pátek 26 listopad 2021
Text Size

Accenture Fjord Trends 2021 aneb Redefinice života i zážitků v 21. století

Letošní, už čtrnáctá zpráva společnosti mluví o tom, že covidová krize změnila fungování ekonomiky i společnosti. A také každého z nás… Ilustrace:Accenture

 

Mezi trendy patří zejména kolektivní odcizení, fenomén „udělej si sám“, šablonovitost digitálních zážitků a třeba i nová role domácí kanceláře.

„V průběhu historie jsme již několikrát byli svědky toho, že po globální krizi začala nová éra myšlení," řekl Mark Curtis, vedoucí inovací v Accenture Interactive. „Když se díváme do budoucnosti, otevírá se před námi spousta potenciálních světů. Některé jsou děsivé, jiné vzrušující a všechny jsou do značné míry neprozkoumané. To, co se děje nyní, bude ovlivňovat zbytek století. Firmy mají šanci i mandát k tomu, aby přemýšlely a konaly jinak.“

Fjord Trends 2021 také přinášejí pohled na možnou renesanci života a zkoumají sedm nových trendů, od nichž se očekává, že budou formovat podnikání, chování spotřebitelů i samu společnost.

  1. Kolektivní odcizení a hledání nových způsobů a míst, kde lidé mohou dělat věci, které potřebují ke svému životu a které mají rádi.
  2. Inovace typu „udělej si sám“: lidé jsou nucení vypořádávat se s výzvami, které přináší současná krize. Technologie v ní hraje novou roli jako prostředek podporující vynalézavost.
  3. Týmová spolupráce nastavená individuálně. Ti, kteří pracují na dálku, de facto proměnili své domovy v kanceláře, což má obrovský vliv nejen na vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, ale ovlivňuje to i chod domácnost. I přes případné zlepšení situace pomocí plošného očkování budoucnost nebude univerzální!
  4. Interakce nově a inspirovaně. Lidé tráví řádově mnohem více času spojením se světem prostřednictvím všemožných obrazovek. V důsledku toho pociťují určitou „jednotvárnost“ a šablonovitost digitálních zážitků.
  5. Tekutá infrastruktura – protože se změnil způsob, jakým lidé nakupují a využívají služby, firmy se musí zaměřit na takzvané „body potěšení“ a nově promyslet celý dodavatelský řetězec. Přijít mají další změny, často motivované udržitelností rozvoje.
  6. Empatie jako výzva. Lidé se hlouběji zajímají o to, co jednotlivé značky znamenají a jak vyjadřují své hodnoty. Pandemie odhalila mnoho pokřivených systémů – od přístupu ke zdravotní péči po rovnoprávnost.
  7. Ztracené a nalezené rituály – od oslav narození až po rozloučení se zemřelými, vše mělo významný dopad na duševní vyrovnanost mnoha lidí. Nyní je vše jinak a trend ukazuje na příležitost, jak mohou firmy pomáhat lidem hledat nový smysl prostřednictvím nových rituálů, které přinášejí radost a jisté uklidnění.

 

Číst 406 krát Naposledy změněno středa, 03 únor 2021 14:58

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.