čtvrtek 25 duben 2024
Text Size

Konec „analogu“ v Čechách a na Moravě? Někde ano, jinde stále nikoli…

Kabelové společnosti šířící televizní signál v této pro mnohé obskurní podobě stále vysílají. A UPC jako majoritní poskytovatel kabelového TV signálu ho dokonce uvádí slovy „Kvalitní a nerušený příjem…“ (?!)

 

Po „analogu“ v českých médiích ani vidu, ani slechu a přesto se stále používá a mnoho domácností je na něm i závislých. Kolik? To nejspíše nikdo nespočítal. 

Píšeme o Ultra HD, sledujeme ho přes satelit a máme dokonce i experimentální česko-slovenské 4K vysílání (další informace zde).

Kabelově šířený analogový televizní signál je však nejen česká realita. I když…

Jak napsal server Broadband TV News, druhý největší německý kabelový operátor Unitymedia Kabel BW skončil k 15. lednu 2015 s analogovým kabelovým vysílání u posledních třech stanic (Euronews, BBC World News a CNN International). Kdy skončí to české, nikdo neví a nikdo to nejspíše také neřeší. Je to ponechané „všemocné ruce trhu“. Té je to ale naprosto jedno! „Digitál“ vyžaduje investice a jsou lokality, kde se to zjevně nevyplatí! A není to jen o těch malých!

UPC má svůj Klasik, v ceníku za 269 Kč (35 kanálů), což je ovšem „akční nabídka“, která byla platná do 25. 1. 2015, protože jinak přijde na nějakých 540 Kč!

Za analog…

Na druhou stranu UPC sděluje, že „Analogová televize Klasik je nabízena pouze na sítích bez dostupnosti služeb digitální kabelové televize.“ Tohle jiní nedělají, jako například Nej.cz, k čemuž se ještě dostanu.

Za digitální Klasik s 50kanály z čehož je 13 v HD, zaplatíte „v akci“ 208 Kč. Bez věrnostní slevy, jak upozorňuje UPC, protože jinak je za cenu 478 Kč měsíčně.

To je paráda, co?

UPC v tom ale nejede samo. Jsou tu i jiní i když mnohem menší. Stačí jen zabrousit na digitální médium zvané internet a hned to vidíme. Například „Kabelová televize Jeseník“ nabízí v analogu (bez akce…) 12 kanálů za 97 Kč a 30 kanálů za 279 Kč, což je ovšem solidní!

V Táboře společnost Nej.cz také nabízí analogový přístup a dokonce i v lokalitách, kde už má digitál zaveden. Potvrdili mi to včera na zákaznické lince.

Řeší tohle někdo? Respektive: bude to vůbec někdo řešit?

Pokud si analogový kabelový přístup k televiznímu vysílání shrneme, vůbec nejde jen o malé či menší lokality jak by se mohlo zdát. A to i přesto, že například UPC zrušilo analog v Brně a v Praze už před pár lety. 

Jde i o velké lokality, viz zmiňovaný Tábor. Jde ale i o to, že „kabelovky“ vedle televizního signálu nabízejí i přístup na internet, a to pomalu řádově rychlejší, než „telekom“ či Wi-Fi operátoři. Jen ho neumějí prodat. A bohužel také jednají s klienty poněkud arogantně. Teď ale mluvím jen ze své vlastní zkušenosti s UPC, takže to neberte osobně. Pokud by ale nastala změna, a náznaky tu už jsou, mají nebývale velké pole pro rozvoj. „Kabel“ by pak konečně mohl začít být tím, čím opravdu je: synonymem pro spolehlivost a kvalitu.

 

 

Číst 4401 krát Naposledy změněno pondělí, 04 květen 2015 07:22

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.