středa 25 květen 2022
Text Size

Opomíjený digitál, aneb DAB+ konečně na forhontě!

„FM pásmo je přeplněné a jedinou možností je DAB“. I takové názory slyšíte, ale pravdou je, že řadě lidí a  poskytovatelů obsahu vůbec o nějakou digitalizaci rozhlasu nejde. Jde jim jen o jakékoli volné frekvence na kterých by mohli prodávat reklamu… 

Foto: archiv autora

 

Že posluchačům nabízejí přežitou technologii, nefunkční RDS či někdy podivnou poslechovou kvalitu, což naštěstí není pravidlem, je jim šuma fuk.

Koho to zajímá, když jde o peníze!

V každém případě má současný stav (předposlední volný FM/VKV kmitočet prý byl obsazen minulý měsíc) jeden kladný efekt – na „digitál“ přejít chtějí, protože jim nabídne volná místa pro jejich stanice a v konečném důsledku nejspíše i možnost ušetřit za přenosy. O tom, kdy se přejde, resp. přejde plně, se ale moc diskusí zatím nevede ani na veřejnosti. Jen tu a tam zaslechnete něco o přechodné analogovo-digitální době 3-5 let. A moc diskusí se nevede ani o tom, v jaké kvalitě se na DAB, správněji řečeno DAB+, vlastně bude vysílat. To je jedno prakticky všem, včetně odpovědných státních orgánů a je to vlastně stejná písnička, jako u vysílání televizního. Že by někdo stanovil datové minimum, že by někdo řekl, do pěti let přestoupíte na DAB+, jinak vám neprodloužíme licenci, to opravdu nehrozí!

V Česku se chirurgické zásahy do ekonomiky nevedou. Tady je to buď ode zdi ke zdi, nebo se kácí lesy (pralesy) a na „hájích“ (lesích) nezáleží.

Vděčni můžeme být alespoň Českému rozhlasu a Českým radiokomunikacím, které od srpna přinášejí experimentální multiplex DAB Praha šířený ze žižkovského vysílače. Je to sice opět experiment (a jen do 31. 5. 2016), ale díky němu se konečně digitální rozhlasové vysílání dostává do popředí a začíná se o něm více mluvit.

A i za to buďme rádi!

 

– srpen-září 2015

 

Číst 4348 krát Naposledy změněno středa, 19 srpen 2020 00:42

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.