sobota 5 prosinec 2020
Text Size

Podzimní seriálová dramata: HBO přinese Vlast a Medvědín, Skylink 7 politický thriller Černý baron

Vlast se odehrává v Baskicku za působení ETA, Medvědín v městečku žijícím hokejem a Černý baron, jehož část jsem už v předpremiéře viděl, vypráví o nechutných politických praktikách. Foto: HBO, Skylink

 

Tři dramata, každé o něčem jiném, ale přesto mají řadu věcí společných. Minimálně to, že papírově vypadají hodně zajímavě a jak se zdá i to, že o napětí nebude nouze!

Podívejme se tedy, co si pro nás výše zmiňované kanály na září, potažmo počátek října, připravily.

 

Černý baron – po pár zhlédnutých dílech půjde o hodně zajímavý politický thriller mimo jiné i o tom, jak nemožné je vymést Augiášův chlév.

Černý baron aneb Odhalená francouzská vrcholová scéna

Začněme, jako obvykle tím posledním. Pokud znáte Dům z karet (ten stál za něco tak do druhé, možná části třetí řady) či daleko lepší dánské drama Vláda, tak tohle je podle mého zcela jiné. Oficiálně vzato je to „novinka, která je kritiky označována jako ´kontinentální´ verze populárního seriálu Dům z karet (House of Cards) ´střižená´ oblíbenou rodinou Sopranovou, bude mít českou premiéru již 2. října ve 20:00.“

V prvních několika zhlédnutých dílech si seriál Baron Noir, Černý baron, jede po své linii, rozehrává děj postupně (někdo by řekl, že „pomalu“) a postupně také nabírá na obrátkách. Ostatně je to politické drama, nikoli „akčňák“ s božským Arniem.

V tomhle seriálu se dozvíte hodně o francouzské politice a možná si budete místy říkat, stejně jako já, „opravdu takhle vypadá ta jejich demokracie“?

Nebo jinak: pokud jste si mysleli, že nemůže být horší politiky než naší, možná vás tenhle seriál přesvědčí o něčem jiném. Ve skutečnosti by nás ale podle mého na Francii nemělo překvapit vůbec nic. Snad jen to, že ta země stále ještě funguje, což je evidentně přírodní úkaz.

Pro dokreslení seriálové atmosféry jsem vybral úryvek z rozhovoru s Kadem Meradem alias Černým baronem, alias seriálovým politikem Philippe Rickwaertem.

Otázka: Co jste u politiků vypozoroval, kdo vás inspiroval?

Odpověď: Zjistil jsem, že tihle muži a ženy spolu mluví jako na školním dvoře. Urážejí se, i když místy používají zdvořilostní obraty, které jsou k ničemu. Černý baron mi připadá v tomto ohledu velmi realistický. Používaný jazyk, který je místy dost nechutný, je jazyk politiků. Některé znám. V soukromí jsou jako beránci, ale jakmile vstoupí do arény, něco se rozsvítí a tyhle větičky jim jdou z úst úplně samy. Kdyby se mohli poprat, poperou se! Eric Benzekri, jeden z autorů scénáře, tohle velmi dobře uchopil – dvacet let psal projevy pro Socialistickou stranu. Současně mi tahle realistická půda nezabránila, abych vytvořil svou postavu. Poněvadž seriál ukazuje především intimní politické prostředí, měl jsem dost široké manévrovací pole. Kladl jsem si spoustu otázek: Jak takové politické zvíře mluví se svými blízkými, když skončí mítink? Potil se? Měl strach? Bylo mu horko? Kdo je doopravdy? Tohle jsem se snažil si představit.

Premiéru Černého barona očekávejte na stanici Skylink 7 v pátek 2. října.

 

Fredrik Backman je švédský sloupkař, blogger a spisovatel. Právě podle jeho románu byl seriál Medvědín natočen. Foto: Albin Olsson

Medvědín na motivy bestselleru

Medvědín není jen hora v Krkonoších, ale také švédské městečko pomalu ustupující rozpínajícím stromům, které ho obklopují. Petr, místní hrdina a někdejší hokejová hvězda, se vrací domů, aby sestavil juniorský tým a zajistil tak budoucnost města. Celý Medvědín totiž vkládá veškerou naději do hokeje. Hráči se ovšem ocitají pod značně vysokým tlakem a den semifinálového zápasu se navíc stane katalyzátorem násilného činu, po němž zůstane jedna traumatizovaná dívka a chaos.

Seriál Medvědín (foto také v úvodu) vypráví o naději spojující malou komunitu, o tajemstvích, která ji rozdělují a také o odvaze jednotlivce postavit se zbytku světa.

První dvě epizody pětidílné minisérie budou mít premiéru 18. října, následující budou uváděny každou další neděli.

 

Seriál Vlast je o Baskicku i Španělsku, o životě i smrti a také o síle přesvědčení a touze po svobodě.

Vlast: více než 30 let života v jednom seriálu

Nový seriál z produkce HBO Europe vypráví příběh rodin rozdělených násilím a politikou. Příběh ze španělského Baskicka, kde dvě místní rodiny zasáhne násilný konflikt.

Život Bittori a její rodiny se tak obrátí vzhůru nohama, když nacionalistická organizace ETA zavraždí jejího manžela. Skončí tak i přátelství s nejlepší kamarádkou Miren, jejíž syn je jedním z členů této skupiny. Obě rodiny musejí čelit nejen zármutku, ale rovněž morálním paradoxům. Dokážou si během více než tří desítek roků, které budeme na obrazovce sledovat, odpustit a najít cestu z kruhu násilí a nenávisti?

Seriál vznikl na motivy knihy Fernanda Aramburua, která loni vyšla i česky. K vidění bude od 27. září na HBO a HBO GO.

 

Číst 244 krát Naposledy změněno středa, 16 září 2020 00:07