mj. ČT a FTV Prima, nebyly problémy a televizor zvládal i přehrávání celých pořadů na iPrima, což dnes u levných přijímačů není běžné. Aplikací vhodných pro domácího diváka tu moc nenajdete, takže je to o Youtube, které bylo bezproblémové.
 • Obraz a zvuk: to druhé nad rámec ceny i co do výkonu zesilovače, a to i při napojení vnějších periferií. Obraz se nese v klasickém duchu levných televizorů. Čím lepší signál do něj pustíte, tím lépe hraje. S horším, slabším, datovým tokem rychle vadne, nestíhá překreslování například ani u závěrečných titulků a rychle ztrácí i pohybová ostrost. Při příjmu z tunerů byl jako opět znát značný rozdíl mezi SD a HD kanály, včetně pozemního vysílání ČT HD, které bylo, na danou cenu, podáváno velmi slušně. Podobně se Thomson chová i v případě, že mu dobře připraví signál nějaké kvalitní vnější zařízení, například přehrávač DVD/BD Philips BDP 8000, nebo zmiňovaný Strong SRT 202 Ematic. Výsledek vás při napojení přes HDMI může příjemně překvapit.
Po instalaci televizoru a jeho napojení na internet je třeba ještě manuálně povolit příjem HbbTV.

 

Jaký je? Ceně odpovídá

Za dané peníze představuje televizor slušnou nabídku se solidním plošným podsvícením, možnostmi i ovládáním i když s využitím „chytrých“ funkcí, v podstatě s výjimkou Youtube a HbbTV, moc nepočítejte. Nefunkční zrcadlení obrazovky zavírá další cestu, jak do televizoru dostat aplikace jako například HBO GO, Lepší.TV či Skylink Live TV. Tady opravdu zbývá jen dobrý externí zdroj. Aplikace T-Cast v tomto ohledu není ideální a daleko lepší by bylo použití spolehlivého Wi-Fi Miracast.

Na Alze byly v době vzniku tohoto článku dvě „recenze“ a pár povětšinou nesmyslných dotazů. Jeden majitel si stěžoval na pomalou odezvu dálkového ovladače, což jsme také pozorovali (opakované mačkání tlačítek dělejte opatrně), druhý názor směřoval mj. k tomu že „televize stále problikává a obraz je nestabilní“. To je nepochybně problém kusu a je to na reklamaci. V našem případě nic takového vidět nebylo a obraz byl zcela v pořádku. Tedy na danou cenovou relaci, kde je pochopitelně horší práce s pohybovou ostrostí, občasné potíže s resamplováním naprosto v pořádku. Tohle je běžné chování levných televizorů a patří to k nim stejně, jako často velmi dobrý obraz na lepším signálu, včetně třeba ČT HD na DVB-T2.

 

Tabulka vlastností

 

Dálkový ovladač v podobě dlouhé tyčinky má výborné rozložení až na tlačítko List přes které vyvoláváte seznam naladěných kanálů. Zkusit to ale můžete i přes EPG, které je tu většinou svižné.Číst 2917 krát Naposledy změněno středa, 20 leden 2021 11:56

4 komentáře

 • Odkaz Komentáře Bohumil Herwig pondělí, 21 srpen 2023 19:41 napsal(a) Bohumil Herwig

  ad Irena: Předpokládám že myslíte přes HDMI. Pokud myslíte přes Wi-Fi, to tu a tam zkouším, ale moc to nefunguje. U této jsem to nezkoušel.
  Ale i z toho mála zkušeností už tuším, že je to nespolehlivé.

  Nahlásit
 • Odkaz Komentáře Irena pondělí, 21 srpen 2023 18:49 napsal(a) Irena

  Jde tato televize připojit jako druhý monitor k pc? Mám thomson 43UG6400 a připojení nejde, windows sice něco vidí, ale nedá se přepnout v nastavení obrazovky na 2 monitory. V PC chyba není, vyzkoušeno na jiné televizi, kde funguje.

  Nahlásit
 • Odkaz Komentáře Bohumil Herwig úterý, 16 listopad 2021 13:04 napsal(a) Bohumil Herwig

  ad Marek: možná ano, ale obávam se že za provozu by s tím mohla být komplikace. Určitě bych na to nespoléhal. P.S. omlouvám se za pozdní odpověď, jsem zahlcen spamem

  Nahlásit
 • Odkaz Komentáře Marek středa, 10 listopad 2021 13:14 napsal(a) Marek

  Dobrý deň, plánujem kúpu tohto modelu TV, preto som so záujmom čítal Vašu recenziu. Spomínate ale, že napr. aplikáciu Lepšia.tv tam nedostanete kvôli zrkadleniu obrazovky. Je možné ju nainštalovať napr. z USB kľúča?

  Nahlásit

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.