čtvrtek 29 říjen 2020
Text Size

Jaký mám dojem ze CNN Prima News po prvních hodinách vysílání? Inu…

V dubnu 2019 oznámila FTV Prima dohodu se společností CNN International Commercial na uvedení nového zpravodajského kanálu v Česku. Včera večer ho spustila.

Foto: autor

 

Na internetu si můžete přečíst první dojmy od různých autorů. Tady jsou dva z nich…

Filip Rožánek na Lupě v titulku tvrdí, že „První dojmy: Na CNN Prima News zatím vítězí technika a marketing“ a následně dodává… „Bylo pak trochu překvapivé zapnout CNN Prima News a zjistit, že v podstatě nepřinesla výrazné vlastní téma. Což je při startu nového zpravodajského programu přece jen zvláštní. Zejména tehdy, když upoutávky lákaly na ´zpravodajství světové úrovně´.“

Mirka Spáčilová úvodem svého článku říká „Stanice sice nabídne skoro třicet pořadů od vlastních až po převzaté díky licenční smlouvě se CNN, ale hlavně slibuje zprávy každou hodinu. Což je jednak vítaná alternativa pro diváka a také zdravá konkurence pro ČT 24, z jejíhož monopolu začínaly vystrkovat růžky rodné sestry tendenčnost a nuda.“ A pokračuje… „Teprve čas ukáže, zda ´přepínači´, na něž CNN Prima News cílí, u novinky zakotví, pravda se vyjeví až poté, co se národ vrátí od covidu-19 k seriálovým modlám. Nicméně dobrou zprávou je už sám fakt, že lidé bažící po informacích takovou volbu mají, kdykoli je vleklé debaty ČT 24 donutí vzít ovladač do ruky.“

Tady je pár dojmů pro změnu ode mě…

  • Kanál překvapil už tím, že nevysílal 24 hodin, ale jen do 00:30 hod. a pak až od 6:00 hod. A volného času nevyužil ani k reprízám pořadů, což je zvláštní a také zajímavé.
  • Moderátoři jsou bez roušek. Sláva! Konečně je tu stanice, která na první pohled diváka nestresuje. Ostatně moderátoři skutečně roušky nepotřebují. Kameramani mají dostatečný distanc.
  • Národní barvy, modrá, červená a bílá působí příjemně osvěžujícím dojmem, doplňková grafika stanice je excelentní.
  • Úvodní vlastní marketing stanice, jejích zaměstnanců a pořadů vůbec nesedí, působí cize a zbytečně nabubřele. Ostatně, jak se říká, sebechvála smrdí a tady to máme plnými doušky.
  • Konečně na obrazovce vidíme, kdo hovoří, protože se konečně periodicky – a často – ukazuje jméno diskutujícího nebo zpovídaného. Tohle je další letitý problém ČT24, která vůbec neřeší to, že někdo přijde k pořadu o chvíli později. Bohužel CNN Prima News to někde odflákla a nebylo to všude, nebo alespoň tak často, jak by bylo zapotřebí.
  • Vlastní zprávy vypadaly pomalu jako každé jiné zpravodajství a tady je zjevně ještě zapotřebí hodně zapracovat. Není divu česká scéna je nejen v tomto ohledu nesmírně nudná a předělat na nový o dvě třídy lepší styl dá práci. Hned tak to určitě nebude, ale snad se někdy dočkáme.
  • Znělky – sledování mě jen utvrdilo v tom, že jsou zbytečně pompézní a načinčané.
  • Pořady Amanpour a Quest Means Business, jsou naprosto bez diskusí. Nejen že ukazují, jak to má vypadat, ale zároveň ukazují, jak má vypadat televizní novinařina na daném typu pořadů. Tohle u nás jednoduše neuvidíte a nejen proto, že tu skutečných novinářů je méně než šafránu, ale jednoduše proto, že tohle by nikdo z těch současných ani nedokázal.

 

Na novém webu cnn.iprima.cz říká někdejší viceprezident CNN a zpravodaj z Blízkého východu Tim Lister, který u nás stanici během posledního roku pomáhal nastartovat „V Česku rozjíždíme náš největší partnerský projekt v Evropě“  a dodává… „Budeme lidem vyprávět příběhy…“

Hodnotit jak se mu to povedlo je ještě brzy. Stanice bez lapsusů zvládla první večer a technika i lidé vydrželi. Na úroveň a projev můžeme mít různé názory, a různé názory můžeme mít i na obsah a provedení. Tady byl, podle mého jednoznačně, nejhorší Silný hlas, který nesplnil ani desetinu toho co sliboval a v podstatě byl jen dalším klidným a nudným povídáním nemluvě o výběru úvodních hostů.

Ať si myslíte o nové stanici CNN Prima News cokoli, úvod zvládla i když někdy „tak nějak“. Teď ještě aby zvládla stálé celodenní vysílání a případné další krize. A hlavně – aby se dostala co nejrychleji na standard CNN. V tom osobně vidím ten největší problém. Zatím se mu totiž vlastní tvorbou ani neblíží.

 

Číst 326 krát Naposledy změněno středa, 03 červen 2020 06:25
Pro psaní komentářů se přihlašte