středa 4 srpen 2021
Text Size

Jaká bude chystaná „Pay TV“ Skylink Anténa+? Na set-top box ji nechytíte

UVNITŘ CENA A PROGRAMOVÁ NABÍDKA: Spuštění prvního placeného televizního vysílání v Česku jdoucího pozemní cestou je už za rohem. Zeptal jsem se proto provozovatele na pár otázek a protože už také vyšla upřesňující zpráva, připojuji další informace přímo z ní. Foto: autor, Skylink a Televizní web

 

Platforma Skylink Anténa+ bude pro vysílání používat síť DVB-T2/HEVC a klasickou přístupovou kartu. Míří tedy na majitele televizorů, protože drtivá většina set-top boxů prodaných v Česku mechaniku karty PCMCIA/CI+ buď vůbec nemá, nebo ji má, ale pro naše podmínky je nepoužitelná.

Televizní služba s placenými kanály Anténa+ má být spuštěna počátku října 2020 a míří na nejrozsáhlejší aglomeraci u nás, na Prahu a okolí. Vzniká ve spolupráci se společností Prague Digital TV a signál bude šířit právě její Regionální síť 4 (RS 4).

Jaromír Glisník, člen představenstva M7 Group při oznamování prvního placeného vysílání v DVB-T2 řekl že „Terestrický příjem je v České republice stále velmi populární a M7 Group nechce stát stranou. Na projekt v celostátním měřítku je třeba se připravit a získat potřebné zkušenosti. Naším prvním krokem bude spuštění placené služby v Praze a okolí.“

U nás největší satelitní značka Skylink je součástí společnosti M7 Group, která momentálně spadá pod francouzskou skupinu Canal+.

Na níže položené otázky odpovídá – ještě před vydáním konečné oficiální zprávy k chystané službě (tu najdete na konci) – Jaromír Glisník. Jak ale vidíte, moc toho neprozradil. Nicméně dodatečné informace Skylink vydal dnes, takže...

ČTĚTE TAKÉ: Skylink Anténa+: nové pozemní placené vysílání v DVB-T2 (s mapou pokrytí)

Jaromír Glisník (zdroj: Televizní web).

 

Rozhovor s Jaromírem Glisníkem (Skylink)

digirevue: Technologie přístupu k vašemu placenému pozemnímu vysílání bude muset nejspíše opět jít přes slot PCMCIA (CI+), tedy přes klasickou přístupovou kartu. To vám ale výrazně omezí potenciální základnu klientů, protože drtivá většina u nás prodaných set-top boxů pro DVB-T2 žádný u nás použitelný slot nemá…

Jaromír Glisník: Cílovou skupinou pro službu Skylink Anténa+ je segment diváků, kteří ocení kvalitní obraz a jsou ochotni si za něj připlatit. Předpokládáme, že většina z nich má moderní televizor umožňující příjem ve formátu DVB-T2/HEVC. Je ale velká škoda, že požadavek na CI+ slot nebyl podmínkou pro certifikaci „DVB-T2 ověřeno“. Diváci, kteří si koupili před pár měsíci nový set top box s vírou, že jim pár let vystačí, se mohou cítit podvedeni.

digirevue: Skylink je na satelitu synonymem kvalitního obrazu a značka si na tom, co si pamatuji, vždy zakládala. Můžeme tedy v pozemním vysílání očekávat pouze slušné HD předpokládám, že s kompresí H.265/HEVC?

Jaromír Glisník: Ano, vysílat budeme v H.265/HEVC.

digirevue: Zaplníte celý multiplex jen televizními kanály? S kolika počítáte? Bude také k dispozici EPG, případně nějaké další doplňkové služby?

Jaromír Glisník: V multiplexu vysílá volně stanice Praha TV, zbytek bude sloužit pro kódovanou nabídku. EPG a veškeré běžné služby spojené s vysíláním budou součástí.

digirevue: Předpokládám, že nám ke výběru stanic na nové službě Skylink Anténa+ nic neřeknete, ale zeptat se musím...

Jaromír Glisník: Programovou nabídku zveřejníme již brzy.

 

Skylink Anténa+ - prodejní balení s přístupovým modulem.

 

A doplňující informace ze zaslané tiskové zprávy? Zajímavá je nejen cena...

Služba Anténa+ přijde na 125 Kč měsíčně a každý si ji, podle své volby, může předplatit na jeden až dvanáct měsíců. Startovací balíček stojí 499 Kč a obdržíte v něm předplatné na první dva měsíce a přístupový modul Anténa+ (249 Kč), který zasunete do vašeho televizoru pochopitelně kompatibilního s vysíláním DVB-T2/HEVC. Balíček zakoupíte buď na webu antenaplus.cz nebo v prodejnách Datart v Praze a okolí.

„Chtěli jsme, aby bylo zprovoznění služby Anténa+ pro diváky co nejjednodušší a bez jakékoliv instalace. Jediné, co potřebujete, je televizní přijímač s vestavěným DVB-T2 tunerem a slotem pro CA modul a dále být v oblasti pokrytí signálem,“ vysvětluje Jaromír Glisník, člen představenstva společnosti M7 Group, provozující značku Skylink.

Součástí služby je navíc i internetová televize Skylink Live TV, se kterou může zákazník zdarma sledovat živě nebo zpětně z archivu nejen všechny programy Antény+, ale i další televizní stanice přijímané přes klasickou anténu. Bez dalších poplatků navíc získáte i videotéku a vše můžete provozovat nejen na „chytrém“ televizoru, ale i na počítači, mobilu nebo tabletu. Skylink sice zatím tuto službu nabízí zdarma, ale zdarma pochopitelně nebude na věky, což ale tuto momentálně fantastickou nabídku nijak nesnižuje!

Webová stránka nové služby Skylink Anténa+.

 

Placené televizní vysílání Anténa+ rozšíří pozemní DVB-T2 o deset kanálů různých žánrů, přičemž prakticky všechny jsou v HD. Ovšem nezapomeňte na to, že do jednoho multiplexu pozemního vysílání se v alespoň trochu rozumné kvalitě vejde tak maximálně šest, sedm stanic. Tady jich bude deset plus výše zmiňovaná Praha TV, což nám pro Skylink dává datový tok někde kolem 3 Mb/s. Jen pro zajímavost: Česká televize v Multiplexu 21 (DVB-T2) vysílá pět kanálů v HD, archivní ČT3 plus osm rozhlasových stanic. Na HD vysílání s datovým tokem kolem 4 Mb/s se sice dívat dá, ale například BBC jeden kanál vysílá s  tokem více než dvojnásobným, některé německé stanice jsou pak někde kolem 10 Mb/s, ale to už se bavíme zejména o satelitu.

A které kanály tedy v Anténa+ najdete?

  • Film+ HD (evropské i americké filmy)
  • JOJ Cinema HD
  • LEO TV (erotický kanál)
  • Minimax (pořady pro předškolní a školní děti)
  • National Geographic HD (dokumentárně vzdělávací stanice)
  • Nova HD
  • Nova Sport 1 HD a Nova Sport 2 HD (NHL, NBA, UFC, Moto GP, francouzská fotbalová liga, atd.)
  • Prima HD
  • Viasat Nature HD (dokumenty o přírodě)

 

Číst 427 krát Naposledy změněno středa, 30 září 2020 12:10

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.