pátek 26 únor 2021
Text Size

Accenture Fjord Trends 2021 aneb Redefinice života i zážitků v 21. století

Letošní, už čtrnáctá zpráva společnosti mluví o tom, že covidová krize změnila fungování ekonomiky i společnosti. A také každého z nás… Ilustrace:Accenture

 

Mezi trendy patří zejména kolektivní odcizení, fenomén „udělej si sám“, šablonovitost digitálních zážitků a třeba i nová role domácí kanceláře.

„V průběhu historie jsme již několikrát byli svědky toho, že po globální krizi začala nová éra myšlení," řekl Mark Curtis, vedoucí inovací v Accenture Interactive. „Když se díváme do budoucnosti, otevírá se před námi spousta potenciálních světů. Některé jsou děsivé, jiné vzrušující a všechny jsou do značné míry neprozkoumané. To, co se děje nyní, bude ovlivňovat zbytek století. Firmy mají šanci i mandát k tomu, aby přemýšlely a konaly jinak.“

Fjord Trends 2021 také přinášejí pohled na možnou renesanci života a zkoumají sedm nových trendů, od nichž se očekává, že budou formovat podnikání, chování spotřebitelů i samu společnost.

  1. Kolektivní odcizení a hledání nových způsobů a míst, kde lidé mohou dělat věci, které potřebují ke svému životu a které mají rádi.
  2. Inovace typu „udělej si sám“: lidé jsou nucení vypořádávat se s výzvami, které přináší současná krize. Technologie v ní hraje novou roli jako prostředek podporující vynalézavost.
  3. Týmová spolupráce nastavená individuálně. Ti, kteří pracují na dálku, de facto proměnili své domovy v kanceláře, což má obrovský vliv nejen na vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, ale ovlivňuje to i chod domácnost. I přes případné zlepšení situace pomocí plošného očkování budoucnost nebude univerzální!
  4. Interakce nově a inspirovaně. Lidé tráví řádově mnohem více času spojením se světem prostřednictvím všemožných obrazovek. V důsledku toho pociťují určitou „jednotvárnost“ a šablonovitost digitálních zážitků.
  5. Tekutá infrastruktura – protože se změnil způsob, jakým lidé nakupují a využívají služby, firmy se musí zaměřit na takzvané „body potěšení“ a nově promyslet celý dodavatelský řetězec. Přijít mají další změny, často motivované udržitelností rozvoje.
  6. Empatie jako výzva. Lidé se hlouběji zajímají o to, co jednotlivé značky znamenají a jak vyjadřují své hodnoty. Pandemie odhalila mnoho pokřivených systémů – od přístupu ke zdravotní péči po rovnoprávnost.
  7. Ztracené a nalezené rituály – od oslav narození až po rozloučení se zemřelými, vše mělo významný dopad na duševní vyrovnanost mnoha lidí. Nyní je vše jinak a trend ukazuje na příležitost, jak mohou firmy pomáhat lidem hledat nový smysl prostřednictvím nových rituálů, které přinášejí radost a jisté uklidnění.

 

Číst 45 krát Naposledy změněno středa, 03 únor 2021 14:58